Kvalitu vody v košickom Jazere by mali zlepšiť probiotické baktérie

KošiceSpravodajstvo

Samospráva do tohto projektu každoročne investuje takmer 60-tisíc eur.

Košické Jazero je každoročne čistené a zbavované siníc, ktoré sú prirodzenou súčasťou vodného prostredia. Pri premnožení sú však nebezpečné pre človeka, pričom môžu spôsobovať dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek. V prípade, ak by sa sinice premnožili, hygienici by museli zakázať kúpanie. Z tohto dôvodu boli včera (8.7.) do vody pomocou špeciálneho plavidla aplikované prípravky, ktoré obnovujú biologickú rovnováhu jazera a znižujú množstvo siníc.

Tím profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne šiesty rok aplikuje metódu bez použitia chémie, ktorá je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou. Po aplikácii probiotických baktérií zabráni prístupu kyslíka k siniciam, ktoré odumrú bez toho, aby sa do vody uvoľnili nebezpečné toxíny.

Foto
Aplikácia látky na elimináciu siníc z vôd košického Jazera / TASR

„Mnohí Košičania strávia tohtoročnú letnú dovolenku na kúpaliskách a vodných plochách v našom meste. Našou prioritou je, aby ich tu na Jazero chodilo čo najviac, cítili sa bezpečne a pohodlne a mohli sa okúpať v čistej vode. Takisto nám záleží na tom, aby tu mohli trénovať nádejní vodní lyžiari. O všetko, čo nevzniklo prírodnou činnosťou, ale postavil to človek, je potrebné sa neustále starať. Platí to aj v tomto prípade. Ak chceme, aby Jazero bolo aj naďalej obľúbeným miestom na rekreáciu a športové vyžitie Košičanov, musíme sa oň postarať a investovať. A tento druh čistenia je takisto jedným zo spôsobov, ako k tomu môžeme prispieť,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Samospráva do čistenia Jazera každoročne investuje takmer 60-tisíc eur. Podľa výskumníčky Elišky Maršálkovej z oddelenia experimentálnej fykológie a ekotoxikológie Botanického ústavu Akadémie vied Českej republiky sa po aplikácii zmesi baktérií určených špeciálne pre povrchové vody podarilo znížiť množstvo sedimentu o približne polovicu v porovnaní s rokom 2015:

„To, čo aplikujeme aj v Košiciach, predstavuje ekologický a prírodný spôsob čistenia, ktorý nikoho a nič nepoškodzuje. Používame veľmi účinné metódy, ktoré sa nám osvedčili a napravujeme tým aj rovnováhu vodného ekosystému. Cena je takisto primeraná, lebo sú v nej obsiahnuté všetky náklady na ľudí, nákup prípravkov, rozbory vody a sedimentov alebo dopravu.“

Čistenie vody od siníc ocenila aj starostka mestskej časti Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová:

„Sme radi, že aj súčasné vedenie mesta Košice pokračuje v revitalizácii tejto plochy. V opačnom prípade by sme tu mali zelenú a zapáchajúcu vodu, problémom by bol aj premnožený hmyz. Keďže v tesnej blízkosti sú domy a bloky, zhoršila by sa tým aj kvalita bývania. Zanikla by možnosť na akékoľvek športové vyžitie vrátane prevádzky vodnolyžiarskeho vleku. Takisto máme mnoho ľudí, ktorí sa tu počas horúcich dní chodia kúpať a aj oni by prišli o túto možnosť. Ďakujeme mestu, že aj nám takto pomáha a verím, že v budúcnosti sa nájdu financie aj na odbahnenie celého jazera.“

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre