Kultúra na východe a Liptove sa vracia do režimu spred pandémie

VýchodKultúra

Pozrite si prehľad pripravovaných podujatí.

Koronavírus na dva roky obmedzil cestovný ruch, gastrosektor aj kultúru. Práve tá sa po pandemických rokoch dostáva opäť bližšie k ľuďom. Samosprávy na východe aj Liptove evidujú záujem ľudí o kultúrne podujatia, aj preto pripravili na leto bohatý program.

V metropole východu sa môžeme tešiť na viac ako 150 akcií na Hlavnej ulici, v Mestskom parku či Kulturparku. Magistrát vyčlenil na kultúru približne 30-tisíc eur. Oficiálne otvorenie leta sa uskutočnilo uplynulý piatok (17.6.) hudobno-módnou šou pri Dóme sv. Alžbety. 

„Z toho Mestského parku by som určite chcel vyzdvihnúť pravidelné Pikniky v parku. Špeciálne by som upozornil na koncert, ktorý pripravujeme k 30. narodeninám Správy mestskej zelene, ale zároveň dávam do pozornosti koncerty série Čaju o piatej, k tomu ešte pridáme nejaké divadelné predstavenia, podujatia v spolupráci s Plávajúcou fontánou – budeme spomínať na Mekyho Žbirku, na Milana Lasicu aj na Queen,“ uviedol pre Rádio Košice Richard Herrgott z Referátu kultúry Magistrátu mesta Košice.

V metropole Šariša zažijete počas leta približne 40 kultúrnych podujatí, ktoré na tento rok pripravil Park kultúry a oddychu (PKO), čo nám potvrdila Lenka Šitárová z Mestského úradu v Prešove:

Začíname už 1. júla v Záhradnom kine na Masarykovej ulici a Prešovčania i návštevníci nášho mesta sa môžu tešiť na nádielku skvelých filmov pod hviezdnou oblohou aj v rámci tradičného Letného kina. Nebudú chýbať ani tvorivé dopoludnia pre deti v kultúrnych zariadeniach PKO a Vekoparku, taktiež rôzne výstavy v Mestskej galérii. Chýbať nebude ani burza starožitností, letné koncerty, folklórne vystúpenia, divadelné predstavenia. Celý program na leto v Prešove nájdete aj na webovej stránke www.pkopresov.sk a na sociálnych sieťach.“

Štefan Hij z Mestského úradu v Bardejove povedal, že samospráva vyčlenila na kultúru rovnakú sumu ako v predpandemickom roku 2019:

„24. júna budú u nás na Radničnom námestí Rolandove hry, čaká nás taktiež sedem koncertov v rámci Organových dní Jozefa Grešáka v Bazilike minor. 1. júla o 18.00 hod. budeme slávnostne otvárať zrekonštruovanú športovú halu Mier. Čaká nás aj Street Food festival, Kultúrne leto Belu Kélera 10. júla v Synagóge a v Obradnej sieni, takisto Autotuninig a najmä Bardejovský jarmok, ktorý sa uskutoční od 25. do 28. augusta.“

Foto
V Kežmarku sa uskutoční 30. ročník Európskeho ľudového remesla (Ilustračná fotografia) / TASR

Kultúrne leto uplynulý víkend odštartovalo aj na Spiši. V Spišskej Novej Vsi sa môžu obyvatelia tešiť na piatkové koncerty z veže, sobotňajšie letné kino pred Redutou a nedeľné rozprávky na námestí a sídliskách mesta i divadelné predstavenia. Po dvojročnej prestávke sa uskutoční Spišský trh a na konci júla aj medzinárodný festival Živé sochy.  

Záujem ľudí o kultúrne vyžitie je veľký aj v Kežmarku, najmä čo sa týka festivalu Európske ľudové remeslo. Jubilejný 30. ročník sa uskutoční 8. až 10. júla. Hlavné a Hradné námestie v Kežmarku sa premení na uzatvorený festivalový areál, kde sa predstavia ľudové súbory a remeselníci z celého Slovenska a susedných európskych krajín.

Popradčania sa tento rok môžu tešiť na revivalové štvrtky, koncertné piatky, rozprávkové a divadelné soboty či folklórne nedele. Vo štvrtok (23.6.) o 19.00 hod. sa na Námestí sv. Egídia uskutoční otvárací koncert. Popradské kultúrne leto vyvrcholí 2. septembra a rozlúči sa koncertom klavírneho virtuóza Jozefa Hollého.

Foto
Východniari ocenia aj folklórne festivaly  / TASR

Aj Zemplín pripravuje veľkolepé podujatia pre obyvateľov aj návštevníkov. V Michalovciach i blízkej Zemplínskej šírave sa kultúrne podujatia naplno rozbehli. Mesto podľa Marcely Andréovej vyčlenilo tento rok na kultúru približne rovnakú finančnú čiastku ako v roku 2019:

„Najbližšie, už tento štvrtok, pozývame všetkých na Zemplín Veterán Rallye na našu pešiu zónu. V piatok sa (24.6.) na tribúne pri Mestskom úrade predstavia Divadlá v nárečí. V rámci Kultúrneho leta sa v našom meste uskutoční koncert skupiny Salk. V auguste je najväčším ťahákom, už tradične, 63. ročník Zemplínskych slávností, folklórna prehliadka spevu a tanca, ktorá bude 13. augusta a víkend neskôr, teda 19. a 20. augusta – 53. ročník Zemplínskeho jarmoku.“

Kultúrno-spoločenské podujatia sú po dvojročnej pandémii naplno spustené aj v Trebišove. Radnica pripravila pestrý program v rámci Kultúrneho leta aj Letného kina v amfiteátri, ktoré začína 2. júla. Leto odštartujú v meste už tento piatok, v nedeľu (26.6.) sa tam od 15.00 hod. uskutoční Cassovia Folkfest a posledný augustový týždeň bude patriť oslavám Dní mesta.

Aj Humenné pripravuje kultúrne podujatia. Marián Škuba z tamojšieho mestského úradu skonštatoval, že na tento účel vyčlenili 160-tisíc eur:

„Spomenúť možno Kreatívne leto, ktoré štartuje 4. júla. O dva dni neskôr sa v rekreačnej oblasti Hubková uskutoční popoludnie pre rodiny s deťmi, súčasťou letných aktivít ostáva prázdninový Filmový festival i divadelné predstavenie pre deti. V štruktúre premietania ostáva aj Letné kino pod hviezdami i Kultúrne leto. Najbližšie, od piatka do nedele (24.-26. júna) sú to Mestské športové dni, koncom augusta Bodka za prázdninami a v septembri Humenský jarmok a chýbať nebudú ani kultúrne podujatia počas pamätných Dní mesta Humenné od 9. do 11. septembra.“

Foto
Ulice Spišskej Novej Vsi opäť zaplnia Živé sochy / TASR

Rožňava pripravuje siedmy ročník Rožňavského kultúrneho leta, ktoré sa uskutoční počas nedelí od 16.00 hod. na Námestí baníkov na pešej zóne. Počas vybraných piatkov na nádvorí radnice si od 19.00 hod. môžete vychutnať koncerty a poslednú júlovú a prvú augustovú nedeľu za mestským úradom aj komornú hudbu.  

Novinkou v tomto roku bude koncert umelca z Českej republiky – Jána Krejču, ktorý odohrá recitál na v súčasnosti menej tradičnom nástroji – na teorbe. Druhou novinkou, ktorá, veríme že bude lákadlom, bude 5. augusta jedinečný koncert všetkých našich superstaristov na jednom pódiu. Pozornosti našich divákov by nemali ujsť ani výnimočné podujatia, akým bude otvárací Gastro Gemer fest už 2. júla a nebudú chýbať ani obľúbené divadelné predstavenia,“ doplnila Lenka Leštáková z Mestského úradu v Rožňave.

Kultúra sa v čoraz väčšej miere postupne otvára aj na Liptove. Leto v Liptovskom Mikuláši odštartovalo Stoličnými dňami. Hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková dodala, že prázdninový program spestria aj hudobné popoludnia či letné kino:

„Letné prázdniny privítame na Námestí osloboditeľov najväčším rozprávkovým festivalom na Slovensku Za siedmimi horami. Čaká nás aj festival dobrej zábavy, jedla a zážitkov Fest Street Food či veľmi obľúbená Mikulášska pohoda. V tomto roku sme pripravili okrem kultúrnych podujatí dokonca aj množstvo športových akcií, oproti obdobiu pred pandémiou pribudli aj nové podujatia, napríklad pri príležitosti rôznych výročí.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre