Košický súd potvrdil Kalmusovu nevinu v kauze odstránenia kosákov

KošiceSpravodajstvo

Podľa Kalmusovho obhajcu, Daniela Lipšica, sú symboly na pamätníku problémom bez ohľadu na rozhodnutie súdu.

Košický výtvarník Peter Kalmus nie je vinný v kauze odstránenia symbolov prekríženého kosáka a kladiva na pamätníku padlých vojakov na Námestí osloboditeľov. Košický odvolávací súd potvrdil rozhodnutie Okresného súdu, podľa ktorého Kalmus skutok nespáchal.

„Obžaloba nemala žiadne relevantné dôkazy, ktoré by preukazovali vinu Petra Kalmusa. Peter Kalmus sa k činom, ktoré z hodnotových dôvodov vykonal, vždy priznal. Tu jednoznačne popiera, že by skutok vykonal. To, že bol na mieste činu spolu s inými osobami, je pravdou, ale jediná svedecká výpoveď svedka bola výrazne nedôveryhodná,“ vyjadril sa po súde Daniel Lipšic.

Foto
Košický výtvarník Peter Kalmus nie je vinný v kauze odstránenia symbolov prekríženého kosáka a kladiva na pamätníku padlých vojakov / TASR

Obžaloba bola založená na výpovedi jedného svedka a kamerové záznamy preukázali, že na mieste činu bolo vtedy viacero osôb. Sám Kalmus po súde potvrdil, že takýto výsledok očakával. „Na to pojednávanie som išiel s tým, že dopadne tak, ako dopadlo. Už predchádzajúce pojednávania jednoznačne vylúčili moju vinu,“ povedal po súde. Výtvarník Peter Kalmus dodal, že so symbolmi na pamätníku nesúhlasí a bude komunikovať s mestom, aby ich oficiálne odstránili.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre