Kto bude novým županom Košického samosprávneho kraja?

KošiceArchívVoľby 2017

Rušná povolebná noc priniesla prekvapenia na celom Slovensku.

Víťaz volieb predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) sa po zverejnení neoficiálnych výsledkov poďakoval všetkým voličom, ktorí prišli k volebným urnám. „Samozrejme, najviac ďakujem tým voličom, ktorí dali hlas za rozhýbanie nášho kraja. Je to pre mňa obrovský záväzok, ktorý sa budem snažiť naplno realizovať tak, ako som sľúbil," uviedol pre novinárov vo svojom volebnom štábe. Trnka vyjadril zámer postupovať po nástupe do funkcie v súlade so svojím programom na prvých sto dní.

Foto
Rastislav Trnka získal vo voľbách 59599 hlasov / TASR

Vo volebnom súboji tesne porazil košického primátora Richarda Rašiho (Smer-SD, SMK-MKP, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti). Trnka v tejto súvislosti konštatoval, že sa snažil nastaviť kampaň čo najúčinnejšie a najefektívnejšie vzhľadom na to, aké mal možnosti, hlavne finančné. Jeho kampaň bola osobná a kontaktná s výjazdmi do obcí a vysvetľovaní vízie a programu, ktorý sa s snaží presadiť. "Myslím si, že toto bolo rozhodujúce. Treba spomenúť ešte druhý faktor, že ľudia odmietli korupciu a klientelizmus v podobe predstaviteľov vládnej strany," povedal.

V súvislosti s doterajším obsadením Úradu KSK pod vedením doterajšieho predsedu Zdenka Trebuľu (Smer-SD) uviedol, že na úrade je „mnoho persón, ktoré tam nemajú, čo hľadať". Zamestnancom odporúčal v najbližších dňoch neplniť príkazy, čo sa týka skartovania dokumentov. Trnka získal vo voľbách 37,8 percenta hlasov, druhý Raši mal 37,24 percenta. Celková volebná účasť dosiahla 26,73 percenta. Trnkova výhra vyvolala v jeho volebnom štábe veľkú eufóriu a skandovanie.

Foto
Richard Raši získal 58724 hlasov / TASR

Raši: Urobili sme maximum

Neúspešný kandidát na predsedu KSK Richard Raši (Smer-SD) sa po zverejnení výsledkov poďakoval všetkým, ktorí mu pomáhali s predvolebnou kampaňou, ako aj tým, ktorí mu dali svoj hlas. „Urobili sme maximum, čo sa dalo, navštívili sme všetko, čo sa dalo, a napriek tomu to nevyšlo, aj keď prieskumy boli pozitívne. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pomáhali, všetkým ľuďom, ktorí mi dali hlas a zároveň poblahoželať víťazovi k víťazstvu. Je to určite pre mňa, aj pre celý tím sklamanie, ale taký je život a nič s tým teraz nedokážeme urobiť," uviedol Raši.

Dôvody, prečo neuspel, nepozná. „Neviem, čím to je. Možno si spomínate, že keď bol posledný prieskum zverejnený v televízii, tak predpokladaná účasť ľuďmi, ktorí sa v ňom vyjadrili, bola 40 alebo 44 percent. Čiže zjavne tí voliči, ktorí sa vyjadrili v prieskume v prospech mňa, tak bohužiaľ na voľby nedošli. Určite to bude zanalyzované ľuďmi, ktorí sa tomu rozumejú a mrzí ma to, ale je to holá realita, s ktorou sa budeme musieť všetci vysporiadať," skonštatoval Raši.

Na otázku, či sa bude o rok uchádzať o post primátora odpovedal, že sa musí najprv vyspať a vysporiadať s výsledkom týchto volieb. „Čo bude o rok, to nikto netuší," povedal. Nový predseda KSK to podľa Rašiho nebude mať vzhľadom na zloženie zastupiteľstva ľahké.

Ako ďalej uviedol, predpokladá, že jeho prehra nebola očakávaná a rovnako niečo iné sa predpokladalo najmä v Prešovskom kraji. „Naozaj som plný smutných emócií a bude sa to musieť celé prebrať, hlavne sa bude musieť vyhodnotiť, čo všetko bolo príčinou, či to bola voľba 'anti Smer-SD', alebo sa dobre zorganizovali a zvládli mobilizáciu, alebo či to bola chyba jednotlivých kandidátov, aj to je možné. Určite tá miera prehry je aj osobná. Keby som vedel, čo je dôvodom, tak to odstránim, aby to nedopadlo tak, ako to dopadlo," dodal Raši.

 

Výsledky volieb predsedu Košického kraja

Poradie  

Priezvisko 

Meno

Strana

Počet hlasov

1. 

Trnka

Rastislav 

OĽaNO/SaS/KDH/NOVA/Šanca

59599

2. 

Raši

Richard

SMER-SD/SMK/SZS/STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI

58724

3. 

Pataky

Karol

Most-Híd/Skok

14843

4. 

Surmánek

Štefan

ĽSNS

7375

5. 

Bačinský

Róbert

NEKA

4903

6. 

Tkáčová

Jarmila

SNS

3638

7. 

Petrík

Oliver

JEDNOTA-ĽSS

1730

8. 

Bobík

Jozef

NEKA

1222

9. 

Sisák

Lukáš

KSS

1169

10. 

Červeňák

Jozef

RIS

1049

11. 

Džunko

Jaroslav

NEKA

1021

12. 

Stanko

Vladislav

NEKA

753

13. 

Šepetka

Adam

NAJ

655

14. 

Botka

Rudolf

Nový parlament

564

15. 

Struk

Ján

SMS

 

 

X – kandidát sa vzdal alebo bol odvolaný politickým subjektom podľa § 147 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

 

Zdroj: TASR, SITA

Komentáre