Košický kraj vyčlenil na opravy škôl v tomto roku viac ako šesť miliónov eur

VýchodSpravodajstvo

Do rekonštrukcie a výstavby športovísk by malo putovať ďalších takmer 4,4 milióna eur. Pozrite si ako prebieha výmena okien na Strednej športovej škole v Košiciach.

Foto
Výmeny okien na Strednej športovej škole v Košiciach, ktorá aktuálne prebieha / KSK

„Rozpočet Košického samosprávneho kraja (KSK) pre rok 2022 počíta s kapitálovými výdavkami do opráv škôl a školských zariadení vo výške viac ako 6 miliónov eur, do rekonštrukcie a výstavby športovísk by malo putovať ďalších takmer 4,4 milióna eur," informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková

„Vlani sme na rekonštrukčné práce využili obdobie pandémie, keďže veľkú časť roka sa naši žiaci vzdelávali z domu. Verím, že tento rok zostanú školáci v laviciach, aj za cenu, že rekonštrukcie za plnej prevádzky sú vždy komplikovanejšie. Nedá sa opravovať všetko naraz, no v rozpočtovej kapitole školstvo sme sa opäť snažili byť čo najštedrejší. Stavbárov tak v roku 2022 uvidíte na každej tretej škole, ktorej zriaďovateľom je župa. V pláne máme práce rôzneho charakteru, od veľkých rekonštrukcií budov a fasád, cez opravy elektroinštalácií, rekonštrukcie špecializovaných učební, jedální, školských kuchýň, až po rekonštrukcie internátov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Foto
Aktuálne prebieha výmena okien na Strednej športovej škole v Košiciach, na veľké zmeny sa môžu tešiť aj žiaci Obchodnej akadémie na Akademika Hronca 8 v Rožňave. (Ilustračná fotografia) / KSK

Najviac peňazí z plánovaných kapitálových výdavkov pre rok 2022, a to až 900-tisíc eur by malo putovať do rozsiahlej rekonštrukcie Gymnázia Šrobárová v Košiciach. Župa ju odštartovala ešte začiatkom minulého roka. Ide o viac ako 130-ročnú historickú budovu, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou. V tomto roku bude prebiehať sanácia základov budovy aj dokončenie rekonštrukcie fasády.

Aktuálne prebieha výmena okien na Strednej športovej škole v Košiciach, na veľké zmeny sa môžu tešiť aj žiaci Obchodnej akadémie na Akademika Hronca 8 v Rožňave. Okrem rekonštrukcie bytových jadier v školskom internáte za 280-tisíc eur pre nich župa chystá novú školskú jedáleň, do ktorej chce tento rok investovať takmer 446-tisíc eur.

Foto
Rozsiahlejšej rekonštrukcie budov sa dočkali aj žiaci SPŠ stavebnej a geodetickej na Lermontovej 1 v Košiciach, kde sa začne rekonštrukcia strechy a budovy za 300-tisíc eur. (Ilustračná fotografia) / KSK

Vynovenú školskú kuchyňu dostane aj Stredná športová škola v Košiciach, kraj pre tento projekt vyčlenil 320-tisíc eur. Hotelovú akadémiu na Radničnom námestí 1 v Spišskej Novej Vsi čaká generálna rekonštrukcia rozvodov vody v budove školy za 190-tisíc, ale aj budúca investícia do zníženia energetickej náročnosti budovy školského internátu. Po príprave projektovej dokumentácie sa kraj zapojí do aktuálnych výziev o nenávratný finančný príspevok.

Rozsiahlejšej rekonštrukcie budov sa dočkali aj žiaci SPŠ stavebnej a geodetickej na Lermontovej 1 v Košiciach, kde sa začne rekonštrukcia strechy a budovy za 300-tisíc eur. Modernejšiu dátovú sieť bude mať vďaka podpore zo župy SPŠ elektrotechnická na Komenského v Košiciach, kde počíta krajský rozpočet s investíciou 200-tisíc eur. Ani tento rok nechýba v pláne kapitálových výdavkov rekonštrukcia špecializovaných učební.

Práce a investície väčšieho rozsahu sú naplánované na zníženie energetickej náročnosti budov, kde kraj bude žiadať o nenávratný finančný príspevok pri rekonštrukcii Obchodnej akadémie na Watsonovej ulici v Košiciach, Gymnázia Opatovská cesta v Košiciach, Školského internátu pri Strednej športovej škole v Košiciach a Školského internátu na Medickej ulici v Košiciach.

Foto
Župa chystá aj výstavbu multifunkčných ihrísk na gymnáziách v Krompachoch a v Gelnici, workoutové ihrisko pribudne na Poštovej ulici v Košiciach. (Ilustračná fotografia) / KSK

Tento rok odštartuje avizovaná výstavba atletického štadióna na Popradskej ulici v Košiciach, na ktorej Košický samosprávny kraj spolupracuje so Slovenským atletickým zväzom. Župa na ňu vyčlenila 800-tisíc eur. Žiaci Strednej športovej školy v Košiciach sa môžu tešiť aj na rekonštrukciu jednej z telocviční za 450-tisíc eur.

Ďalších 820-tisíc eur z krajského rozpočtu pôjde na výstavbu hokejovej haly, pri ktorej župa spája sily so Slovenským zväzom ľadového hokeja. Pri SOŠ informačných technológií na Ostrovského v Košiciach by malo vzniknúť futbalové ihrisko s umelou trávou, rozpočet ráta s investíciou viac ako 1,4 milióna eur.

Dobrá správa prichádza aj pre plavcov – župa vyčlenila 500-tisíc eur na výstavbu plavárne pri Gymnáziu na Horešskej ulici v Kráľovskom Chlmci. Plavárne by sa mali dočkať aj Rožňavčania, kraj sa tento rok chystá pripraviť projektovú dokumentáciu za 100-tisíc eur. Župa chystá aj výstavbu multifunkčných ihrísk na gymnáziách v Krompachoch a v Gelnici, workoutové ihrisko pribudne na Poštovej ulici v Košiciach a revitalizácie sa v tomto roku dočká športový areál Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.

Zdroj: SITA

Galéria k článku

Komentáre