Košický kraj vedie v rebríčku drogovo závislých mladistvých

VýchodSpravodajstvo

Veľký vplyv na to majú aj rodičia.

Prieskumy dlhodobo ukazujú, že počas leta mladí ľudia častejšie experimentujú s drogami. Spúšťačom pritom môže byť správanie u rodičov, ktorí fajčia, konzumujú často alkohol, alebo sa hádajú. Terapeutka Centra pre liečbu drogových závislostí Ivana Orlický uviedla, že rodičia majú veľký vplyv na rozhodnutie mladého človeka v takýchto veciach:

„A to hlavne svojím postojom, svojimi skúsenosťami, hlavne modelmi správania, ktorými funguje rodinné prostredie a rodina.“

Hoci sú najčastejšie užívateľmi drog ľudia vo veku 30 až 39 rokov, minulý rok sa u nás zo závislosti liečilo aj 24 detí do 14 rokov a takmer 200 mladistvých do 19 rokov. Veronika Daničová z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pre Rádio Košice uviedla, že najhoršiu štatistiku vrámci Slovenska vedie práve Košický kraj:

„Podľa najnovších údajov NCZI bolo v porovnaní s ostatnými krajmi v Košickom kraji najviac liečených užívateľov drog v najmladšej skupine do 14 rokov, a síce 9, čo je takmer 50-percentný nárast oproti roku 2021. Košický kraj vedie aj v počte liečených užívateľov drog do 19 rokov. V roku 2022 sa zo závislosti liečilo 43 mladistvých, zatiaľ čo v Prešovskom kraji len 15. Prešovský kraj je spolu s Trnavským na konci rebríčka s najnižším počtom užívateľov drog medzi mladistvými. Z dlhodobého hľadiska sú v protidrogovej liečbe najpočetnejšou skupinou dospelí nad 30 rokov. Pokles naopak pozorujeme v mladších vekových skupinách.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V Košickom kraji sa tak zo závislosti liečilo vlani 5 mužov do 14 rokov a ďalších 21 vo veku do 19 rokov. U žien to boli 4 deti a 13 mladistvých. Počet neplnoletých, ktorí užívajú drogy, je ale omnoho vyšší. Je však ťažké uviesť čísla, keďže sa k tomu nepriznávajú alebo sa neliečia. Podľa informácií Rádia Košice sa drogy distribuujú aj na základných školách. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová ale toto tvrdenie vyvrátila:

„Polícia v Košiciach doposiaľ neeviduje žiadne informácie ani oznámenia k problematike distribúcie drog na košických základných školách. Treba však podotknúť, že zo strany Policajného zboru je vyvíjaná aktivita a preventívne sa tejto problematike venujeme. Predovšetkým na základných školách, ale ani stredné školy nevynímajúc, policajti vedú prednášky o tejto problematike a upozorňujú žiakov na trestnoprávnu zodpovednosť. Neraz sa tieto prednášky uskutočňujú aj s kolegami z oddelenia služobnej kynológie so služobnými psami špeciálne vycvičenými na vyhľadávanie drog. Študenti tak majú názornú ukážku toho, ako ľahko sa takáto vec dá nájsť, aj napriek tomu, že tvrdia, že žiadne drogy v taške či vo vrecku nemajú.“

V prípade dokázania, že dieťa užíva či distribuuje drogy, však platí, že maloleté dieťa nie je trestne zodpovedná osoba, a preto nemôže byť ani trestne stíhané.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre