Krajský súd rozhodne o dočasnom prepustení Borženského na slobodu

KošiceSpravodajstvo

Dôvodom je jeho zdravotný stav.

Okresný súd Košice II dnes rozhodol o prerušení výkonu odňatia slobody pre Dušana Borženského na jeden rok. Dôvodom je jeho zlý zdravotný stav. Vzhľadom na to, že prokurátor podal sťažnosť, uznesenie súdu nie je právoplatné. Krajský súd (KS) bude rozhodovať o dočasnom prepustení Borženského na slobodu.

Bývalý bos košického podsvetia si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd, pričom za mrežami strávil približne 20 rokov. Kvôli onkologickému ochoreniu je v súčasnosti hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, umiestnený je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v okrese Trnava.

Foto
Dušan Borženský / TASR

Predsedníčka senátu skonštatovala, že zdravotný stav odsúdeného je zlý:

„Liečba síce je zabezpečovaná v oblasti biologických potrieb odsúdeného, avšak v sociálnej oblasti a oblasti psychologického poradenstva a duchovných potrieb nie je poskytovaná v prostredí, v ktorom sa Borženský nachádza,“ uviedla predsedníčka s tým, že konanie trvá rok a zatiaľ sa nedospelo k právoplatnému rozhodnutiu.

Z dôvodu citlivých informácií o zdravotnom stave odsúdeného a kvôli epidemiologickej situácii bola verejnosť z pojednávania vylúčená. Dnešné dokazovanie bolo doplnené aj o lekárske správy.

Klient zomiera a každé predlžovanie tohto jeho stavu vo väznici považujem za neľudské, nehumánne a porušujúce jeho základné práva,“ reagoval obhajca Borženského Tibor Bacsó.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre