Kurz odstupuje zo svojej funkcie

EurópaSpravodajstvo

Je podozrivý v prípade vyšetrovania korupcie.

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznámil svoju rezignáciu. Urobil tak po tom, čo ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Kurz bude šéfom poslaneckého klubu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Na jeho doterajšom poste by ho mal vystriedať minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

Rezignáciu Kurza žiadala nielen opozícia, ale aj koaliční zelení. Stalo sa tak po tom, čo protikorupčná prokuratúra (WKStA) začala vyšetrovať Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia. Týka sa to podozrení, že peniaze z ministerstva financií sa od apríla 2016 využili na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol vtedy ministrom zahraničných vecí.

Foto
Kurz je podozrivý z korupcie / TASR

Kurz vyhlásil, že jeho rezignácia neznamená priznanie viny. Obvinenia voči svojej osobe označil za nepodložené s tým, že sa voči nim bude obhajovať. Odstúpením z funkcie však chce zabrániť mesiacom chaosu a patovej situácie.

„Moja krajina je mi dôležitejšia ako moja osoba,“ uviedol Kurz.

Rakúskemu kancelárovi hrozilo, že mu poslanci Národnej rady vyslovia nedôveru na návrh opozície, ak by sa k nej pridali aj zelení. Tí by pokračovali vo vládnej koalícii len v prípade, ak ÖVP by vymenila kancelára za iného politika s bezúhonnou povesťou.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre