Križovatka v centre Levoče sa postupne mení na kruhový objazd

VýchodSpravodajstvo

Práce by mohli byť ukončené o tri mesiace.

Z hlavnej križovatky v centre Levoče sa o niekoľko mesiacov stane kruhový objazd. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Týmto úsekom denne prejde približne 11-tisíc vozidiel. Napriek tomu, že zhotoviteľ má na výstavbu pol roka, práce by mohli byť ukončené pred levočskou púťou, teda zhruba o tri mesiace.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský uviedol, že rekonštrukcia križovatky bola vyčíslená na necelých 234-tisíc eur:

„Je to komplikovaná križovatka najmä v čase, keď idú ľudia do škôl, do práce, ale aj počas letných prázdnin, keď sem chodí množstvo turistov. Mali sme veľa sťažností na túto križovatku a aj preto sme na realizáciu kruhového objazdu našli zdroje z vlastného rozpočtu.

Foto
Z hlavnej križovatky v centre Levoče sa stane kruhový objazd / TASR

Šéf Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth konkretizoval, že kruhový objazd pri Košickej bráne bude mať priemer 32 metrov a bude jednoradový s priebežným pruhom na ceste v smere Poprad – Prešov:

Počas výstavby bude doprava organizovaná dočasným dopravným značením, buď semaformi, alebo aj priamo zamestnancami zhotoviteľa. Vymení sa obrusný kryt, vysporiadame sa so záberom celej križovatky a doplnia sa niektoré časti v smere do centra mesta. Križovatka nebude štandardná, nebude mať vyvýšené časti, bude však označená reflexno-dopravnými gombíkmi, čím by sa mala zvýšiť jej bezpečnosť aj v noci.“

Keďže križovatka je na ceste prvej triedy, súhlasné stanovisko k stavbe dala aj Slovenská správa ciest. Primátor Levoče Miroslav Vilkovský pripomenul, že situáciu na tomto úseku sa snažia vyriešiť 20 rokov:

„Prvá štúdia tejto križovatky bola ešte v roku 2003, následne sa v roku 2010 urobila ďalšia. Išlo o obdobie, keď mesto ešte neobchádzala diaľnica D1. Sme veľmi radi, že sa nám to konečne podarilo, pretože ide naozaj o veľmi zložitú križovatku, najmä pre turistov, my domáci sme si už na ňu zvykli. Križuje sa tu cesta prvej triedy s cestou druhej triedy smerom do Levočskej doliny a miestnou komunikáciou cez Košickú bránu.“

V blízkosti križovatky sa nachádzajú dve školy pre nevidiacich, základná škola a vstup do historického centra. V Levoči sa pohybuje aj viacero nevidiacich ľudí. Z tohto dôvodu konzultujú výstavbu kruhového objazdu aj s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, aby zabezpečili také prvky, ktoré im umožnia lepšiu koordináciu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre