Krajiny EÚ musia do roku 2025 zabezpečiť zber väčšiny jednorazových plastových fliaš

SlovenskoSpravodajstvo

Nová smernica EÚ zakáže niektoré jednorazové plastové výrobky znečisťujúce moria.

Členské štáty EÚ vrátane Slovenska budú povinné do roku 2025 zabezpečiť zber 90 percent jednorazových plastových fliaš, napríklad prostredníctvom zálohovania. Európska komisia (EK) takto reaguje na stále väčší objem plastového odpadu v oceánoch a moriach. EK v pondelok navrhla nové pravidlá zamerané na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na európskych plážach a v moriach.

„Komisia sľúbila, že venuje pozornosť zásadným otázkam a zvyšok ponechá v kompetencii členských štátov. Cieľom návrhov je obmedziť výskyt jednorazových plastov v obchodoch prostredníctvom celej škály opatrení. Niektoré výrobky zakážeme, iné nahradíme ekologickejšími alternatívami tak, aby ľudia mohli naďalej používať svoje obľúbené výrobky,“ uviedol k návrhu podpredseda EK pre trvalo udržateľný rozvoj Frans Timmermans.

Podľa navrhovanej legislatívy ak existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy, predaj jednorazových plastových výrobkov bude zakázaný. Ak však nebude alternatíva, opatrenia sa zamerajú na obmedzenie používania takýchto výrobkov prostredníctvom vnútroštátnych pravidiel. Zakázané budú napríklad plastové vatové tyčinky, príbory, taniere, slamky, miešadlá a paličky na balóny. Jednorazové nádoby na nápoje vyrobené z plastov budú povolené len vtedy, ak ich viečka a uzávery zostanú pripevnené k nádobe.

Foto
ilustračné foto / TASR

Členské štáty budú musieť obmedziť používanie plastových nádob na potraviny a pohárov. Predajca bude musieť poskytovať na mieste predaja alternatívne výrobky alebo zabezpečiť, aby sa plastové výrobky na jedno použitie neposkytovali zdarma. Niektoré výrobky budú musieť mať jasné informácie o negatívnom vplyve výrobku na životné prostredie. Táto požiadavka sa bude vzťahovať na hygienické vložky, vlhčené utierky a balóny.

Plasty tvoria vo svete až 85 percent morského odpadu. V podobe mikroplastov, ktorých účinok na zdravie nie je známy, sa vzduchom, vodou a jedlom dostávajú do tela a na naše stoly. EÚ sa v pripravovanej legislatíve zamerala na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré tvoria 70 percent morského odpadu v Európe. Navrhovaná smernica tiež radikálne zníži emisie CO2, zabráni škodám na životnom prostredí, ktoré by do roku 2030 predstavovali odhadom 22 miliárd eur a podľa odhadov EK ušetrí spotrebiteľom 6,5 miliardy eur. Nové pravidlá bude musieť schváliť Európsky parlament a Rada ministrov EÚ.

 

Zdroj: SITA

Komentáre