Kto zaujme funkciu starostu v mestskej časti Košice - Šaca?

KošiceArchívKomunálne voľby 2018

O hlasy voličov sa uchádza šesť kandidátov.

Ľubomíra Borošová, Ing., 47 rokov (Sloboda a Solidarita, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Kresťanskodemokratické hnutie, Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja, NOVA)

1. Aké je podľa vás najväčšie negatívum mestskej časti Košice - Šaca? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Šaca je mestskou časťou, ktorá má obrovský potenciál. Je tu takmer všetko, čo človek k zdravému životu potrebuje. Bohužiaľ, všade, kde sa pozriete, vidíte stopy zlej údržby, majetok chátra, parky nie sú dostatočne udržiavané, nepribudli žiadne nové prvky, tie pôvodné dosluhujú. Paradoxne, napriek tomu, že u nás rastie počet obyvateľov, MČ nerieši žiadnu novú lokalitu na výstavbu domov. Mladé rodiny si často riešia bývanie v meste.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Za sto dní chcem dosiahnuť dohodu na úrovni starosta – poslanci o spoločnom programe a upraviť fungovanie miestneho úradu tak, aby sme dokázali veľmi rýchlo zabezpečiť financovanie a realizáciu nových projektov.“

3. Čo je pre vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v mestskej časti chceli rozbehnúť?

„Pri vlastných príjmoch je plánovanie veľkých investícií skôr utópia, ale medzi priority patrí komplexná obnova materskej školy, samozrejme, je možná len z externých zdrojov. Potrebujeme riešiť Námestie oceliarov, ktorého vzhľad kazí prvý dojem o Šaci. Čo sa týka rozvoja Šace, považujem za dôležité pracovať na nových lokalitách pre výstavbu rodinných domov a obecného nájomného bývania.“

4. Ako by ste zlepšili otázku parkovania v MČ?

„Všade tam, kde je ešte možné, musíme dobudovať parkovacie miesta, prípadne riešiť dopravu tak, aby bolo možné parkovať na časti komunikácie. Ide to pomaly, a tak je problém parkovania čoraz viditeľnejší. V rodinách sú dnes dve, tri, aj štyri vozidlá, s čím územné plány v minulosti nepočítali. Bohužiaľ, Šaca v minulosti nevyužila pozemok pod bývalou zauhľovňu k výstavbe parkovacieho domu, čo by pomohlo riešiť parkovanie v centre Šace. Pokiaľ ide o dedinské časti, každý stavebník domu je dnes povinný postaviť si dve parkovacie miesta na vlastnom pozemku. V staršej zástavbe ide skôr o postoj motoristov, aby svoje vozidlo parkovali v pozemku, nie na komunikácii. Samostatným problémom je parkovanie v blízkosti nemocnice. Myslím, že poplatky sú dosť vysoké (0,70 eur/polhodina, osem eur celý deň), čo spôsobuje snahu parkovať mimo areálu nemocnice, na najbližších cestách. Z dlhodobého pohľadu by tomuto problému veľmi pomohlo skvalitnenie MHD v rámci celého mesta.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v MČ?

„Pokiaľ hovoríme o neprispôsobivých, tam sú kompetencie mestskej časti slabé. Bude potrebná spolupráca s mestom, mestskou políciou a štátnymi orgánmi sociálnoprávnej ochrany detí a kurately. Tento problém vznikal dlhé roky a rovnako dlhé a ťažké bude aj jeho riešenie.

Ak sa zameriame na kvalitu bývania na Námestí oceliarov, tam ide o viacero spojených problémov. Najväčším je, že spoločne bývajú rodiny, ktoré si svoje záväzky plnia a tie, ktoré sa im vyhýbajú. Úplne na začiatku musia byť pravidlá, ktoré sa vymáhajú – právny vzťah k obývanému objektu (trvalý pobyt, prechodný pobyt), úhrada nájmu a ostatných služieb za bývanie, starostlivosť o deti a ich vzdelávanie v škole, práca. Kto zvláda plniť tieto podmienky, môže sa dostať z pasce chudoby. Mnohokrát je kľúčové zohnať menej kvalifikovanú prácu blízko domova. Aj tu ťaháme za krátky koniec. Ale musíme sa pokúsiť spájať štátne, samosprávne a podnikateľské subjekty tak, aby sme aj týchto ľudí zapojili do tvorby hodnôt, práce.

Kvalita bývania na Námestí oceliarov má ešte aj iný aspekt – vandalizmus. Tu by pomohlo rozšírenie kamerového systému.“

6. Vidíte potenciál na rozrastanie MČ? Akým spôsobom?

„Šaca má veľmi dobrú polohu voči mestu, za pätnásť minút ste po hlavnej ceste v centre mesta. Na dosah ruky je príroda, viacero pracovných príležitostí (ktoré sa v blízkej dobe znova rozrastú v rámci priemyselného parku Haniska), je tu škôlka, škola, nemocnica, obchody, pošta, množstvo zelene.

Mestská časť môže v spolupráci s vlastníkmi pozemkov riešiť lokality Porvázky, Ku mlynu, Za Šemšianskou ulicou, Buzinka – západ (Pod Stavencom) a Ľudvíkov dvor určené územným plánom na výstavbu rodinných domov. Byty v Šaci stavajú investori v bývalom areáli SOU Hutníckeho (bývalé internáty). Za potrebné považujem riešiť výstavbu obecných nájomných bytov, ktoré pomáhajú ľuďom v ťažšej životnej situácii. Na tento účel momentálne nemáme v Šaci vytypovanú lokalitu.“

7. Ako plánujete zlepšiť zelenú infraštruktúru MČ, ďalej oddychových a relaxačných zón?

„V prvom rade by som okamžite skvalitnila starostlivosť o parky, detské ihriská a ich zariadenia. Okolie vychováva a túto oblasť považujem za nezvládnutú. Doplnila by som detský park Medúlik o nové zariadenia a kamerový systém. Pôvodne tam bolo aj dopravné ihrisko, ktoré by bolo dobré oživiť. Detské ihriská by som rada vybudovala ešte v oboch dedinských častiach. Okrem toho mám v pláne riešiť oddychovú zónu v rámci potoka Ida, ktorý by som rada zapojila do života Šace. Letá sú čoraz teplejšie a toto je prírodná danosť, ktorá sa núka na relax. Mohlo by to byť spojené s náučnou trasou o pamiatkách a pamätihodnostiach Šace, faune a flóre v našom katastri alebo ekologickými technickými prvkami určenými na hru, šport a oddych.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti mestskej časti, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Jedným z najväčších problémov sú neplatiči v bytových domoch, ktoré patria mestu Košice. Tieto domy spravuje MČ Šaca, ale, bohužiaľ, s veľkými stratami. Ide o komplex problémov od sociálnej odkázanosti tam bývajúcich až po roky narastajúce dlžoby, ktorých vymáhanie je dnes problematické. Sami to nevyriešime, ale musíme konečne začať. Na bývanie v byte je nutné mať pravidelný príjem a platiť dodávané služby. Nedoplatky nám chýbajú v spoločnej pokladni a potom nemáme na údržbu a investície.

Samostatným problémom je správa vodovodu, kanalizácie a čističky odpadových vôd. Každý ušlý rok bez dohody nás stál približne tridsaťtisíc eur. Súčasný návrh nie je ideálny, ale prijateľný pre obe strany. Budem presadzovať tento návrh.

Za veľmi zle riešené považujem rozdelenie kompetencií medzi mestom Košice a mestskými časťami. Niektoré problémy v sociálnej oblasti, životnom prostredí a správe školy by sme vedeli riešiť rýchlejšie a efektívnejšie ako mesto. Naša mestská časť je výrazne podfinancovaná. Tu chcem presadiť zmenu Štatútu v rámci mestského zastupiteľstva.“

9. Evidujete v MČ problém nevysporiadaných pozemkov? Ako ho chcete riešiť?

„Z pohľadu mestskej časti máme nevysporiadané pozemky v Športovom areáli. Obmedzuje nás to pri možnej revitalizácii. Samozrejme, že by som sa pokúsila tento projekt dotiahnuť do úspešného konca. Budem hľadať spôsob, ako ukončiť mandátnu zmluvu, ku ktorej odmietli pristúpiť niektorí vlastníci a kúpiť tieto pozemky od vlastníkov bez sprostredkovateľa.

Potom by sme mohli hľadať zdroje na ďalšie investície do našich športovísk (oplotenie futbalového ihriska), prípadne vybudovať aj iné zariadenia na športovanie pre širokú verejnosť.

Dnes môže mestská časť investovať len na pozemkoch, ku ktorým má nejaký majetkoprávny vzťah. Všeobecne by sme sa mali snažiť vysporiadať pozemky, ktoré obec plánuje využívať ako verejné priestranstvá. Bohužiaľ, nemáme toľko zdrojov, aby sme vysporiadali všetky investície na súkromných pozemkoch z minulosti.“

10. Sú spoje MHD pre obyvateľov MČ podľa vás dostatočné a vyhovujúce?

„Šaca je vzdialená pätnásť kilometrov od Košíc a naši obyvatelia sa do mesta môžu dopraviť len MHD alebo autom. Cyklodoprava bola preklasifikovaním cesty do Košíc na cestu pre motorové vozidlá vylúčená. Na kvalite cestovania je vždy čo vylepšovať, pre cestujúcich je dôležité, aby autobusy neboli preplnené, boli čisté a jazdili presne podľa cestovného poriadku. V každej z týchto oblastí je čo zlepšovať.“

11. Aký máte názor na aktuálny počet MČ? Aké zmeny si viete predstaviť v súčasnom nastavení?

„Musíme si uvedomiť, že mesto Košice ako ho poznáme dnes, vzniklo pripojením pôvodných historických obcí. Pôvodné obce priniesli do tohto zväzku rozlohou veľké katastre, kde bol možný rozvoj mesta. Život v mestskej časti, pôvodnej obci je dodnes odlišný od takzvaných sídliskových mestských častí. Myslím, že ich spájanie by nebolo prospešné a či by to prinieslo úsporu nám, tiež nikto nezaručí. Skôr vidím problém v zle nastavených vzájomných vzťahoch a rozdelení výkonu kompetencií. Práce je veľa, dôležité je ju efektívne rozdeliť, kvalitne vykonávať a spravodlivo financovať. Predstavte si, že by ste vo svojom okolí chceli nové detské ihrisko. Koľko podobných požiadaviek je na celom území mesta? Kto zoradí požiadavky a podľa akých kritérií? Aký iný projekt dostane prednosť? Výstavba novej cesty, oprava škôlky, chodník. A o tom všetkom bude rozhodovať 41 ľudí? Nereálne. Výkon by som posilnila priamo v mestských častiach, ale časť administratívnych vecí by som posunula na mesto. Určite by som posilnila vzdelávanie zamestnancov a poslancov v rámci celého mesta a zaviedla zodpovednosť za jednotlivé projekty.“

12. Ktoré úseky miestnych komunikácií v MČ si podľa vás vyžadujú nutné opravy? Ako to chcete v prípade zvolenia zabezpečiť?

„Musíme riešiť Učňovskú cestu, kde je potrebná spolupráca viacerých subjektov (VÚC, mesto Košice, podnikatelia v tejto časti), lebo pozemok pod cestou nie je v majetku MČ Šaca. Ďalej potrebujeme dokončiť IBV Za kaštieľom II. a III. etapu a tiež Ku mlynu a lokalitu Pod Stavencom (Buzinka). Zdroje budeme musieť kombinovať, združovať a možno aj požiadať o granty, čo sa v našej mestskej časti vôbec nerobí a mala by to byť úplne bežná činnosť ako je tomu v okolitých obciach.“

13. Je verejné osvetlenie v MČ vyhovujúce? V prípade, že nie, ako by ste to chceli vyriešiť?

„Naše verejné osvetlenie je v zlom stave, je potrebná celková rekonštrukcia, modernizácia a doplnenie svetelných bodov v niektorých lokalitách Šace a dostavbu chýbajúcich línií. Rekonštrukcia si vyžaduje vysporiadanie majetku s mestom Košice a veľkú investíciu, ale splácať sa prípadný úver dá z ušetrených nákladov na spotrebu elektrickej energie. Myslím, že je to jedna z priorít, pretože má veľký vplyv na bezpečnosť našich občanov.“


Marek Hutník, 53 rokov (nezávislý kandidát)

Kandidát na starostu mestskej časti Košice - Šaca Marek Hutník na naše otázky nereagoval.


Lucia Iľaščíková, Ing., PhD., 38 rokov (nezávislá kandidátka)

1. Aké je podľa vás najväčšie negatívum mestskej časti Košice-Šaca? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Najväčším negatívom pre mňa je takmer nulové čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov, z toho vyplývajúca slabá zapojenosť do jednotlivých výziev. Mestská časť nemá dostatok finančných prostriedkov, aby si mohla veľké invetičné projekty sama financovať a v tomto ja vidím veľké plus, ako tieto finančné prostriedky získať. Chýba nám dom dôchodcov - dom sociálnych služieb, chátra nám kaštieľ, ktorý by mohol byť našou pýchou, modernizáciu si pýta aj športový areál, detské ihriská. Revitalizáciu okolia okolo nášho potoka Ida, ktoré by mohlo slúžiť ako oddychová zóna. Ďalším, tiež nezanedbateľným negatívom je riešenie rómskej problematiky. V minulosti som pracovala ako projektová manažérka v súkromnom sektore a potom na VÚC, takže projektové riadenie a projektový manažment mi je veľmi blízky. V prvom rade aktualizujeme prehľad jednotlivých výziev, kde sa mestská časť môže zapojiť a spolu s kolegami z úradu postupne začneme na tom intenzívne pracovať, aby sme sa mohli uchádzať o čo najväčšie množstvo finančných prostriedkov z rôznych oblastí, ktoré by prispeli k zlepšeniu života obyvateľov v mestskej časti Šaca. Je potrebné vytvoriť fungujúce komunitné centrum, ktorého úlohou bude nielen sa deťom venovať, ale pracovať s nimi tak, aby efekt bol viditeľný aj v základnej škole. Z toho vyplýva, že úzky kontakt s našou Základnou školou musí byť. V spolupráci s Úradom práce využiť všetky možnosti, ktoré ponúka na zvýšenie kvalifikácie rómskych ľudí a ich postupné zamestnanie, možno aj v obecnej firme, ak by sa nám ju podarilo zriadiť.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Pripraviť plán výziev a s tým súvisiace jednotlivé oblasti - základné informácie o projekte - na ktorý by sme chceli získať finančné prostriedky. Pripraviť podklady na vykúpenie zvyšných parciel na športovom areáli, nakoľko len na areál vo výlučnom vlastníctve mestskej časti budeme môcť žiadať finančné prostriedky z externých zdrojov alebo z rozpočtu mesta. Mesto Košice bude v roku 2021 organizovať hry mládeže, bude potrebovať mať vybudované športoviská, kde bude môcť mládež z celej Európy trénovať, súťažiť - to je jedinečná príležitosť, ako si môže Šaca zmodernizovať svoj športový areál. Minimálne pripraviť zmluvu - participáciu - pravidlá - pre jednotlivé športové kluby v našej mestskej časti, aby spokojnosť bola na oboch stranách. Pripraviť riešenie pre majiteľov pozemkov v časti Porvázky, kde vlastníci majú záujem o vytvorenie novej obytnej lokality. Pripraviť riešenie, prípadne dokončiť už začaté obytné lokality. Pripraviť riešenie modernizácie verejného osvetlenia, zmapovanie ciest, chodníkov, zelenej plochy pre potreby plánu opráv, čistenia a údržby zelene.“

3. Čo je pre vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v mestskej časti chceli rozbehnúť?

„Už niekoľko rokov mám v hlave niekoľko investičných realizácií, aj som ich prezentovala starostom, žiaľ, nebolo v mojej moci, aby sa tieto investície začali realizovať. Aj to je jeden z dôvodov, prečo kandidujem. Určite jednou z top investičných priorít by bola obnova rekonštrukcie kaštieľa. Pripraviť zmysluplný projekt na jeho obnovu a využitie, ktoré bude slúžiť Šačanom a z kaštielneho parku urobiť krásnu oddychovú zónu. Ďalšou investíciou, ak by sme získali peniaze, by bolo vybudovanie domovu sociálnych služieb a rekonštrukcia nášho kultúrneho strediska a športového areálu. Tou treťou top investíciou by bola revitalizácia potoka Ida a jeho okolia, kde by mohli vzniknúť cyklotrasy - oddychové zóny. Čo sa týka dopravnej infraštruktúry, tak tu minimálne aspoň riešiť vo fáze prípravy projektu križovatku v Šaci, ktorá je už teraz veľmi zahustená.“

4. Ako by ste zlepšili otázku parkovania v MČ?

„Vybudovaním nových parkovacích plôch na tých miestach, kde ich je najväčšia potreba, ostatné zmapovať, prípadne, ak je to možné a obyvatelia budú súhlasiť, urobiť "zatrávňovače". Ak by boli finančné prostriedky, možno v budúcnosti postaviť aj parkovací dom.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v MČ?

„V prvom rade zmapovať týchto obyvateľov, koľko ich máme, v akých rodinách žijú. Potom sa zamerať na jednotlivé rodiny, začať s nimi pracovať, podchytiť deti, jednotlivé osoby.“

6. Vidíte potenciál na rozrastanie MČ? Akým spôsobom?

„Určite áno, a to veľký. Mestská časť je situovaná v krásnom prostredí a z každej strany je priestor na jej rozširovanie, či už vo forme výstavby nájomných bytov, obytných súborov, alebo lokalít s rodinnými domami. Čo je určite potrebné urobiť, je dať si vypracovať plány zón, ktoré v mestskej časti chýbajú.“

7. Ako plánujete zlepšiť zelenú infraštruktúru MČ, ďalej oddychových a relaxačných zón?

„Mestská časť disponuje veľkými zelenými plochami, ktoré sa nachádzajú či už medzi blokovými časťami, alebo v lokalitách s rodinnými domami. Určite je potreba jednotlivé zelené plochy revitalizovať, či už novou výsadzbou, možno niekde aj so zavlažovaním, všetko to by nám ukázala štúdia revitalizácie zelených plôch, ktorú by sme si mohli vo vlastnej réžii pripraviť. Máme krásne veľké detské ihrisko - Medulík, ktoré je potrebné obnoviť, zmodernizovať prvky, dať mu správcu - obdobne ako je to na Alejovej, prípadne v mestskom parku. Potom je tu malé ihrisko, ktoré je tiež potrebné obnoviť a vybudovať aj nové malé ihriská, najmä medzi blokovými časťami - to všetko však po dohode s jej obyvateľmi. Krásnou oddychovou zónou by mohol byť obnovený kaštielny park, upravené prostredie okolo potoka Ida, parčík pri kostolíku. Netreba zabúdať aj na nové obytné zóny, ktoré vznikli - vznikajú v našej mestskej časti, tu je potreba aspoň riešeniami pomôcť, nakoľko pozemky sú vo väčšine v súkromnom vlastníctve.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti mestskej časti, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Prvou oblasťou je Námestie osloboditeľov, jeho obyvatelia a zničené obytné domy. Druhou Kaštieľ Buzinka, ktorý, ak sa nezačne riešiť, o pár rokov z neho zostane už len ruina a spomienka. Pripraviť kvalitný a zmysluplný projekt a uchádzať sa o finančné zdroje z eurofondov prípadne z externého prostredia. Treťou oblasťou je športový areál, ktorého modernizácia, čiastočne z vlastných zdrojov, mestských zdrojov a štátnych zdrojov pre oblasť športu, by mohla priniesť obyvateľom Šace, športovým klubom lepšie športové využitie.“ 

9. Evidujete v MČ problém nevysporiadaných pozemkov? Ako ho chcete riešiť?

„V mestskej časti je veľa nevysporiadaných pozemkov, sú to pozemky najmä pod komunikáciami a potom pozemky, kde je veľa vlastníkov a boli by vhodné na obytnú výstavbu. Všetko je o dohode a ak by bol záujem majiteľov pozemkov o participáciu mestskej časti v riešení, vymeraní pozemkov, jednaní s distribučnými spoločnosťami ohľadne výstavby inžinierských sietí, mestská časť by s týmto riešením pomohla. Čo sa týka nevysporiadaných pozemkov pod cestnými komunikáciami, tým, že mestská časť nemá dostatok finančných prostriedkov, aby týchto ľudí vyplatila, oslovila by s riešením tohto problému mesto.“

10. Sú spoje MHD pre obyvateľov MČ podľa vás dostatočné a vyhovujúce?

„Počet spojov je podľa môjho názoru a názoru ľudí, s ktorými sa stretávam, skoro vyhovujúci, bolo by potrebné urobiť minimálne aspoň prieskum v "špičke", či je počet - komfort pri počte ľudí dostačujúci a prípadne žiadať navýšenie spojov. Musím sa priznať, že väčšinou jazdím autom, autobus využívam minimálne, takže v špičke neviem posúdiť prepravu MHD.“

11. Aký máte názor na aktuálny počet MČ? Aké zmeny si viete predstaviť v súčasnom nastavení?

„Myslím si, že počet mestských častí je veľký, viem si predstaviť zlúčenie niektorých, najmä tých častí, ktoré sa prelínajú, nie sú samostatne členené alebo nie sú napríklad bývalými obcami so svojou históriou, prípadne majú významný historický štatút, tie by som zachovala. Je potrebná zmena štatútu, lepšie financovanie mestských častí, viac peňazí z podielových daní. Toto volebné obdobie sme túto tému otvorili, myslím si, že väčšina starostov, poslancov, aj tých, ktorí kandidujú, je tejto zmene otvorená.“

12. Ktoré úseky miestnych komunikácií v MČ si podľa vás vyžadujú nutné opravy? Ako to chcete v prípade zvolenia zabezpečiť?

„Sú to najmä úseky v časti učňovská, je to dlhodobý problém. Je potrebné osloviť vlastníka pozemku, prípadne hľadať iné riešenie, aby sme mohli túto cestu a chodník opraviť. Niektoré chodníky si vyžadujú opravu, či už je to chodník smerujúci ku Freshu a najmä prechody na komunikáciu - ktoré robia problémy mamičkám s deťmi, starším chodcom a invalidom.“

13. Je verejné osvetlenie v MČ vyhovujúce? V prípade, že nie, ako by ste to chceli vyriešiť?

„V mestskej časti máme dlhodobo problém s verejným osvetlením, vypadáva, rozvody sú staré, zanedbané. Verejné osvetlenie je potrebné riešiť komplexne - čiže aj výmena rozvodov. Mestská časť sa týmto problémov už čiastočne začala zaoberať, v pláne je vypísanie verejnej obchodnej súťaže, prípadne koncesie na jeho spravovanie, rekonštrukcie a vybudovania nových svetelných bodov v nových lokalitách.“


Daniel Petrík, Ing., 56 rokov (nezávislý kandidát)

1. Aké je podľa vás najväčšie negatívum mestskej časti Košice-Šaca? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Najväčším negatívom našej mestskej časti je, že je mestskou časťou. Riadenie a rozvoj našej samosprávy by sa podstatne  skvalitnili pri osamostatnení našej mestskej časti, ktorá dokonca spĺňa kritériá na získanie štatútu mesta. Bohužiaľ, v súčasnosti je nereálne o tejto alternatíve uvažovať, ale myslím si, že je dobré mať to stále na zreteli.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„V súčasnej dobe má MČ rozbehnutých niekoľko projektov, ktoré sa nestihlo ukončiť do konca volebného obdobia. Významovo najdôležitejším je spustenie samotnej realizácie modernizácie verejného osvetlenia v celej mestskej časti, čo si myslím, že by sa dalo v prvých sto dňoch nového funkčného obdobia dosiahnuť.“

3. Čo je pre vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v mestskej časti chceli rozbehnúť?

„MČ je vlastníkom klasicistického kaštieľa v časti Buzinka. V súčasnosti je v takom zlom technickom stave, že ak ho má MČ zachrániť, je najvyšší čas začať jeho záchranu riešiť. V minulosti bola záchrana kaštieľa veľakrát predmetom volebného programu kandidátov na starostu, bohužiaľ, ani v čase, keď MČ mala k dispozícii neporovnateľne vyššie finančné príjmy ako v súčasnosti, s kaštieľom sa nič neudialo.“

4. Ako by ste zlepšili otázku parkovania v MČ?

„V tomto volebnom období bola spracovaná projektová dokumentácia na riešenie parkovacích miest s využitím všetkých voľných plôch, kde je možné parkovať. Keďže v tomto volebnom období sme dali dôraz na budovanie uzamykacích kontajnerovísk, budovanie parkovísk je plánované po ukončení tejto investície.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v MČ?

„V súčasnosti mám avíza z úradu splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu o príprave výzvy na realizáciu prestupného bývania. To znamená, vytvorenie troch stupňov kvality bývania od najnižšieho až po najvyšší, kde sa budú umiestňovať rodiny podľa sociálneho ich statusu, čím sa vytvorí motivačné prostredie pre dosiahnutie najkvalitnejšieho stupňa bývania. O tento projekt ako starosta mám záujem a plánujem ho rozšíriť o vzájomnú spoluprácu medzi MČ, základnou školou, materskou školou, komunitným centrom a terénnou sociálnou prácou, ich vzájomnú informovanosť o jednotlivých problémových rodinách o výsledkoch praktickej snahy týchto rodín zlepšiť svoj život a podľa toho vytvárať výhody pre tých, ktorí záujem naozaj majú a výhody akéhokoľvek charakteru si zaslúžia.“

6. Vidíte potenciál na rozrastanie MČ? Akým spôsobom?

„MČ Košice - Šaca sa v súčasnosti rozrastá vzhľadom na aktivity developerských firiem hlavne v budovách bývalých internátov na Učňovskej ulici, z ktorých vytvárajú obytné domy, ale takisto na Námestí oceliarov oproti rehabilitačnému stredisku. V tomto volebnom období sa MČ rozrástla o sto nových bytov. V nasledujúcom volebnom období je reálny predpoklad výstavby viac ako dvesto nových bytov. Zároveň sme vyvinuli aktivitu zo strany MÚ zvolať vlastníkov pozemkov v lokalite Porvázky s celkovou rozlohou viac ako štyri hektáre, kde v spolupráci s nimi chceme vytvoriť podmienky na individuálnu bytovú výstavbu. Už niekoľko rokov sa borí s problémami individuálna bytová výstavba na Nemessanyiho ulici, kde pribudne v najbližšej budúcnosti približne tridsať nových rodinných domov. Ďalšie možnosti rozrastania MČ sme riešili v pripomienkach k spracovávanému novému návrhu územného plánu mesta Košice.“

7. Ako plánujete zlepšiť zelenú infraštruktúru MČ, ďalej oddychových a relaxačných zón?

„Naša mestská časť patrí k "najzelenejším" MČ Košíc. Pri klasicistickom kaštieli sa nachádza priľahlý park, na ktorého revitalizáciu bol spracovaný projekt. Projekt bol "šitý" na výzvu, ktorá v tom čase bola vypísaná, bohužiaľ, na tento projekt sa nám nepodarilo získať nenávratný finančný príspevok. Viem si však predstaviť, že tento park dokážeme revitalizovať aj svojpomocne tak, aby nám slúžil na zábavu a oddych.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti mestskej časti, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Ak beriem do úvahy sťažnosti občanov, určite je to problém kvality a potreby miestnych komunikácií. Už roky je potrebné vybudovať chodník pre obyvateľov na Buzinskej ulici, ktorí majú problém pri prechádzaní cez túto ulicu. Je potrebné dobudovať chodníky a samotnú Nemessanyiho ulicu a niekoľko ďalších chodníkov a ulíc v MČ. V neposlednom rade prichádza množstvo nepríjemných sťažností z obytného domu na Učňovskej ulici, kde je cesta aj chodníky vo veľmi zlom technickom stave, ale je tu aj ďalší pálčivý problém, ktorý trápi našu mestskú časť, a to nevysporiadané pozemky nielen na tejto ulici, ale aj na športovom areáli a na ostatných miestach v intraviláne MČ. Tretí pálčivý problém je zabezpečovanie služieb pri letnej a zimnej údržbe verejných priestranstiev a údržbe majetku MČ. Všetky tieto problémy majú spoločného menovateľa - peniaze. Keďže sme len jednou z 22 MČ Košíc a mesto v tomto volebnom období rozdeľovalo medzi tieto MČ približne od päť do osem percent z celkového rozpočtu mesta, je logické, že vyššie uvedené problémy sú dôsledkom takéhoto financovania. Riešenie spočíva v otvorení otázky financovania MČ a rozdelení kompetencií medzi mestom a MČ.“

9. Evidujete v MČ problém nevysporiadaných pozemkov? Ako ho chcete riešiť?

--------------------------------------------------------

10. Sú spoje MHD pre obyvateľov MČ podľa vás dostatočné a vyhovujúce?

„V tomto volebnom období sme riešili problém zachádzania linky č.52 k obchodnému centru Optima, čo sa nám podarilo. Nespokojnosť so spojmi som zaregistroval hlavne z časti Ľudvíkov dvor, bohužiaľ, problém sa nevyriešil vzhľadom na koncept MHD na tejto linke.“

11. Aký máte názor na aktuálny počet MČ? Aké zmeny si viete predstaviť v súčasnom nastavení?

„Otázka počtu MČ trápi magistrát. Ja by som bol veľmi rád, ako som spomínal, ak by Šaca nebola MČm ale samostatným mestom.“

12. Ktoré úseky miestnych komunikácií v MČ si podľa vás vyžadujú nutné opravy? Ako to chcete v prípade zvolenia zabezpečiť?

----------------------------------------------

13. Je verejné osvetlenie v MČ vyhovujúce? V prípade, že nie, ako by ste to chceli vyriešiť?

----------------------------------------------

„Na ďalšie otázky som odpovedal v predchádzajúcom.“


Rudolf Reštei, 64 rokov (Komunistická strana Slovenska)

Kandidát na starostu mestskej časti Košice - Šaca Rudolf Reštei na naše otázky nereagoval.


Peter Šveda, Ing., MBA, 49 rokov (nezávislý kandidát)

Kandidát na starostu mestskej časti Košice - Šaca Peter Šveda na naše otázky nereagoval.


Všetkých kandidátov sme oslovili prostredníctvom kontaktov, voľne dostupných na internete. Položili sme im rovnaké otázky a na vyplnenie mali rovnako dlhý čas.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre