Kráľovská rodina oznámila meno syna Harryho a Meghan

EurópaSpravodajstvo

Syn kráľovského páru je za stáročia prvým dieťaťom zmiešanej rasy.

Britská kráľovská rodina včera (8.5.) oznámila meno prvorodeného syna princa Harryho a jeho manželky Meghan. Gróf dostal meno Archie Harrison. Ako informoval Buckinghamský palác, jeho celé meno znie Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Kráľovský pár predstavil svojho potomka médiám v Sieni svätého Juraja na Windsorskom hrade. Archie Harrisona po prvýkrát ukázali aj britskej kráľovnej Alžbete II. Je to jej ôsme pravnúča a v nástupníckej línii na trón mu patrí siedme miesto.

Foto
Archie Harrison Mountbatten-Windsor / TASR

Archie Harrison je za stáročia prvým dieťaťom zmiešanej rasy, ktoré sa narodilo vysoko postaveným členom britskej kráľovskej rodiny, keďže jeho matka je tmavej pleti. Ako vysvetlil odborník na kráľovský dvor Alastair Bruce, dieťa nedostane titul princ, ale gróf z Dumbartonu. Archie Harrison bol od svojho príchodu na svet s rodičmi v sídle Frogmore Cottage neďaleko Windsorského hradu.

Prvým v nástupníckej línii na trón je princ Charles, ďalej princ William, princ George, princezná Charlotte, princ Louis a princ Harry. Archie je skrátenou verziou mena Archibald, je nemeckého pôvodu a znamená úprimný či odvážny. Harrison je aborigénskeho pôvodu a znamená syn Henryho alebo syn Harryho. Mountbatten-Windsor je priezvisko, ktoré používajú niektorí členovia britskej kráľovskej rodiny. Archie ako prvorodený syn vojvodu môže dostať zmienený titul gróf z Dumbartonu, čo je jeden z Harryho vedľajších titulov alebo sa môže stať Lordom Archiem Mountbattenom-Windsorom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre