Kritický stav v DFN môže vyriešiť nadstavba a rekonštrukcia

KošiceSpravodajstvo

Rezort hľadá spôsoby, ako to financovať.

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach dlhodobo čelí viacerým problémom vrátane nedostatočnej kapacity či nevyhnutnej rekonštrukcie. Frustrácia lekárov z práce v nevyhovujúcich podmienkach vyústila do ich výpovedí. Riaditeľ DFN Andrej Koman uviedol, že poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť v takýchto podmienkach je náročné:

„Pandémia odhalila závažné nedostatky v technickom stave onkologického oddelenia, oddelenia pre predčasne narodené deti a kriticky chorých novorodencov, takisto Kliniky detí a dorastu a Detského infekčného oddelenia. Primári oddelení sa snažia vyjsť v ústrety rodičom i deťom, čo sa prejavuje dlhodobým preťažením lôžkovej kapacity Oddelenia detskej onkológie a hematológie, takisto Oddelenia pre rizikové predčasne narodené deti.“

Foto
Incidencia závažných ochorení u detských pacientov stúpa / TASR

Väčšina matiek dochádza

Pracovné tímy lekárov a projektantov pripravili stavebný zámer nadstavby a rekonštrukcie za 37 miliónov eur. DFN sa uchádzala o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti, ale neúspešne. Rekonštrukcia zo zákona nie je možná, keďže sídli v prenajatých priestoroch košickej univerzitnej nemocnice so zatekajúcimi stenami, netesniacimi oknami či nefunkčnou klimatizáciou. Ďalším problémom sú podľa primárky Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vandy Chovanovej izby pre matky:

Máme dve izby po štyri lôžka pre matky. Maximálne jedna tretina našich pacientov môže mať pri sebe svoju mamu. Tie ostatné dochádzajú a sú denne hospitalizované pri dieťati, starajú sa o dieťa a večer idú domov, ale nemajú nárok na lôžko a ostatné dochádzajú na návštevu. Nemajú sa kde poriadne najesť, nemajú si kde oprať, poplakať, stretnúť sa so svojimi ostatnými príbuznými, so staršími deťmi môžu nanajvýš na lavičke.“

Foto
Tretina pacientov môže mať pri sebe mamu / TASR

Sťahovanie pacientov

Oddelenie detskej onkológie 20 rokov funguje v rovnakých priestoroch, v ktorých sa okrem vymaľovania nič neobnovilo. Incidencia závažných ochorení však stúpa a detskí pacienti pribúdajú. Primárka onkológie Viktória Halušková zdôraznila, že kapacita oddelenia sa nezmenila, pričom k dispozícii je 15 lôžok na 8 izbách:

„Máme málo odkladacích priestorov, skríň, metrov štvorcových na osobný priestor. Často sa stane, keď je dieťa s leukémiou 30 – 40 dní v nemocnici vkuse, aj niekoľkokrát počas hospitalizácie to dieťa sťahujeme s mamičkou do inej izby, pretože potrebujeme tie deti nejako poskladať. Máme deti, ktoré sú po chemoterapii a majú útlm krviniek. Máme hematologické deti, ktoré sa nemôžu miešať s týmito deťmi, ktoré dostávajú chemoterapiu.“

Pacientom, rodičom aj personálu pomáha občianske združenie Spoločnosť detskej onkológie v Košiciach. Jeho prezident Martin Mušinský pre Rádio Košice povedal, že situácia je kritická a je potrebné ju riešiť:

„Kapacitne a priestorovo je toto oddelenie už v takom stave, že nie je tu kde zložiť poriadne nejakú posteľ, prístelku pre rodičov alebo nejaké iné materiály, veci, ktoré naskladníme, nakúpime, špeciálny zdravotnícky materiál. Sklady sú malé, izby sú malé. Jediným riešením je naozaj vybudovanie nového, moderného oddelenia pre detskú onkológiu a hematológiu, lebo už ani samotná rekonštrukcia veľa vecí nevyrieši. My potrebujeme získať priestor a keď máte priestor, môžete budovať ďalej.“

Kombinované financovanie

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková nám potvrdila, že rezort sa zaoberá situáciou vo všetkých zdravotníckych zariadeniach a snaží sa zlepšovať podmienky v prospech pacientov, ich rodinných príslušníkov aj zdravotníckych pracovníkov:

O projekte rekonštrukcie detskej onkológie v Košiciach je rezort informovaný a spoločne s vedením nemocnice hľadá spôsoby, ako ho financovať. Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky je jedným z nástrojov financovania, ďalšími možnosťami sú eurofondy či kapitálové výdavky. V tomto konkrétnom prípade zrejme pôjde o kombinované financovanie z Plánu obnovy a odolnosti a kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.“

Komentáre