KSK: Ako vidíte kraj o päť rokov?

KošiceArchívVoľby 2017

Na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa bude 4. novembra uchádzať dvanásť kandidátov. Každému z nich sme položili sedem rovnakých otázok, dnes vám ponúkame poslednú z nich.

Ako vidíte kraj o päť rokov?

 

Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska), riaditeľ ARMO SR

No, verím že to bude oveľa lepšie, že KSK bude napredovať s výstavbou regionálnej dopravy a tunel Soroška bude realitou ako pre verejnosť tak pre záujem investorov. Naše „more“ Zemplínska Šírava bude jedna z najkrajších turistických oblastí strednej Európy s množstvom pracovných možností a samozrejme Košický kraj bez extrémnych osád, bez rôznych epidémii a rastom extrémizmu a fašizmu. Bez odchodu našich žien za nútenou prácou do Rakúska. Zastaví sa odliv múdrych a vzdelaných ľudí do západnej Európy za lepším životom. Verím, že zmena iste príde a preto, hľadajme spolu kvalitu spolunažívania, vzájomnej úcty a rešpektu jeden k druhému.

Jaroslav Džunko (nezávislý), vynálezca

Odpoveď na túto otázku rozdeľujem na dve možnosti. Ak „Vychodňare me, rodom zo Zemplína, zvoľa za župana“, tak potom ako SKUTOČNE nezávislý človek, zavediem verejné výberové konania na zaobstarávanie tovarov, služieb a na vyber nových zamestnancov. Verejným výberovým konaním budú vylúčené akékoľvek korupčné možnosti. Ako absolvent prírodovedeckej a poľnohospodárskej vysokej školy a najmä ako vynálezca viem navrhnúť a aj posúdiť najvhodnejšie technické projekty na rozvoj priemyslu na Východe, teda vytvorenia nových pracovných miest. Ak voliči si zvolia za župana iného kandidáta, nič výrazné sa nezmení. To píšem zo skúsenosti, že v minulých voľbách 2013 som tiež kandidoval na túto funkciu.

Richard Raši (SMER-SD, SMK, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidát), primátor Košíc

V prvom rade vidím Košický kraj o päť rokov ako časť Slovenska, z ktorého bude za prácou odchádzať menej ľudí ako v súčasnosti. Verím, že Košický kraj bude viac mediálne, a tým aj turisticky atraktívny. Košický kraj je so svojimi jedinečnými pamätihodnosťami, prírodnými krásami a unikátnymi miestami bezpochyby mimoriadne zaujímavým regiónom, ktorý má čo ponúknuť svojím návštevníkom. Preto si zaslúži, aby sa o ňom domáci aj zahraniční turisti dozvedeli viac. Pomôcť mu v tom môžu najmä médiá – noviny, časopisy, televízie a rádiá.

Nestačí, aby bol Košický kraj plný unikátov, ktoré stojí za to vidieť. Potrebuje byť viac mediálne spropagovaný. Košiciam sa podarilo dostať do prestížnych svetových médií, napríklad do CNN, BBC, National Geographic a Financial Times. Myslím, že aj Košický kraj má na to, aby takto bodoval v médiách. Chcem mu v tom pomôcť. Veď si len zoberte, že z Košíc sa dá dostať autom do 100 minút až k 18 pamiatkam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, vrátane jaskýň, hradu, či drevených kostolíkov. Vysoká hustota týchto pamiatok v Košickom a Prešovskom kraji je dokonca raritou v rámci celej Európy.

Vladislav Stanko (nezávislý), podnikateľ

Moja vízia je zásadný progres v prospech občanov. KSK vidím ako prosperujúci región - tradičnú metropolu východu.

Štefan Surmánek (ĽSNS), SZČO

Dúfam, že Košický VÚC bude o 5 rokov menej zadlžený, že jeho činnosť bude viac transparentná a otvorená verejnosti a že jediným kritériom pri prijímaní rozhodnutí nebude výška provízií, stranícka príslušnosť, osobné kontakty a „vďačnosť“ svojim sponzorom, ale odbornosť, hospodárnosť a predovšetkým verejný záujem. Ale to len za predpokladu, že do čela kraja sa dostanú ľudia, ktorí nepochádzajú, resp. nie sú závislí na politických vedenia tzv. štandardných politických subjektov a na ne napojených podnikateľských skupín.

Jarmila Tkáčová (SNS), ekonómka

Predstavujem si kraj, v ktorom pomoc nezostáva iba na papieri. Chcem, aby to bol kraj s fungujúcou regionálnou ekonomikou zabezpečujúcou zdravé regionálne potraviny, ktorý poskytuje kvalitné sociálne služby, do ktorého prichádza čoraz viac turistov po kvalitných cestách, kde mladí ľudia chcú študovať a pracovať, ktorý sa môže pýšiť vysokým podielom pracovných miest v perspektívnych odvetviach, ako je cestovný ruch, IT sektor, kreatívny priemysel a výskumné centrá.

Vidím kraj, v ktorom dobrovoľníctvo má svoje pevné miesto, kde sa zvyšuje záujem a informovanosť o ochrane prírody a kde sa vieme postarať o týrané osoby. Potrebujeme kraj, kde župan alebo županka je lídrom svojej komunity, zomkne ľudí okolo seba a vytvorí s nimi autonómne spoločenstvo, ktoré si dokáže pomôcť samé.

Rastislav Trnka (SaS, OĽaNO, KDH, NOVA a Šanca), projektový manažér

Ja som optimistom. Náš kraj má veľký potenciál a po tomto zaspatí a zatuchnutí pod vedením Smeru vidím svetlo na konci tunela. Pomocou IT biznisu, v poľnohospodárstve agrokruhov, odstránením korupcie, rozvojom turistického ruchu a ďalšími krokmi náš kraj rozhýbeme tak, že naň budeme môcť byť konečne hrdý!

 

Na otázky neodpovedali:

Súkromný podnikateľ Róbert Bačinský (nezávislý), ekonóm Rudolf Botka (Nový parlament), primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Mosta-Híd, SKOK – Európski liberálni demokrati), primátor Kráľovského Chlmca, predseda – občianske združenie Inštitút sociálno – ekonomických otázok Oliver Petrík (Jednota – ľavicová strana Slovenska).

 

Zoznam kandidátov na poslancov KSK nájdete tu.

 

Autor: KOŠICE ONLINE, RÁDIO KOŠICE

Komentáre