Košický kraj rieši Pačanský kopec. Prejazdný by mohol byť aj v zime

VýchodSpravodajstvo

Pačanský kopec by pre motoristov mohol byť prejazdný aj v zimných obdobiach. Košický samosprávny kraj (KSK) má pripravenú projektovú dokumentáciu na elimináciu bezpečnostných rizík v úseku medzi Úhornou a Krásnohorským Podhradím.

Foto
V rámci projektu by mala prejsť rekonštrukciou cesta od hranice okresov Gelnica a Rožňava po vstup do intravilánu obce Krásnohorské Podhradie. Celková dĺžka úpravy cesty je takmer deväť kilometrov / TASR

„Verejné obstarávanie na zhotoviteľa plánuje kraj vyhlásiť v budúcom roku. Cesta je v mimoriadne zlom technickom stave, a preto v uvedenom úseku nie je možné realizovať zimnú údržbu. Stúpanie, smerové oblúky a šírka cesty nespĺňajú normové požiadavky. Uzavretý býva v zime už celé roky. Ak to schvália príslušné orgány, po ukončení stavebných prác na tejto investičnej akcii by mala byť cesta sprejazdnená pre osobné autá, dodávky do 3,5 tony a malé autobusy," informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.

„V rámci tohto projektu by mala prejsť rekonštrukciou cesta od hranice okresov Gelnica a Rožňava po vstup do intravilánu obce Krásnohorské Podhradie. Celková dĺžka úpravy cesty je takmer deväť kilometrov,“ povedala s tým, že projektová dokumentácia rieši rekonštrukciu vozovky, úpravu šírkových parametrov cesty aj osadenie bezpečnostných zariadení, najmä zvodidiel. „Táto časť rekonštrukcie by mala stáť 1,7 milióna eur,“ dodala Terezková.

Vzdialenosť medzi okresnými mestami Gelnica a Rožňava cez Pačanský kopec je 51 kilometrov pre vozidlá do 3,5 tony a nad 3,5 tony s dĺžkou do šesť metrov. V čase, keď býva uzavretý, je to 86 kilometrov cez Súľovú pre vozidlá do 3,5 tony alebo 95 kilometrov cez Dobšinú bez obmedzenia nosnosti vozidiel. Po novom by tak motoristi mohli ušetriť čas cesty a prínosom by mohlo byť tiež napojenie na cestu prvej triedy, v budúcnosti aj napojenie na rýchlostnú cestu R2.

Zdroj: TASR

 

Komentáre