Kostoly ostávajú aj naďalej prázdne. Je ohrozené verejné slávenie veľkonočných obradov?

SlovenskoKoronavírus

Biskupi odporúčajú snúbencom, aby si sobáše preložili na iné termíny.

Na Slovensku sa v uplynulých dňoch prijali desiatky opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu. Jedným z nich je aj zákaz sláviť verejné bohoslužby. Pôvodné rozhodnutie, ktoré 10. marca prijala Konferencia biskupov Slovenska (KBS), sa zatiaľ predlžuje do konca tohto mesiaca. Ohrozené je teda aj verejné slávenie veľkonočných obradov.

„Bolo zrejmé, že tie prvé dva týždne, ktoré sa stanovili 10. marca, nebudú dostačovať, keďže zostávajú zatvorené školy, fabriky, centrá. Zatiaľ sa teda urobilo rozhodnutie posunúť do konca marca. Uvidí sa, po porade s kompetentnými predstaviteľmi štátu, čo bude, nemôžeme to však vylúčiť. Ak bude situácia vážna, bude sa to musieť vziať do úvahy,“ uviedol pre Košice Online hovorca KBS Martin Kramara.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Košická arcidiecéza už avizovala, že na základe dekrétu z Kongregácie pre Boží kult a sviatosti sa veľkonočné obrady uskutočnia bez účasti verejnosti. V tomto období sa spovedá aj väčšie množstvo veriacich. Ako skonštatoval Kramara, hromadné spovedanie však nebude možné:

„Spoveď a pomazanie chorých sa vysluhujú individuálne, na požiadanie, lebo organizovať spoločné vysluhovanie nie je možné. Kňazi streamujú sväté omše, adorácie, krížové cesty, modlitby ruženca, aby sa ľudia necítili opustení.“

Zavedené opatrenia sa týkajú aj pohrebných obradov či krstov. Biskupi zároveň odporúčajú snúbencom, aby si sobáše preložili na iné termíny.

„Pohrebné obrady sú v obmedzenom režime, prosíme veriacich, aby sa nezúčastňovala celá obec, je to len v kruhu najbližších, bez verejnej zádušnej svätej omše, skrátená forma. Prosíme, aby sa neorganizovali kary. Ľudí prosíme, ak je to možné, aby si sobáš v nasledujúcich týždňoch odložili. Krsty sa jednotlivo konajú, v úzkom kruhu rodiny. Je možné aj sobášiť, ale málokto chce sobáš bez rodinnej oslavy,“ dodal Kramara.

Vzhľadom na to, že školy a školské zariadenia budú zatvorené až do odvolania, pravdepodobne sa zmenia aj plánované termíny birmoviek či prvých svätých prijímaní.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre