Aj v tomto roku získa ocenenie historická osobnosť regiónu, ktorou sa stala Alžbeta Güntherová-Mayerová.
V metropole východu si dnes prevezmú ocenenia laureáti Ceny Košického samosprávneho kraja 2025. Vyznamenanie získajú osobnosti z vedy, kultúry, náboženstva i histórie. Slávnostné udeľovanie ocenení pre 14 jednotlivcov a dva kolektívy sa uskutoční dnes o 18.00 hod. v Národnom divadle Košice.
„Sila nášho kraja sa nemeria len projektmi alebo číslami, ale najmä ľuďmi. Od Košíc cez Michalovce, Trebišov, Margecany až po Spišskú Novú Ves pôsobia osobnosti, ktoré svojím talentom aj pracovitosťou presahujú hranice regiónov. Sú medzi nimi umelci, vedci, lekári, športovci aj tí, ktorí každodenným nasadením prinášajú dobro a inšpiráciu. Uznanie a poďakovanie prejaví župa týmto pokladom kraja už tradične 23. apríla na galavečeri, aby sme si všetci pripomenuli, že aj veľké veci vznikajú tu, na východe Slovenska, a neraz znejú až vo svetových metropolách,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Tak ako je zvykom už každý rok, aj tento rok sa vyznamenanie bude odovzdávať v troch kategóriách, a to Cena Košického samosprávneho kraja za rok 2025, Cena predsedu Košického samosprávneho kraja za rok 2025, Čestná cena predsedu Košického samosprávneho kraja za rok 2025. Samozrejmosťou je aj Cena verejnosti, ktorá si spomedzi osobností vyberie svojho favorita.
Župa aj v tomto roku ocení historickú osobnosť regiónu Alžbetu Güntherovú-Mayerovú, ktorá bola významnou pedagogičkou i pamiatkárkou, ktorá sa zaslúžila ja o vznik Východoslovenskej galérie v Košiciach.
Ceny KSK za rok 2025 získa režisérka Rebeka Bizubová, košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober, sudca apoštolského tribunálu Miroslav Konštanc Adam a dva kolektívy – letecká akrobatická skupina Biele Albatrosy a detský folklórny súbor Jadlovček.
Udeľované budú zmienené Ceny predsedu KSK, ktoré získa vedec Alexander Hošovský, lekárka a výskumníčka Kristína Kulcásová, svetovo uznávaný operný spevák Peter Dvorský a umelec a folklorista Štefan Štec. Čestnú cena župana za rok 2025 získaj aj intermediálny umelec Boris Vaitovič, vedkyňa Paulína Slpečíková, tréner Vladimír Marinčin a Alexandra Hovancová, ktorá je riaditeľkou Domu Charitas svätého Jozefa v Spišskej Novej Vsi.
Aj tohtoročné oceňovanie je dôkazom, že v Košickom kraji žijú ľudia, ktorí aktívne a kvalitne prispievajú do spoločenského života v kultúrnych i vedeckých oblastiach.

