Ľadová krása Šikľavej skaly odoláva otepleniu s gráciou (FOTO)

VýchodTuristicKE

Aktuálne prudké oteplenie zbavuje Slovensko snehovej prikrývky a predovšetkým v nižšie položených oblastiach sa už stáva biela perina iba peknou spomienkou.

Foto
Krásnu scenériu Šikľavej skaly si užívajú malí i veľkí / KOŠICE ONLINE

Na východe však máme stále dostatok miest, ktoré odolávajú zvýšeným teplotám s gráciou. Jedným z nich je Šikľavá skala, ktorú preslávila jedinečná ľadová výzdoba. Mohutné ľadopády ťažia aj zo svojho umiestnenia na severnej strane a turistom tak ponúkajú aj v týchto nezvyčajne teplých dňoch nádhernú scenériu.

Na Šikľavú skalu vedie príjemná rovinatá cesta z obce Chrasť nad Hornádom (výborne dostupná aj vlakom). Tá je však momentálne zľadovatelá a turistom tak odporúčame obuv s protišmykovým povrchom. Po necelej polhodinke už ostáva jediné - vytiahnuť fotoaparáty a plniť domáci archív o jedinečné snímky dokumentujúce priazeň tohtoročnej zimy.

Galéria k článku

Vodopád a ľadopád Chrastianska šikľavá skala vytvára pramenisko nazývané Lesanka, ktoré steká po mohutnej a strmej vápencovej skale nad rozsiahlym zlepencovým previsom do bývalého koryta rieky Hornád. Podľa povesti je toto pramenisko pomenované po lesnej víle Lesanke, ktorá ho stráži a zjavuje sa hlavne v noci. 

Výška vodopádu je priblížne 14 metrov a jeho šírka priblížne 25 až 30 metrov. Samotná skala je vysoká až 40 metrov a široká okolo 380 metrov.

 

Komentáre