Kováčik by mohol byť stíhaný v piatich veciach, ktoré dozoroval

SlovenskoSpravodajstvo

Ďalšie štyri sú predmetom posudzovania.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal pokyn preskúmať 64 trestných vecí, v ktorých vykonával dozor bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Voči nemu by sa mohlo začať trestné stíhanie za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v piatich veciach, ktoré dozoroval, pričom ďalšie štyri sú predmetom posudzovania.

„Zistenia v piatich trestných veciach v súvislosti s výkonom prokurátorských činností opodstatňujú potrebu začatia trestného stíhania za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V štyroch trestných veciach bol Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zistený postup špeciálneho prokurátora, ktorý je predmetom posudzovania v kontexte s inými trestnými vecami realizovanými ÚŠP,“ uviedol hovorca Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Dalibor Skladan s tým, že trestné veci boli preskúmané trestným odborom GP SR a ÚŠP:

V 38 trestných veciach neboli zistené žiadne pochybenia. V dvoch trestných veciach boli zistené nedostatky, ktoré nemali vplyv na práva subjektov trestného konania a na zákonnosť konečného rozhodnutia. V dvoch trestných veciach boli zistené zásadné pochybenia, avšak použitie mimoriadneho opravného prostriedku pre uplynutie zákonných lehôt je vylúčené.“

Foto
Dušan Kováčik / TASR

V jednej trestnej veci Kováčik opomenul rozhodnúť o jednom zo spoluobvinených, ktorého trestné stíhanie bolo na základe tohto zistenia prokurátora ÚŠP zastavené. Ako skonštatoval Skladan, v 12 neukončených trestných veciach boli zistené prieťahy v konaní:

„Na základe pokynu generálneho prokurátora Slovenskej republiky budú predmetom ďalšieho preskúmania aj trestné veci, v ktorých konal bývalý špeciálny prokurátor a v ktorých došlo k zrušeniu vznesenia obvinenia alebo bolo skončené trestné konanie bez vznesenia obvinenia.“

Prokurátor ÚŠP 20. apríla podal na súd obžalobu na Kováčika, ktorý je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Bývalý špeciálny prokurátor bol zadržaný a obvinený v októbri 2020, pričom svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení.

Koncom marca mu pribudlo ďalšie obvinenie, a to z prijímania úplatku. Od podnikateľa Petra K. mal prijať 50-tisíc eur. Týkalo sa to trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa R.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre