Kuriózny zákaz vstupu do reštaurácie pre emu

SvetZaujímavosti

Neverili by ste, čo všetko sú emu schopné spraviť, aby sa dostali k jedlu. Dokážu uchmatnúť osmažené vajce z taniera či strčiť hlavu cez dvere karavanu a vďaka dlhému kroku ukradnúť aj hrianku z hriankovača.

Život prináša rôzne situácie. Zatiaľ čo u nás vás pri večeri v Tatrách prekvapí napríklad srnka či líška, hostinec v austrálskom vnútrozemí musel zakročiť proti iným neotesaným návštevníkom a zakázal im vstup. Nevyslúžili si to však ľudia, ale emu hnedé (Dromaius novaehollandiae), ktoré sa tam zle správali. V súčasnosti je tak pred podnikom v mestečku Yaraka v štáte Queensland, ktoré má 18 stálych obyvateľov, zábrana, aby tieto veľké nelietavé vtáky, ktoré sú schopné urobiť pre potravu čokoľvek, nerobili vo vnútri neporiadok.

K razantnému kroku pristúpil krčmár Chris Gimblett po tom, čo minulý týždeň párik emu - Carol a Kevin - zistili, že dokážu vyjsť po predných schodoch Yaraka Hotelu, ktorý je jediným hostincom v mestečku.

„Naučili sa vyjsť po predných schodoch hotela, čo spôsobilo pár problémov," povedal Gimblett poukazujúc na veľké množstvo odpadu. Preto na vrch schodov pripevnil lano, ktoré zatiaľ slúži ako efektívna zábrana, keďže neporiadne emu ešte nevedia, ako sa cezeň dostať. Zákazníkov hostinca upozorňuje značka, ktorá im radí, aby po príchode dali lano naspäť na miesto, pretože "emu sú z tohto podniku vypovedané za zlé správanie sa".

Foto

Papagáje áno, emu nie

Austrálske hostince inak bežne mávajú vo vnútri papagáje, ale emu nie sú vtáky, ktoré by dokázali žiť vo vnútri.

„Keď sa emu nastrašia, utekajú vpred, ale pozerajú sa dozadu, takže nevidia, kam idú, a tu môže nastať chaos. Narážajú do všetkého," vysvetlil Gimblett.

Návštevníkov karavanového parku v Yarake viackrát prekvapilo, čo všetko sú emu schopné spraviť, aby sa dostali k jedlu, povedal Gimblett s tým, že dokážu uchmatnúť osmažené vajce z taniera či strčiť hlavu cez dvere karavanu a vďaka dlhému kroku ukradnúť aj hrianku z hriankovača.

„Ak máte hrnček s kávou na stolíku pri dverách, vypijú ju, bez toho, aby rozliali. Iba zistíte, že máte prázdny hrnček. Sú ako žravé stroje," dodal.

V Yarake bolo svojho času osem emu, po tom čo v roku 2018 miestny obyvateľ zachránil vajíčka z prázdneho hniezda. Všetky okrem Carol a Kevina však odišli, zrejme hľadať si partnerov.

 

Zdroj: SITA

Komentáre