Kráľom silákov je šoumen Vávra: Na to, aby sme sa hádali, je nás málo (FOTO)

KošiceŠport

K záveru leta na košickej Terase patrí už tradične súťaž valibukov. V rámci tohtoročnej edície Strongmana divákov svojou silou ohurovali šiesti siláci zo Slovenska, Čiech a Maďarska.

Foto
Víťaz Vávra počas behu vo fontáne / KOŠICE ONLINE

V ponuke siláckych lahôdok boli tentoraz viking press s hmotnosťou 200 kg, ťahanie 3,5 tonového auta naloženého divákmi v kombinácii s prenášaním super yoke s 350 kg závažím, mŕtvy ťah s autom, prehadzovanie 25 kg vaku do výšky (najlepší dosiahli výšku 515 centimetrov) a na záver beh vo fontáne s barelmi s vodou.

Prvenstvo z minulého ročníka obhájil český šoumen Zdeněk Vávra. Divákov bavil výkonmi, ale aj vtipnými bonmotmi.

„Dúfam, že som si získal srdcia Košičanov. Vraciam sa sem veľmi rád a ja jednoducho milujem ľudí. Teším sa z obhajoby vlaňajšieho prvenstva a musím povedať, že som úplne hotový. Organizátori Janka Kordiaková s Braňom Golierom nám to pripravili tento rok ešte ťažšie ako vlani. Klobúk dolu, bolo to skvelé,“ fučal po pretekoch vyžmýkaný silák.

Z pohľadu zábavy ocenil predovšetkým záverečnú disciplínu. „Fontána bola super. Aspoň sme sa v nej po náročnom programe ochladili. Osobne nemám tradične rád mŕtvy ťah s autom. Prekvapilo ma ťahanie auta v kombinácii s prenášaním super yoku v štýle Conana. To ma naozaj úplne vyšťavilo,“ priznal český silák, ktorého spoznala široká verejnosť aj prostredníctvom televíznej talentovej šou. Na súťažiach silných mužov oceňuje predovšetkým družnú atmosféru medzi pretekármi. „To je na tom to najkrajšie. Je to rivalita, ale v rámci kamarátstva. Nie je nás toľko, aby sme sa mohli hádať. Strongman je extrémny šport. Veľmi bolí a málokto pri ňom vydrží dlhšie. Je to pritom šou, ktorá si zaslúži popularitu a aj preto som išiel do súťaže Česko-Slovensko má talent.“

Galéria k článku

Spoločne s Vávrom reprezentoval krajinu našich západných susedov aj bývalý ochrankár Karla Gotta a herec Jiří Žaloudek. Ten zažiaril napríklad vo filme Masaryk. Dokonalé predpoklady presadiť sa vo svete kinematografie má pritom aj zábavný Zdeněk. „Ja by som to skúsil rád. Ponuka však zatiaľ neprišla a asi nemám „ksicht“ pre televíziu,“ rozosmial sa víťaz košického Strongmana.

„Zdeněk je šelma a dnes som na neho nemal,“ priznal najlepší Slovák Patrik Zelezka, ktorý skončil na celkovom druhom mieste. „Ja mu to však veľmi prajem. Je to priateľský šoumen a podporuje dobrú náladu medzi pretekármi. Síce proti sebe súťažíme, ale navzájom sa dobre bavíme.

Podobne ako Vávra, aj Zelezka ocenil pestrú ponuku košických výziev. „Užil som si to a rovnako tak som si to odtrpel. Hlavne druhá disciplína bola masaker. Všetko to však bolo super a napokon pomohlo schladenie vo vode. Vo fontáne som súťažil prvýkrát, ale po ťažkých pretekoch to padlo vhod,“ vyslovil sa Zelezka. Z pohľadu siláckych disciplín má najradšej tie, pri ktorých sa dvíhajú závažia nad hlavu. „Aj tu som s prehľadom vyhral viking press. Rád dvíham jednoručky či klady. Nevýhodu som mal naopak pri prehadzovaní vreca do výšky. Som predsa len nižšej postavy a to bol môj hendikep.“

Pri pohľade na mohutné telá silákov sa nejeden divák opýtal, čo takéto chlapiská zjedia. „Boli by ste prekvapení, ale zjem to isté, čo moja rodina. Mám manželku a dvoch synov a oni zjedia dohromady to, čo ja. Jem teda tak, ako malá česká priemerná rodina,“ rozosmial sa Vávra.

Hoci však ide o nesmierne náročný šport, odmeny v ňom sú pomerne skromné. „Vyžiť sa z toho nedá. Alebo sa to darí iba málo chlapom. Ja osobne mám normálnu prácu a toto robím popri tom,“ doplnil s povzdychom Zelezka.

Výsledky košického Strongmana 2021:

  1. Zdeněk Vávra – Česko
  2. Patrik Zelezka - Slovensko
  3. Zsolt Zlatner – Slovensko
  4. Maroš Štefaňák – Slovensko
  5. Jiří Žaloudek – Česko
  6. Erik Fekete – Maďarsko

Komentáre