Košický okresný súd v utorok oslobodil spod obžaloby ďalších troch Rómov

VýchodSpravodajstvo

V kauze krivej výpovede súvisiacej s policajnou raziou v Moldave nad Bodvou padli ďalšie tri oslobodzujúce rozsudky. V poslednom nerozhodnutom prípade okresný prokurátor nestiahol obžalobu, ako to urobil v piatich predchádzajúcich prípadoch.

Foto
Súdne pojednávanie na Okresnom súde v Košiciach 9. júna 2021 s Rómami obžalovanými z krivého obvinenia a krivej výpovede proti policajtom zasahujúcim pri razii v roku 2013 v osade v Moldave nad Bodvou. Na snímke zľava obžalovaní Július H. a Roland D. / TASR

Okresný súd Košice I v stredu oslobodil ďalších troch obžalovaných z trestného činu krivej výpovede. Prípad, v ktorom dnes boli Milan H., Roland D. a Július H. oslobodení, súvisí s policajnou raziou v Moldave nad Bodvou z roku 2013. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová privítala oslobodenie obžalovaných.

„Pre tých, ktorých sa to osobne týkalo, to znamená ukončenie jedného veľmi ťaživého príbehu, ktorý si z ich strany vyžadoval statočnosť, aby v boji so štátom neprestali a trvali na ich podaní tohto príbehu tak, ako ho vnímali,“ uviedla Patakyová. V poslednom nerozhodnutom prípade v súvislosti s policajnou raziou v Moldave nad Bodvou okresný prokurátor nestiahol obžalobu, ako to urobil v piatich predchádzajúcich prípadoch. Podľa obhajcu obžalovaných Romana Kvasnicu zatiaľ cieľ splnený nebol.

„Pokiaľ nebudú oslobodení všetci šiesti obžalovaní, tak nebudeme spokojní. Máme pred sebou poslednú vec, a to obžalovanú pani Matovú, ktorá nevie po slovensky, viacmenej ani po maďarsky a nevie čítať a písať. V minulosti deväťkrát odsúdená. Ako sme ale zistili zo spisov, ktoré sme si vyžiadali, ani raz nebolo konštatované, že nevie čítať a písať a ani raz tam nebol prítomný tlmočník,“ uviedol Kvasnica. Zásadným okamihom bolo podľa neho v celom procese zaujatie stanoviska generálnej prokuratúry, v ktorom konštatuje, že neexistovali dôvody, aby bolo v týchto veciach vznesené obvinenie.

Ešte v septembri 2020 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že polícia v júni 2013 nehumánne zaobchádzala s dvoma príslušníkmi rómskej komunity v Moldave nad Bodvou. Pri policajnom zásahu proti rómskej komunite na ulici Budulovská bolo vtedy zranených viac ako 30 ľudí. Následne šesť obyvateľov osady čelilo stíhaniu pre trestný čin krivej výpovede. Ešte v máji sudcovia oslobodili dvojicu obžalovaných, na konečný verdikt v tomto prípade čaká ešte jedna obžalovaná.

Zdroj: SITA/TASR

Komentáre