Košický pohár napísal 23. kapitolu. V Slávii došlo k zmenám vo vedení, výzvou je zmena trávy za piesok

KošiceŠport

Jazdecké preteky o Košický pohár predstavujú už vyše dve desaťročia vrchol jesennej sezóny v areáli Slávie UVLF Košice. Tradičné podujatie napísalo počas víkendu už svoju 23. kapitolu a fanúšikom konského športu ponúklo opäť päť skokových súťaží, v ktorých predviedli svoje umenie mladší i starší pretekári.

Foto
Košický pohár ponúkol vyše sto štartov / KOŠICE ONLINE

„Sú to preteky so slušnou tradíciou, pričom diváci mohli sledovať súťaže s výškou prekážok od 60 až do 120 centimetrov. Celkovo sme tu mali okolo 70 koní a cez 100 štartov. Aj s pomocou počasia nám tohtoročné preteky vyšli naozaj výborne a odohrávali sa v prajnej atmosfére,“ pustila sa do hodnotenia zástupkyňa klubu Slávia UVLF Lýdia Petruňáková.

Do súboja s prekážkami sa pustila na chrbte koňa Caspar G aj ona a výsledkom bolo pekné štvrté miesto v hlavnom Košickom pohári. V tejto súťaži s výškou prekážok 120 centimetrov napokon triumfovala Vladimíra Prídavková s koňom Kalut zo Spišskej Novej Vsi. Na domácom trávnatom parkúre sa však v sobotu nestratili ani domáci zástupcovia.

Tešili sme sa na štart mladej desaťročnej jazdkyne, ktorá mala absolvovať svoju premiéru na trávnatom parkúre. Bohužiaľ sa na poslednú chvíľu zranila, ale v akcii bolo viacero ďalších zástupcov nášho klubu. Potešil nás mladý Samko Paľa, ktorý obsadil druhú priečku v súťaži ZL (110 cm) a na koni Gold Bar absolvoval aj svoju druhú súťaž stupňa 120. Ostatné dievčatá štartovali v súťažiach 100 a 110,“ uviedla L. Petruňáková.

S maximálnou spokojnosťou opúšťal košický areál Ján Novotný z Abrahámoviec. A bodaj by aj nie. S koňom Al Capone ovládol súťaž Z (100 cm).

„Tieto preteky hodnotím veľmi pozitívne. Je to moje prvé tohtosezónne víťazstvo s týmto koňom a takýto výsledok som nečakal,“ usmieval sa po pretekoch Novotný, ktorého kôň Al Capone patril v súťaži medzi najrobustnejších. „Veľký kôň, veľa roboty. Nehovorím, že je to s ním ľahké, ale má to v hlave v poriadku a dá sa ovládať veľmi dobre. Keď ho raz niečo naučím, tak to realizuje výborne. Je to mladý päťročný kôň, s ktorým skáčem druhú sezónu. Jeho výhodou je veľkosť a má tak veľký cvalový skok. Počítam s ním do veľkého skákania a verím, že budeme napredovať.“

Preteky v areáli pod sídliskom KVP navštevuje Ján Novotný pravidelne a aj tentoraz so sebou priviezol hneď viacero koní.

„Do Košíc chodím už od malička veľmi rád. Otec študoval na veterine a mal tu aj ustajnené kone. Chodil som tu s ním už ako dieťa. Skáče sa mi tu veľmi dobre, pieskové opracovisko je na výbornej úrovni a tráva je tip top. Vraciam sa sem preto naozaj veľmi rád,“ pridal J. Novotný.

Sezóna na východnom Slovensku speje ku svojmu záveru, no pár zaujímavých pretekov nás ešte čaká. Už počas najbližšieho víkendu sa uskutočnia dvojdňové jazdecké preteky v Prešove a jesenný program uzatvoria Halové preteky v  areáli Slávie UVLF 28. septembra.

Galéria k článku

Aktuálna sezóna priniesla v podaní členov Slávie UVLF viacero kvalitných výsledkov a niesla sa aj v znamení zmien vo vedení klubu.

„Ak to poviem ľudovo, tak ženy vystriedali mužov,“ pousmiala sa Lýdia Petruňáková. „Bolo to na nás trochu rýchle, pretože v máji sme mali pred sebou veľké preteky o Cenu rektorky UVLF. Univerzita pritom oslavuje svoje 70. výročie a tak to bol záväzok. Dopadlo to však veľmi dobre a teraz sa sústredíme na ďalšie plány. Našou víziou je orientácia na nižšie súťaže, pretože máme veľký počet detí a mladých jazdcov. V mládežníckych disciplínach máme výrazne viac štartov ako v starších kategóriách a mali by sme sa teda venovať tomu, po čom je dopyt. A nie len na veľké súťaže.“

V klube Slávia UVLF nevzdávajú ani snahu o ďalšiu modernizáciu jazdeckého areálu. V tomto smere sú však odkázaní na pomoc zo strany štátu, samosprávy či sponzorov.

Poznáme naše potreby a máme vízie, na ktorých by sme chceli pracovať. V tejto chvíli to však nie je nič konkrétne, čo by bolo vyložene pred realizáciou,“ skonštatovala L. Petruňáková, podľa ktorej by v areáli radi vymenili povrch na trávnatom parkúre. „Tento šport sa nedá vykonávať bez kvalitného podložia a hoci máme úžasnú trávu, dopyt po nej klesá a trendom sú pieskové parkúry. Ak by sa nám podaril zrealizovať pieskový povrch, tak by sa určite zvýšil počet štartov. Napríklad na strednom Slovensku majú na piesku až 300 štartov za deň. U nás je to okolo sto a svoju rolu hrá určite aj povrch. Nechcem zachádzať do detailov, ale na tráve potrebujete mať podkutého koňa s nutnosťou prídavných ozubov brániacich šmykov. Ak má však jazdec napríklad päť koní, tak to nie je schopný realizovať.“

Zvýšenú pozornosť plánujú v Slávii venovať mladej generácii jazdcov. V tomto smere sa môžu Košice pochváliť pestrými možnosťami pre deti so záujmom o konský šport.

Košice sú jedným z mála miest, ktoré majú nielen jazdeckú školu, ale aj voltíž. Máme tu kvalitných trénerov a mali sme tu aj pár drezúrnych jazdcov. Skvelá je spolupráca medzi voltížnymi a jazdeckými trénermi a po útlmu spred pár rokov zažíva tento šport opäť rozvoj. Máme veľmi veľa maličkých detí a práve preto apelujem na podporu menších súťaží,“ dodala Lýdia Petruňáková.

Výsledky Košického pohára 2019:

Košický pohár – L (120 cm)

  1. Vladimíra Prídavková – Kalut (Spišská Nová Ves)
  2. Zuzana Danková – Picard (Slávia UVLF)
  3. Martin Bulík – Landro (Michalovce)

Súťaž ZL (110 cm)

  1. Radka Slivková – Bentley (Poprad – Švábovce)
  2. Samuel Paľa – Gold Bar (Slávia UVLF)
  3. Nina Nálepková – Millada (Slávia UVLF)

Súťaž Z (100 cm)

  1. Ján Novotný – Al Capone (Abrahámovce)
  2. Martin Bulík – SHS Quidomar (Michalovce)
  3. Katarína Sovová – Rousie (Kráľovce)

Cena Vetis – ZM (80 cm)

  1. Lenka Borovská – Gron (Spišská Nová Ves)
  2. Paulína Kravcová – Barolo (Lužany pri Topli)
  3. Sára Dravecká – Izabela (Kežmarok, Ranč Čajka)

Cena Cavalor – 60 cm

  1. Paulína Kravcová – Barolo (Lužany pri Topli)
  2. Beáta Hroncová – Princi Pessa (Parkúr Team Košice)
  3. Emma Marettová – Alexandro (Parkúr Team Košice)

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre