Kulturpark bol podľa radnice jedným z najúspešnejších projektov revitalizácie bývalých vojenských objektov

KošiceSpravodajstvo

Bez eurofondov by sa ho pravdepodobne nepodarilo zrealizovať.

Bývalé vojenské budovy v Košiciach sa pred rokmi zmenili na kultúrne centrum Kasárne/Kulturpark. Podľa samosprávy to bol jeden z najúspešnejších projektov celkovej revitalizácie a konverzie kasární na kultúrne účely na Slovensku, pričom jeho financovanie z eurofondov bolo zásadné. Radnici by sa takýto veľký investičný projekt pravdepodobne nepodarilo zrealizovať z vlastných zdrojov.

Metropola východu získala titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Kulturpark bol v rámci neho najväčším investičným projektom za 24 miliónov eur, pričom 85 percent bolo financovaných z eurofondov, 10 percent poskytol štát a zvyšok hradilo mesto. Zároveň podľa radnice došlo aj ku korekciám zo strany riadiaceho orgánu:

„Mesto muselo v uplynulom volebnom období zaplatiť, respektíve vrátiť 5,6 milióna eur za pochybenia predchádzajúceho vedenia pri výstavbe Kulturparku.“

Foto
Bývalé vojenské budovy v Košiciach sa zmenili na kultúrne centrum Kasárne/Kulturpark  / TASR

Komplexná rekonštrukcia vrátane zbúrania oplotenia sa začala v roku 2012. Chátrajúce vojenské objekty sa po revitalizácii troch pôvodných zmenili na centrum kultúry. Príspevková organizácia mesta K13 – Košické kultúrne centrá pripomenula, že súčasťou projektu bolo aj osem nových pavilónov:

„Mesto a jeho obyvatelia získali novú dominantu, ale aj priestor na kultúrne, spoločenské a umelecké aktivity a tiež na oddych a trávenie voľného času.“

Areál bývalých Kasární kpt. Jaroša má tri hektáre. Bol to účelovo postavený komplex budov z konca 19. storočia v historickom parku. Objekty na Kukučínovej ulici boli postavené po rakúsko-uhorskom vyrovnaní. Takýmto spôsobom vzniklo jedno z vojenských zariadení v meste, ktoré slúžilo najmä ako sklad.

„Predstavu o tom, ako vyzerali kasárne pred rekonštrukciou, si môžu návštevníci vytvoriť z pohľadu na stále pôvodný objekt budovy colného skladu, ktorý ostal ako jediný pôvodný z celého areálu,“ uviedla radnica.

Kasárne sa dočasne využívali na kultúru počas prípravy na kandidatúru EMHK v rokoch 2007 a 2008. Naplno sa podľa samosprávy začal využívať od leta 2013:

„Využíva sa na koncerty, kultúrne podujatia, konferencie, vzdelávacie aktivity, sídlia tu mestské organizácie K13, Creative Industry Košice, Knižnica pre deti a mládež, ale aj množstvo inovatívnych firiem a firiem z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. Areál je skvelým mixom funkcií, ktoré sa navzájom dopĺňajú a pokrývajú naozaj celé spektrum cieľových skupín, ktoré tu trávia čas.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre