Krtkovia pripravili Svetluškovú cestu. Užite si jedinečný pohľad na Košice

KošiceTuristicKE

Počas sviatočného obdobia riešia mnohí z nás jednoduchú otázku - kam s deťmi? Ako ich odtrhnúť od televízorov a počítačov? Ideálnym riešením je nenáročná turistika, ktorej však momentálne počasie vôbec nenahráva.

Foto
Od vysvietenej chaty Hrešná sa nám naskytne neuveriteľný výhľad / KOŠICE ONLINE

Nebudeme si klamať, prechádzky či turistika v okolí Košíc sú momentálne voľbou medzi menším a väčším blatom. Iste, riešenie ponúkajú asfaltové cesty okolo Alpinky či na Kojšovskú hoľu. V tomto prípade sa však človek cíti ako v prvomájovom sprievode a to nie je v súčasnej situácii ideálna predstava.

My sme dali na radu Klubu Rodinnej Turistiky KOšice (KRTKO) a vyskúšali sme novú výzvu v podobe Svetluškovej cesty na Hrešnú. S čistým svedomím vravím, že sme na nej nestretli ani živú dušu (teda ak si odmyslím pár srniek a mačku na známej chate). Ide totiž o pochod z kategórie nočných a frekvencia turistov je preto minimálna.

Svetlušková cesta nie je viazaná k nejakému presnému termínu a prejsť si ju môžete kedykoľvek. Košickí turisti sa totiž postarali o trvalé nočné znamenie reflexnými prvkami na stromoch. Nevyhnutnou výbavou sú však lampy čelovky a pre istotu majte so sebou aj dobre nabité mobilné telefóny.

Foto
Svetlušková cesta meria okolo šesť kilometrov a vedie prevažne lesom

Hneď na úvod je treba priznať, že ideálne by bolo počkať na mrazivejšie obdobie, ktoré by odstránilo súčasný problém s blatom. My sme však čakať nechceli a vopred sme preto požiadali "šéfku práčky" o zhovievavosť a milosť. To jedno čistenie topánok predsa za ten zážitok stojí.

Do mobilu si teda stiahnite mapu,  ktorú prikladáme nižšie a potom je už len potrebné počkať si na západ slnka. Svetluškový pochod si predsa žiada tmu. 

Kde začať?

Do východiskového bodu sa dostaneme poľahky mestskou hromadnou dopravou, alebo vlastným autom. V Kavečanoch sa potrebujeme napojiť na známu červenú značku Cesty hrdinov SNP. Auto pokojne odstavte na parkovisku na hlavnej križovatke, ešte bližšie to budete mať, ak ho necháte za poslednými domami na ulici Lovecká. 

Zo začiatku kopírujeme známu cyklocestu smer Chata Hrešná. Pri pohľade do tmy s čelovkou na hlave sa nám začínajú odrážať prvé svetielka umiestnené na stromoch popri ceste. Stačí pár minút a dcéra ma ťahá za rukáv - tati, tam sú ďalšie. Veru tak, tie nás už ale zvádzajú z cyklocesty smerom doľava a vedú do lesa. To už začína tá pravá zábava a verte, že prechádzka v tmavom lese sprevádzaná iba zvukmi vetra či zvierat, má svoje jedinečné čaro. 

Tu praskne pod nohou vetvička, tam sa o rukáv zavadí konárik a z lesa sa zalesknú oči srnky. Po tme je všetko iné a dobrodružnejšie. Guľatý mesiac v splne len umocňuje zážitok. 

Foto
Studnička Juhaz ukrýva aj jednu z "kešiek" / KOŠICE ONLINE

Kilometre ubiehajú a zrazu sa na strome zaleskne šípka. Necháme sa ňou stiahnuť doprava a odmenou je malebná studnička JUHAZ. Tá je od roku 2015 aj zaujímavým bodom pre zberateľov "kešiek" (tých je mimochodom na tejto trase hneď viacero). Umiestnenie krabičky Geocachingu samozrejme prezrádzať nebudeme, v tomto si musíte poradiť sami. 

Svetluškové značenie je od tohto miesta redšie (Krtkovia však prisľúbili skoré doznačenie), no v tejto chvíli stačí pohľad na mapu do mobilu. Po príjemnej cestičke pokračujeme ďalej a dostávame sa k lesným prístreškom s altánkom volajúcim po krátkej pauze. Na stôl pristáva pripravené pohostenie a aspoň na okamih tak tíchne detský verklík obsahujúci jedinú otázku: "Kedy už bude tá Hrešná?"

Pravdou je, že samotná vyznačená cesta vás priamo na chatu neprivedie, no zachádzka k nej je minimálna a rozhodne ju nesmiete oželieť. Pri rázcestníku Pod Hrešnou teda bočíme doľava a po krátkom náučnom prírodovednom okienku pri obrovskom mravenisku pokračujeme na známu chatu. Každý z nás tam bol hádam stokrát, no nočný pohľad na Košice a Slanské vrchy vyráža pri jasnom počasí pod svietiacim mesiacom dych. Pastva pre oči a mrzí ma len to, že mám po ruke iba mobil a nie nejaký výkonnejší fotoaparát. 

Foto
Náš mobil bohužiaľ nedokázal zachytiť nočnú krásu, oči sa však popásli / KOŠICE ONLINE

Deti z tohto pohľadu také nadšenie neprejavujú a zatiaľ čo ja sa kochám svetlami v diaľke a postupne identifikujem Dubník, Makovicu či Rákoš, drobci sa už naplno venujú mačke. Doterajšie reptanie sa tak zrazu mení na nečakanú požiadavku - ostaňme tu ešte chvíľu.. Nedbám, stále sa totiž neviem nabažiť nočného pohľadu z Hrešnej.

Každá romantická chvíľka má však svoj koniec a postupne sa teda vydávame smerom nadol. Cesta nás tentoraz vedie známou cyklocestou a pár desiatok metrov od návratu k autu objavujeme ešte jednu "kešku". Nasleduje posledné upozornenie deťom - nekopte s tými zablatenými topánkami do sedadiel a ide sa domov. 

Ak ste sa nechali inšpirovať a Svetluškovú cestu absolvujete aj vy, nezabudnite prosím poslať pár fotografií ľuďom z KRTKA. Určite ich poteší, že práca so značením trasy mala svoj zmysel.

MAPA PRE SVETLUŚKOVÚ CESTU:

Foto

Komentáre