Investície závisia od splnenia viacerých požiadaviek.
Dekarbonizácia košických oceliarní je projekt, ktorý môže Slovensku výrazne znížiť porciu vylúčených emisií.. Podľa odhadov by mohlo ísť o viac ako päť miliónov ton oxidu uhličitého ročne. Vysoké pece, ktoré ako palivo využívajú koks, by mohli nahradiť elektrické oblúkové pece. Investície oceliarní však podľa hovorcu Jána Baču závisia od splnenia viacerých požiadaviek:
„Okrem grantového financovania z Modernizačného fondu medzi ne patrí predĺženie harmonogramu čerpania pre Fond obnovy a odolnosti, identifikácia investičných partnerov, konkurencieschopné ceny elektrickej energie a nakoniec schválenie Radov riaditeľov spoločnosti U. S. Steel Košice.“
Kompletná dekarbonizácia bola začiatkom minulého roka vyčíslená na 1,3 miliardy eur. V súčasnosti sa však šplhá ku dvom miliardám a 600-miliónová dotácia z dvoch fondov tak pokryje len asi tretinu celkovej sumy.
„V okolitých krajinách hutnícke firmy využívajú všetky možné formy financovania a podpory, pretože túto zmenu technológie si nevyžiadali zákazníci. Green deal a s tým súvisiace zníženie produkcie CO2 je spoločné rozhodnutie členských krajín Európskej únie. Využijeme všetky možné cesty, ako udržať konkurencieschopnosť firmy,“ dodal Bača.
Nízkouhlíková stratégia zároveň umožní tavenie šrotu zo Slovenska a firma tak nebude závislá na importe železnej rudy či koksu zo zahraničia.
Autor: RÁDIO KOŠICE