Krajské múzeum v Prešove vystaví zrekonštruovaný hasičský rebrík z 20. storočia

PrešovZaujímavosti

Zachoval sa takmer celý, chýbajúce časti sa dorobia.

Vyše storočný hasičský rebrík, ktorý v minulosti ťahali kone, sa v Krajskom múzeu v Prešove kompletne rekonštruuje. Jeho historik Erik Ondria vysvetlil, že rebrík sa zachoval takmer celý, avšak niektoré časti dorobia:

„Rekonštruuje sa prakticky komplexne celý. Na jednej strane sú to drevené prvky v podobe napríklad výsuvných rebríkov alebo aj prvky kovového charakteru. Naši technickí pracovníci na ňom postupne odkrývali jednotlivé vrstvy náterov. Zistili, že základná farba, ktorou bola nanesená väčšina kovov, bola červená, a preto ho aj natierajú na červeno. Čo sa týka ostatných pohyblivých konštrukčných prvkov, zistili, že to bola skôr čierna farba, tak po konzervovaní to natierali rovnako,“ uviedol Ondria s tým, že výsuvný rebrík má štyri menšie časti, ktoré sú na seba napojené:

Celková dĺžka po vysunutí činila nejakých 22 metrov s tým, že rebrík mal, samozrejme, aj poistné kovové zábradlia. Používal sa jednak na vyslobodzovanie ľudí z vyšších priestorov, ale i na hasenie, keď sa pomocou rozličných hasiacich prístrojov, hadíc, vedier a tak ďalej dalo po ňom manipulovať vodou.“

Foto
Vyše storočný hasičský rebrík v minulosti ťahali kone / TASR

„Čo na ňom nie je dokončené a čo ešte bude určite robené, sú predovšetkým drevené časti, ktoré sa nezachovali. To znamená plošina pre obsluhu, respektíve drevená lavička, ktorá slúžila pre pohoniča a jeho kolegu. Tento stroj zo začiatku 20. storočia bol ťahaný jedným alebo dvoma pármi koní,“ povedal Ondria, ktorý dodal, že do múzea ho zaevidovali v 60. rokoch 20. storočia, pričom roky bol na nádvorí zakrytý, aby sa tak chránil pred poveternostnými podmienkami.

Technický pracovník Krajského múzea v Prešove Juraj Trojanovič, ktorý sa podieľa na obnove stroja, skonštatoval, že rebrík rekonštruujú tretí mesiac a po dokončení ho chcú vystaviť pre verejnosť:

Stroj je výnimočný svojím technickým prevedením. Všetko je robené na mieru, každý jeden kus. Je to vlastne taká kováčska práca. Rebrík je drevený, pretože železo je ťažké. Drevo je pružné a bolo vtedy dostupné. Stroj má minimálne 107 rokov, objavili sme nápis, na ktorom bol rok 1915.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre