KSK investuje jedenásť miliónov eur do rekonštrukcie škôl a výstavby športovísk

KošiceSpravodajstvo

Viaceré budovy pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, preto je ich potrebné opraviť.

Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje tento rok investovať jedenásť miliónov eur do rekonštrukcie stredných škôl a do výstavby športovísk. Jedným z projektov je aj ukončenie obnovy budovy Strednej odbornej školy (SOŠ) v Kráľovskom Chlmci, ktorá je jednou z najstarších škôl v kraji. „Zamerať sa chceme na väčšie investičné akcie, v rámci ktorých prejdú rekonštrukciou podobne ako v Kráľovskom Chlmci budovy škôl. Z krajských peňazí chceme napríklad takto obnoviť historické centrum Košíc, a to opravou budovy Gymnázia Šrobárova, Gymnázia a základnej školy Sándora Máraiho na Kuzmányho a Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že opravy týchto troch budov boli vyčíslené na vyše 4,5 milióna eur. Košická župa chce v tomto roku vypracovať projektové dokumentácie a následne začať s realizáciou.

KSK v rámci hlavných investičných akcií plánuje zrealizovať aj výstavbu spojovacej chodby medzi dvoma budovami Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach. V pláne je aj dokončenie výstavby školskej jedálne pre tri stredné školy na Obchodnej akadémii v Rožňave, pričom na SOŠ technická by mala vzniknúť ešte samostatná výdajňa jedál. Na tejto škole sa aktuálne realizuje aj oprava statických porúch na budove za viac ako 700-tisíc eur.

Foto
Gymnázium na Šrobárovej ulici / TASR

Za rovnakú sumu sa začala realizovať aj rekonštrukcia budovy školy na SOŠ Grešákova v Košiciach. Viaceré objekty školských zariadení pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia. Z tohto dôvodu je nevyhnutná ich postupná oprava. Vo väčšine budov sú napríklad staré hliníkové elektroinštalácie, ktoré je potrebné vymeniť. „Pustili sme sa aj do opráv stredoškolských internátov. Aktuálne sa uskutočňuje rekonštrukcia internátu pri SOŠ Ostrovského a pri SOŠ Grešákova v Košiciach spolu za viac než 1,7 milióna eur. Na školskom internáte na Považskej a internáte pri SOŠ obchodu a služieb v Michalovciach budú zrekonštruované výťahy. Rekonštruovať budeme aj internát na Medickej 2 v Košiciach a internát pri Strednej športovej škole,“ povedal Trnka.

Po ukončení verejného obstarávania pribudne aj nové multifunkčné ihrisko v Škole v prírode v Kysaku. Žiaci SOŠ technickej v Michalovciach a Hotelovej akadémii v Košiciach budú môcť využívať nové skateparky a študenti SOŠ Učňovskej v Šaci sa budú tešiť zo zrekonštruovanej telocvične. KSK pracuje aj na výstavbe atletickej haly pri Strednej športovej škole v Košiciach, atletického štadióna na Popradskej ulici a futbalového ihriska pri SOŠ Ostrovského v metropole východu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre