Kultúra v Košiciach opäť ožíva

KošiceKoronavírus

Návštevníci však musia dodržiavať viaceré pravidlá.

Zlepšenie epidemiologickej situácie umožnilo uvoľniť niektoré opatrenia vrátane hromadných podujatí. Ministerstvo kultúry uplynulý týždeň avizovalo, že maximálna kapacita divadla, kina či koncertov bude 50 ľudí, napokon je to inak. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová vysvetlila, že hromadné podujatia sa po novom delia do troch skupín podľa rizikovosti:

„Prvá kategória – nízkorizikové hromadné podujatia má nasledujúce pravidlá: s nosením respirátora, bez konzumácie, povinné sedenie, bez spevu a povzbudzovania a podobne. Ide napríklad o divadlo, bohoslužby bez spevu, kino bez konzumácie. Maximálna kapacita v takomto prípade je 50 percent alebo 100 osôb, podľa rozhodnutia organizátora. Režim je OP, teda očkovaní alebo prekonaní.“

Kino s konzumáciou jedál v sále patrí medzi stredne rizikové podujatia v režime OP pre maximálne 100 ľudí s nasadeným respirátorom, respektíve s 25-percentnou kapacitou.

„Keďže otvárame v režime OP, tak povinnosťou pre našich návštevníkov je, samozrejme, preukázať sa platným potvrdením a potom tie povinnosti sú rovnaké ako v ostatných typoch prevádzok. Dezinfekcie rúk pri vstupe, nosenie rúška a tak ďalej. Moji kolegovia už v týchto chvíľach intenzívne pracujú na tom, aby sa na našich stránkach objavil program na najbližšie dni,“ povedal pre Rádio Košice PR manažér siete slovenských kín Peter Gašparík.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) odštartovala svoju 53. koncertnú sezónu v septembri minulého roka. Svoje brány musela kvôli pandémii dočasne uzavrieť. ŠFK sa podľa Lucie Radzovej pripravuje na obnovenie koncertov pre verejnosť:

„V podobne obmedzenom režime sme už koncertovali pre publikum v minulom roku, takže sa priebežne chystáme na najbližšie podujatie, ktoré je v našom mesačnom programe plánované na štvrtok 20. januára. Ide o symfonický koncert Lalo – Massenet – Chausson s klavírnym virtuózom Marekom Kozákom. Pripravujeme aj verejnú generálku a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom. Dúfame preto, že sa nové nariadenia nastavia tak, aby sme mohli pokračovať v našej tvorivej činnosti a znovu vítať návštevníkov priamo v Dome umenia.“

V pláne sú aj symfonické koncerty, nový cyklus komorných koncertov či Košická hudobná jar. Uvoľnenie opatrení ocenilo aj košické divadlo Na Peróne.

„Konečne sa začína hovoriť opäť o kultúre a uvoľňovaní opatrení. Samých nás to prekvapilo, že sme sa museli zatvoriť napriek tomu, že v okolitých krajinách bola kultúra otvorená,“ skonštatoval riaditeľ divadla Peter Kočiš.

„Určite svoju činnosť čoskoro obnovíme. Práve teraz sme začali plánovať nový program. Určite by sme chceli priniesť našim divákom novinku, čo je hosťovanie našich priateľských divadelných súborov z celého Slovenska,“ dodala umelecká riaditeľka divadla Jana Wernerová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre