Pribudli v Rožňave, Gelnici a Trebišove.
Počet prípadov násilia na ženách v partnerských vzťahoch rastie. Tejto problematike sa venovala aj Lýdia Bdžoch Koňaková z miestneho občianskeho združenia (OZ) Hana na regionálnej konferencii v Spišskej Novej Vsi. Za jej organizáciou je OZ Fenestra z Košíc a Pomoc rodine z Michaloviec. Cieľom je, aby inštitúcie či mimovládne organizácie mali prístup k informáciám, špecializovanému vzdelávaniu a spolupracovali.
V rámci projektu Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich! vznikli v Košickom kraji ďalšie tri poradenské centrá.
„Podľa najnovšieho výskumu rodovo podmieneného násilia na ženách psychické násilie v partnerskom vzťahu zažilo počas svojho dospelého života 48,2 percenta žien v partnerskom vzťahu. Najčastejšie šlo o znevažovanie a ponižovanie. Fyzickému násiliu alebo vyhrážaniu čelilo 28 percent žien. Prenasledovaniu bolo počas svojho dospelého života vystavených 32,1 percenta spomedzi všetkých respondentiek,“ uviedla Bdžoch Koňaková.
Dodala tiež, že ženy prenasledujú najmä osoby, ktoré ich poznajú. Tretina žien si preto z dôvodu prenasledovania zmenila telefónne číslo, emailovú adresu či odišla zo sociálnej siete.
Konferencia bola zameraná na predstavenie výsledkov projektu a diskutovalo sa tiež o skúsenostiach v oblasti ochrany a podpory žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch v Košickom kraji. V rámci projektu tak boli vytvorené pobočky poradenských a intervenčných centier v troch ďalších okresných mestách, a to v Rožňave, Gelnici a Trebišove.
„V súčasnosti môžeme povedať, že Košický kraj má ako jediný na Slovensku v každom okresnom meste poradenské a intervenčné centrum, ktoré sa špecificky venuje pomoci a podpore žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch, ako aj pomoci iným osobám ohrozeným domácim násilím,“ dodala Bdžoch.
Projekt bol financovanýz Nórskych grantov a štátneho rozpočtu. Jeho súčasťou boli aj workshopy pre odbornú verejnosť či regionálna kampaň zameraná na ženy zažívajúce násilie.
Zdroj: TASR