Lajoška otvorila dvere po troch rokoch, vďační turisti spomínali na kamarátov

KošiceTuristicKE

Horská chata na Prednej Holici, medzi turistami známa ako Lajoška, patrila dlhé desaťročia medzi vyhľadávané miesta turistov, cykloturistov i priaznivcov behu na lyžiach. Od začiatku jej rekonštrukcie v roku 2020 sa na ňu návštevníci pozerali iba cez plot a sledovali postup prác, ktoré výrazne pribrzdila pandémia. V sobotu 11. novembra si po rokoch konečne užili aj teplo, ktoré do vynovených priestorov napumpovala krásna kachľová pec.

Foto
Turisti si pripomenuli zosnulých priateľov / KOŠICE ONLINE

Zatiaľ len v provizórnom režime oklieštenom na bufetové služby a len počas víkendov, no predsa. Turistická chata slúži opäť širokej verejnosti a v najbližšom období plánuje spustenie plnej prevádzky spojenej s reštauračnými a ubytovacími službami. Hladní však neostali ani návštevníci víkendového 25. spomienkového stretnutia košických turistov, ktorým navarili priamo pred chatou parádny kotlíkový guláš.

„V rámci tohtoročnej spomienky sme na mohylku pod chatou priskrutkovali až šesť štítkov našich zosnulých priateľov z turistických radov. Je to smutné číslo a takýto veľký počet sme ešte počas jedného roka nemali. Bohužiaľ to svedčí o tom, že naša komunita starne,“ rozhovorila sa organizátorka spomienky Eva Dučaiová z Klubu rodinnej turistiky Košice KRTKO.

Turisti z viacerých klubov si postupne zaspomínali na zosnulých kamarátov a po zapálení sviečok pri mohylke i blízkej kaplnke využili možnosť zohriať sa v znovuotvorenej chate.

„Po troch rokoch sme sa vrátili do chaty a v tomto chladnom počasí to všetkých potešilo. Veľká vďaka patrí majiteľom chaty za skvelý divinový guláš a osobne ma teší vysoká účasť tejto spomienkovej udalosti. Na Prednú Holicu prišlo takmer 90 turistov a to je skvelé číslo. Ukázalo sa, že na našich priateľov nezabúdame a rodine Tonka Ondera sme dokonca odovzdali aj pamätnú plaketu Klubu slovenských turistov. Bola to totiž naozaj výnimočná osobnosť turistiky i orientačného behu,“ pokračovala organizátorka s neutíchajúcou energiou, ktorá je v turistických kruhoch známa ako “Makovica“.

Galéria k článku

Na pamätnú mohylku pribudli Jozef Šoffa zo Slávie UPJŠ, Ján Slivka z KT Víkend, trojica Miloš Mikita, Marta Mikitová a Katka Medveová z klubu Magnezit-Ferona a spomínaný Anton Onder z KST Košičan.

Anton Onder patril medzi ústredné postavy košickej turistiky. Venovať sa jej začal po ukončení takmer tridsaťročnej kariéry vo vytrvalostnom behu. Na svojom konte mal 23 maratónov, vrátane dvanástich košických. Od roku 2000 vystúpil na 60 dvojtisícoviek v Tatrách a postupne zdolal všetkých 51 pohorí na Slovensku. Veľmi aktívny bol aj v oblasti orientačného behu a absolvoval niekoľko veteránskych majstrovstiev sveta. Ním založený klub orientačného behu si bohužiaľ vzal do hrobu.

„Je nám ľúto, že to po ňom nemal kto prevziať. Našťastie ide len o orientačnú sekciu a samotný klub turistiky pokračuje. Dúfajme, že nám turistom sa to nestane. Orientačný beh je predsa len náročnejší na tréningy, organizačnú činnosť a podobné veci. My turisti sme v tomto smere nenáročnejší a vytvorená komunita je našťastie dostatočne početná,“ pridala E. Dučaiová.

Pamätná mohylka na Prednej Holici obsahuje už 56 štítkov s menami zosnulých turistov z košických klubov.

Komentáre