Ľadový expres prepája Košice s lyžiarskymi strediskami aj s mraveniskom zo snehu

KošiceZaujímavosti

Cestujúci vo vlaku dostanú aj tipy na zaujímavé aktivity v cieľovej lokalite.

Milovníci zimných športov a výletov zasneženou prírodou sa môžu tešiť na nové vlakové spojenie. Zimná edícia Ľadového expresu je prvým zo štyroch tohtoročných mimoriadnych spojov. Prepravná kapacita jednej jazdy je 144 osôb, cestujúcich čakajú aj zľavy v lyžiarskych strediskách.

Turistickí nadšenci a vyznávači aktívneho životného štýlu počas zimy budú môcť využiť špeciálny turistický vlak. Po vzore letného vydania, zimná edícia Ľadového expresu bude priamym spojením Košíc s Národným parkom Slovenský raj. Konečnou stanicou je Červená skala. „Už v lete sme videli obrovský dopyt po tomto spojení. V zime je síce Dobšinská ľadová jaskyňa zatvorená, no jej okolie ponúka viacero zaujímavých miest na zimnú turistiku či lyžovanie, o ktorých možno mnohí ani nevedia. Aj preto vlak zastaví v zastávkach pri lyžiarskych strediskách Mlynky Gugel a Biele vody, SKI Mraznica a SKI Telgárt. Celá lokalita tiež ponúka dobré možnosti pre bežecké lyžovanie, za všetky spomeniem čerstvo sprevádzkovaný areál pri Dobšinskej ľadovej jaskyni,“ hovorí výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Foto
Turistickí nadšenci a vyznávači aktívneho životného štýlu počas zimy budú môcť využiť špeciálny turistický vlak / TASR

Cestujúci vo vlaku dostanú aj tipy na zaujímavé aktivity v cieľovej lokalite. Strediská navyše ponúknu cestujúcim z Ľadového expresu aj exkluzívne zľavy na skipassy. „Napríklad, v Mraznici, kam bude z Nálepkova premávať kyvadlový autobus, si môžu okrem zjazdového lyžovania vyskúšať aj novučičké kryté klzisko a prejsť sa zimnou atrakciou – snehovým mraveniskom. Zaujímavé zjazdovky ponúkajú strediská Mlynky – Gugel a Mlynky – Biele vody, ale lákať bude akiste aj SKI Telgárt, kde chystajú aktivity pre deti i dospelých.“

Vlak bude premávať počas sobôt do 2. marca 2019. Zimnú edíciu Ľadového expresu bude Košice Región Turizmus prevádzkovať v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, kapacita vlaku bude 144 miest na sedenie. „Pilotná spolupráca s krajskou organizáciou cestovného ruchu vlani v lete sa osvedčila. Vlak premával od júla do septembra každú sobotu a oboma smermi sme prepravili spolu 2 600 cestujúcich. Veríme, že aj zimná verzia tohto projektu si nájde svojich priaznivcov. Podobnej spolupráci sme, samozrejme, otvorení aj v iných regiónoch, pretože na rozvoji turizmu na Slovensku nám záleží. Veríme, že práve Ľadový expres by mohol byť inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávne kraje,“ doplnil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Foto
Mravenisko vytvorené z technického snehu je novou zimnou atrakciou na Spiši / TASR

V lyžiarskom stredisku Mraznica na Spiši sa návštevníci môžu tešiť na novú atrakciu – mravenisko zo snehu. Oficiálne ho uviedli do prevádzky v sobotu, jeho zhotoviteľom je sochár Adam Bakoš, ktorý ho spolu so svojím česko-slovenským tímom tvoril osem dní.  „Radi by sme dali do povedomia verejnosti menej známe lyžiarske strediská v našom regióne, ktorých hlavnou devízou je, že nie sú preplnené. Oproti tatranským strediskám tak ponúkajú menej stresujúce prostredie, často sú cenovo omnoho dostupnejšie a môžu byť zaujímavou inšpiráciou pre všetkých milovníkov zimných športov,“ uviedla Lenka Vargová Jurková.

Mravenisko vytvorené z technického snehu je novou zimnou atrakciou na Spiši. V uplynulých dňoch vyrástlo pod zjazdovkou v lyžiarskom stredisku Ski Centrum Mraznica Hnilčík. „Je to v priemere široké asi desať metrov, najvyššia vežička v strede má asi päť metrov. Na severnej strane je tiež niekoľko sôch mravcov, jeden je na snowboarde, ďalší na sánkach, je tam aj mravčia kráľovná. Chodbičky sú robené v štýle takého termitiska. Vedľa mraveniska sú aj bránky zo snehu a hokejisti,“ priblížil Bakoš s tým, že v mravenisku sú aj tri chodby, cez ktoré sa dá prejsť. Verí, že technický sneh, ktorý je hustejší, vydrží dlhšie. 

„Keďže je stredisko Mraznica v blízkosti železničnej trasy, no vlak tu priamo nestojí, rozhodli sme sa napojiť na Ľadový expres kyvadlovú autobusovú dopravu, ktorá bude nadväzovať na príchod vlaku z Košíc, respektíve popoludňajší návrat,“ doplnila riaditeľka. 

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre