Kto sa stal víťazom 28. ročníka festivalu horských filmov?

VýchodZaujímavosti

Po prvý raz v histórii prebiehal festival formou online projekcií, čo ocenilo veľké množstvo divákov.

Foto
Posledný ročník MFHF bol online / FB MFHF

Medzinárodný festival horských filmov (MFHF) je neoddeliteľnou súčasťou východného Slovenska už od roku 1993. Popradský festival je jedným z 28 členov Medzinárodnej aliancie pre horský film. Tento ročník bol však iný, ovplyvnila ho pandémia.

„Po prvý raz v histórii prebiehal festival formou online projekcií, čo ocenilo veľké množstvo divákov. Naživo sa premietalo iba prvý festivalový deň, a to v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi,“ uviedla riaditeľka festivalu Mária Hámor.

Víťazom 28. ročníka a držiteľom Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF) v Poprade sa stal slovenský film Everest – najťažšia cesta od režiséra Pavla Barabáša.

O víťazovi rozhodla trojčlenná medzinárodná porota v zložení Steve Lichtag z Českej republiky, Jerzy Porębski z Poľska a Mária Dutková zo Slovenska.

„Porota v tomto prípade ocenila dokonalé dramatické uchopenie príbehu prelezenia najťažšej cesty na Evereste štvoricou špičkových slovenských horolezcov. Najväčšia tragédia v dejinách slovenského horolezectva je zobrazená cez emócie vedúceho expedície. Talent režiséra umožnil citlivým spôsobom poukázať na jej príbeh a následky,“ upresnila Mária Hámor.

Porota zo všetkých 45 súťažných filmov udelila aj ďalšie ocenenia. Hámor priblížila, že Cenu poroty získal slovenský film Nechcený autoportrét od režiséra Rastislava Hatiara.

Cenu za najlepší krátky film dostal kanadský režisér Jay Trusler za film Nebula a cenu za najlepší horolezecký film získal poľský režisér Stanislaw Berbeka za film Dreamland. Druhou cenou, ktorú na tohtoročnom MFHF v Poprade získal Pavol Barabáš, je cena za najlepší dobrodružný film, ktorou porota ocenila jeho snímku Salto je kráľ.

Porota sa rozhodla udeliť aj dve čestné uznania. Prvé získal režisér Peter Mortimer z USA a jeho film Reel Rock 14: Štáty podľa Joea. Druhé čestné uznanie si z Popradu odnáša český režisér Jan Šimánek za film Ufo life.

Na popradskom festivale sa tradične udeľuje aj Cena diváka, o ktorej rozhodujú festivaloví diváci. Tento rok bolo hlasovanie online formou a ocenenie v tejto kategórii získal film Nechcený autoportrét od slovenského režiséra Rastislava Hatiara.

Nasledujúci 29. ročník MFHF sa podľa nej uskutoční 13. až 17. októbra 2021.

 

Zdroj: TASR

Komentáre