Na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa bude 4. novembra uchádzať dvanásť kandidátov. Každému z nich sme položili sedem rovnakých otázok, dnes vám ponúkame šiestu z nich.
Vítate alebo ste skôr proti jednokolovým voľbám? Môžu poškodiť alebo pomôcť kandidátom či kraju?
Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska), riaditeľ ARMO SR
Dvojkolové voľby boli spravodlivým delením moci v regióne. Kandidátov z menších strán na post predsedu poškodzuje, pretože sú vopred stanovené koalície kandidátov ako vládnucej tak opozičných strán. Ďalší kandidáti nemajú šancu prehovoriť do jednokolových volieb v dvojkolových boli samozrejme šance pre nich iné. Ľudia si tak vyberajú kandidátov politicky len za príslušnú stranu a koalíciu.
Jaroslav Džunko (nezávislý), vynálezca
Ústava Slovenskej republiky 460/1992 Zb., čl. 30,odsek (4) zaručuje, že „občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám“. Vo voľbách do samosprávnych krajov politické strany priamo navrhujú občanov na kandidátne listiny. Ostatní radoví občania po vyzbieraní potrebného limitu petičných podpisov môžu tiež kandidovať za rovnakých podmienok.
Druhé kolo volieb do samosprávnych krajov, už porušovalo ústavou garantovanú „rovnakú podmienku prístupu k volenej funkcii“ , keď v druhom kole boli volení iba prví dvaja kandidáti a voliči nemali možnosť si znova vybrať toho najlepšieho v poradí tretieho kandidáta.
Keďže na Slovensku v druhom kole volieb nie sú znova zaradení všetci kandidáti, ale iba dvaja, čím sa porušuje ústavne právo „rovnakej podmienky prístupu k volenej funkcii“, z týchto dôvodov nie som proti zrušeniu druhého kola volieb.
Richard Raši (SMER-SD, SMK, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidát), primátor Košíc
Praktické skúsenosti ukázali, že voliči sú skôr motivovaní zúčastniť sa na prvom kole volieb, v ktorom volia aj poslancov do zastupiteľstva samosprávneho kraja. Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka a preto ani voľby v tomto prípade nie sú dostatočným odrazom vôle voličov. Okrem toho štát na zabezpečenie druhého kola voľby vynakladá veľké finančné prostriedky. Pravidlo jednokolovej voľby sa uplatňuje aj pri voľbách starostov obcí a primátorov miest, pritom postavenie či zodpovednosť primátorov veľkých krajských miest sú porovnateľné s postavením a zodpovednosťou predsedov samosprávnych krajov. Právo voličov teda nijako jednokolovými voľbami neutrpí a dôjde k významnej úspore peňazí. Napríklad vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, štát by ušetril približne 2,4 milióna eur.
Lukáš Sisák (KSS), živnostník
Pre mňa je táto otázka irelevantná. Občania rozhodnú a je jedno, či v jednokolových, alebo dvojkolových voľbách. Predvolebnými šachmi a politickými kalkuláciami sa nezaoberám.
Vladislav Stanko (nezávislý), podnikateľ
Pokiaľ sa na to pozriem ako volič, tak preferujem jednokolové voľby, pretože ak mám svojho kandidáta tak ho predsa zvolím v prvom kole, a mimo to ušetríme náklady na realizáciu 2 kolových volieb. Pre nezávislého kandidáta bez podpory strany a oligarchov je to samozrejme nevýhoda....
Štefan Surmánek (ĽSNS), SZČO
Medzi dvojkolovou a jednokolovou voľbou predsedov samosprávnych krajov nevidím žiaden podstatný rozdiel, snáď len v tom, že pri jednokolovej voľbe sa ušetria finančné zdroje štátu.
Jarmila Tkáčová (SNS), ekonómka
Som presvedčená, že to nebolo dobré rozhodnutie, je tu vyšší predpoklad prekvapení. Pri dvoch kolách má volič viac priestoru pre slobodný výber, je to demokratickejšie. Pre kraj bude tiež dôležité, aké bude zloženie poslaneckého zboru a či vytvorí rozumnú kontrolnú protiváhu k novému predsedovi kraja.
Rastislav Trnka (SaS, OĽaNO, KDH, NOVA a Šanca), projektový manažér
Som proti jednokolovej voľbe, ktorá bola účelovo schválená v prospech strany Smer, ktorá má klesajúcu podporu a spolieha sa na to, že v jednokolovom systéme získa jej kandidát tesnú väčšinu tým, že sa hlasy opozície rozdelia. Pomáha jedine vládnej strane, ktorá sa musí uchyľovať k takýmto trikom. Kraju určite nie.
Na otázky neodpovedali:
Súkromný podnikateľ Róbert Bačinský (nezávislý), ekonóm Rudolf Botka (Nový parlament), primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Mosta-Híd, SKOK – Európski liberálni demokrati), primátor Kráľovského Chlmca, predseda – občianske združenie Inštitút sociálno – ekonomických otázok Oliver Petrík (Jednota – ľavicová strana Slovenska).
Zoznam kandidátov na poslancov KSK nájdete tu.
Autor: KOŠICE ONLINE, RÁDIO KOŠICE