Kuko či Zlatá brána. Zaspomínajte si s nami na detstvo

SlovenskoZaujímavosti

To svoje nám predstavil aj Miro Jaroš.

„Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie. Smiech a dobrú náladu, všetkým dobrú zábavu.“ Najmä tí skôr narodení si pamätajú znelku obľúbenej relácie Od Kuka do Kuka, pri ktorej sa prebúdzali generácie detí neuveriteľných 16 rokov.

„Kuko je zázračná rozprávková bytosť, ktorý je presne taký ako vy všetci. Kuko mal zázračnú schopnosť, že stačilo, keď urobil kuky-kuk a on si to, čo chcel, mohol vyčarovať. Mal nás – kamarátov, ktorí boli dospelí a s ktorými sa stretával v štúdiu a okrem toho miloval rozprávky a tie púšťal deťom. Dodnes ho vnímam ako kamaráta, ktorý je z iného, zázračného sveta, toho rozprávkového. Mňa Kuko vtiahol do rozprávkového sveta a som mu za to navždy vďačná,“ spomína si v rozhovore pre Rádio Košice Patrícia Jarjabková.

Foto
Od Kuka do Kuka / Youtube

Kamarát na celý život

Možno aj vy ste premýšľali nad tým, kde sa Kuko zatúlal. Jeho parťáčka prezradila, že bol dlho stratený a veľa ľudí po ňom pátralo:

„Pred dvoma rokmi mi zavolali z kaštieľa na Modrom Kameni, kde je veľká expozícia bábok z bábkových divadiel. Keďže bábky sú Kukov svet, sú to jeho kamaráti, tak hľadali a našli úplne prvú bábku Kuka. Tak ma poprosili, či by som ho odprevadila do expozície ako jeho kamarátka.“

Zaujal by Kuko aj deti v súčasnosti? Patrícia Jarjabková povedala aj to, kde sú jeho televízni kamaráti Raťafák Plachta, Dancúľ či Drobček.

Patrícia Jarjabková

Kolíska talentov

Pamätáte si hity Bola raz malá hviezdička, Klope dáždik, Bryndza či Čumbulák? Odzneli v relácii Zlatá brána, ktorá vznikla v metropole východu a zrodili sa v nej veľké talenty súčasnosti ako Zuzana Tlučková, Igor Timko či Peter Kočiš. Jedným z hlavných protagonistov bol aj Jozef Úradník, ktorý stvárnil Hlúpeho Jana:

„Hlúpy Jano bol asi dobrý, keď neviem po koľkých rokoch ešte stále zastavujú ľudia a hovorila: „Prepáčte, ja si vás pamätám ako Hlúpeho Jana.“ Asi to bolo dobré, keď si to ľudia pamätajú, že nezabudli na Hlúpeho Jana.“

Foto
Zlatá brána / ČSFD

Na roky strávené v Zlatej bráne spomína Úradník veľmi rád:

„Bolo to fajn, bolo to také odreagovanie a učenie o tom, ako decká rozmýšľajú, ako pracujú s emóciami. Mnohé z detí, ktoré v Zlatej bráne účinkovali, boli talentované a šikovné. Spoznal som veľa ľudí, prišiel som o nervy pri tých deckách, ale to vtipkujem, samozrejme. Dalo mi to veľa nového do mojej roboty a v podstate aj do života. Na Zlatú bránu si spomínam veľmi rád.“

V rozhovore pri príležitosti Medzinárodného dňa detí si zaspomínal aj na svoje detstvo či účinkovanie v Košiciach.

Jozef Úradník

Stačí malý úsmev

Žltá košeľa, červený motýlik a ku tomu veselé pesničky o tom, ako sa poďakovať, upratovať hračky či umyť si zúbky. Miro Jaroš vraj začal spievať už v postieľke. Svoju prvú pesničku s názvom Stačí malý úsmev a ním zmeníš celý svet zložil, keď mal dvanásť rokov a v súčasnosti učí deti dobré veci, a tie ho zbožňujú.

„Začalo to Veselými zúbkami, potom Čarovné slovíčka, Čisté rúčky. Prešli sme si aj stolovaním a potom pesničkou, aby sa deti nebáli strašidiel. Mám z toho veľkú radosť a nikdy by som neveril, že toto mi tak bude obohacovať život a bude ma to robiť šťastným,“ povedal Miro.

Foto
Miro Jaroš / acebook.com/mirojarosmusic

Aké bolo detstvo hviezdy dnešných nezbedníkov? „Moja mama, keď dostala prvú výplatu, tak si kúpila gramofón. Keď sme rástli, tak sa u nás doma začali zhromažďovať platne s rozprávkami, čo bolo úžasné, lebo som miloval počúvať rozprávku O Snehovej kráľovnej, Vlk a sedem kozliatok, Červená čiapočka, Medovníkový domček. Myslím si, že niekedy toto aj dnešným deťom chýba, aby mohli používať svoju vlastnú hlavičku a predstavivosť. Toto som robil ako dieťa a zostalo mi to dodnes. Stále veľmi rád počúvam rozprávky, radšej než pozerám.“

Miro Jaroš aj v uplynulom období zložil a naspieval pesničku Zvládneme to. V rozhovore hovoril aj o tom, že pre svojich malých fanúšikov chystá ďalšie novinky.

Miro Jaroš

Ako si spomínate na svoje detstvo vy? Napíšte nám o vašich obľúbených hrách, rozprávkových postavách či televíznych reláciách. smiley

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre