Košický kraj dokončil čerpanie eurofondov do roku 2027: Financie poputujú do obcí, škôl aj dopravy

VýchodSpravodajstvo

Chce tiež pokračovať v znižovaní energetickej náročnosti budov.

Košický samosprávny kraj (KSK) v júnovom zasadnutý schválil záverečný balík 56 projektov za viac ako 30 miliónov eur. Za uplynulé obdobie dočerpal dostupnú alokáciu z Integrovanej územnej stratégie na programové obdobie 2021 až 2027 vo výške takmer 253 miliónov eur. Za celé programové obdobie župa získala podporu na 358 programov, ktoré sú aktuálne v rôznych štádiách realizácie.

V poslednom schválenom balíku dominujú investície do znižovania energetickej náročnosti verejných budov. Podporu získali školy v Košiciach, Rožňave, Jaklovciach a Plešivci, kultúrne domy v Moldave nad Bodvou, Veľkých Kapušanoch, Slavkovciach, Choňkovciach či Štítniku, obecné úrady v Hrišovciach a Dlhej Vsi, ako aj športové zariadenie v Sokoľanoch.

Časť financií podporí aj environmentálne projekty. Schválený bol napríklad vodovod v Podhorodi, rozvoj triedeného zberu odpadu v Bežovciach, Šamudovciach, Rejdovej, Čučme či Hrhove, nákup kompostérov pre domácnosti vo viacerých obciach a opatrenia na zadržiavanie vody v Trebišove. 

Podporené budú aj projekty zelenej verejnej dopravy v Michalovciach, nákup ekologického autobusu pre Rožňavu, modernizácia zastávok na Zemplínskej šírave či cyklistická infraštruktúra po hrádzi rieky Latorica od Zatína po Ptrukšu.

Foto
Financie poputujú do obcí, škôl aj dopravy / kosickazupa.sk

Na uplynulom zasadnutí župy sa vyzdvihol aj najvyšší počet schválených projektových zámerov, predložených aj schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok a je na druhom mieste krajov v počte zazmluvnených projektov.

„V rámci jednotlivých výziev sa riešili nielen energetické úspory na verejných budovách, ale aj modernizácia ciest, revitalizácia verejných priestorov, modernizovali sa športoviská a riešili sa aj dôležité infraštruktúrne projekty týkajúce sa vodárenstva alebo odpadového hospodárstva,“ uviedol Marek Čižmár zo strategicko-plánovacieho regiónu Dolný Zemplín – Trebišovsko.

Na Gemer smerovalo 18 miliónov eur. Kľúčom pri rozdeľovaní bol počet obyvateľov. Mesto získalo približne tretinu financií, dve tretiny smerovali do okolitých obcí. Kraj už pripravuje aj podklady pre nové programové obdobie Európskej únie po roku 2027.

 

Zdroj: TASR

Komentáre