Kyselica ostáva poslancom parlamentu

SlovenskoSpravodajstvo

Z postu štátneho tajomníka rezortu vnútra odstúpil, aby nepolarizoval spoločnosť.

Výbor Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v súvislosti s kauzou Lukáša Kyselicu a jeho pôsobením vo Vojenskom spravodajstve (VS) počas volebnej kampane neprijal uznesenie. Člen výboru Gábor Grendel namietal, že výbor nie je kompetentný sa tým zaoberať, s čím súhlasil aj predseda Juraj Krúpa.

Opozícia namieta, že im nebolo umožnené viesť výbor v utajenom režime, teda sa nemohli ani riadne pýtať. Zároveň avizovali, že budú iniciovať Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti VS.

Kyselica potvrdil, že sa vráti do parlamentu ako poslanec. Z postu štátneho tajomníka rezortu vnútra odstúpil z dôvodu, aby nepolarizoval spoločnosť:

„Mám mandát od voličov, vraciam sa do parlamentu.“

Bývalý štátny tajomník vyhlásil, že vždy pracoval podľa svojho vedomia, svedomia a presvedčenia. Na otázky o jeho pôsobení vo VS či porušení zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov nechcel odpovedať.

Foto
Lukáš Kyselica / TASR

Krúpa uviedol, že výbor zvolal, aby vyšiel v ústrety opozícii, a to aj napriek tomu, že bolo jasné, ako to dopadne.

„Chceli sme sa pána štátneho tajomníka pýtať viacero otázok, žiaľ, neboli sme úspešní ani v tom, aby bol výbor utajený,“ povedala podpredsedníčka výboru Denisa Saková.

Exministerka vnútra nesúhlasí s tým, že výbor nemá kompetencie pýtať sa, pričom postoj koalície nepovažuje za fér. Podľa jej slov veľa otázok zostalo nezodpovedaných aj voči verejnosti. Zároveň je otázne aj to, či Kyselica bol príslušníkom VS aj pri skladaní sľubu poslanca.

Člen výboru Marián Saloň skonštatoval, že výbor pre obranu a bezpečnosť je gestorským výborom rezortu vnútra a obrany:

„Keďže VS patrí a spadá pod ministerstvo obrany, mali sme sa dôvod pána štátneho tajomníka opýtať, mohol nám odpovedať. Takisto čerpáme informácie len z médií. Chceli sme vedieť, či bol príslušníkom, alebo nebol príslušníkom VS.“

Saková a Saloň sa zhodli, že v opozícii budú požadovať zvolanie výboru na kontrolu činnosti VS, pričom plánujú sa opäť pýtať na pôsobenie Kyselicu vo VS. Saloň tvrdí, že bývalý štátny tajomník môže požiadať o zbavenie mlčanlivosti.

Grendel namietal nekompetentnosť výboru riešiť tieto otázky:

„Sme na veľmi tenkom ľade. Obávam sa, že ak by čokoľvek detailné zaznelo, bolo by to porušením zákona,“ dodal Grendel s tým, že za kompetentný považuje výbor na kontrolu činnosti VS.

Saková chcela vedieť, ako dlho Kyselica pôsobil vo VS. On na to odpovedal, že výbor nie je legitímny sa na to pýtať. Saloň sa pýtal, odkiaľ mali informácie ministri vnútra Roman Mikulec a obrany Jaroslav Naď, keď sa vyjadrili, že mu naďalej dôverujú. Kyselica reagoval tým, že sa na to treba opýtať ich. Výbor neprijal k tejto veci žiadne uznesenie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre