Krásnu Hôrku navštívime najskôr o štyri roky

VýchodKultúra

Pýcha Gemera ostáva pre turistov naďalej zahalená rúškom tajomna a rekonštrukčnými plachtami.

Kásna Hôrka - obľúbená pamiatka nielen Východniarov. Lákala domácich aj zahraničných turistov, no na ďalšie davy návštevníkov si ešte počká. Zdevastovaná bola pri požiari v roku 2012, celkovo bolo vtedy poškodených 324 kusov zbierkových predmetov, 27 bolo úplne zničených.

Snahou Ministerstva kultúry SR je sprístupniť hrad Krásna Hôrka verejnosti do roku 2024. Na kontrolnom dni na hrade to uviedla ministerka kultúry SR Natália Milanová.

„Práce na hrade je ešte stále veľmi veľa, no času máme málo. Vnímam otázky verejnosti, prečo nie je hrad stále otvorený, keď strecha je už opravená. Treba si však uvedomiť, že obnova Krásnej Hôrky nie je ani zďaleka len o jej streche. Je to jedna z najrozsiahlejších pamiatkových a múzejných obnov na Slovensku,“ uviedla Milanová.

Foto
Pri požiari v roku 2012 bolo celkovo poškodených 324 kusov zbierkových predmetov, 27 bolo úplne zničených / TASR

Cieľom projektu je vrátiť hrad do podoby z roku 1903 až 1905. Takýto proces sa však nedá urobiť zo dňa na deň, ale trvá roky. Odstrániť sa totiž musia chyby nielen z čias socializmu, ale aj tie, ktoré nastali počas rekonštrukcie od roku 2012.

„Verejnosť vníma, že Krásna Hôrka sa dlho ako keby nemenila. Veľa úprav sa však odohráva hlavne v jej vnútri, kam verejnosť nemá prístup. Chcem teda ubezpečiť, že na Krásnej Hôrke sa pracuje. Našou ambíciou je, aby bol hrad sprístupnený návštevníkom do roku 2024. Ak sa tak stane, podarí sa nám veľký kus práce,“ doplnila ministerka Milanová.

Krásna Hôrka je jediným hradom na území Slovenska, ktorý sa po druhej svetovej vojne a po rokoch komunistickej diktatúry zachoval so svojim pôvodným zariadením a vzácnymi zbierkami. Vďaka pamiatkovým hodnotám, múzejným zbierkam a nenarušenému krajinnému prostrediu patrí k európskym unikátom hradnej architektúry.

 

Zdroj: SITA

Komentáre