Lang priznáva dlhy voči Steel aréne i dodávateľom, optimálnym štartom novej sezóny by bol december

KošiceŠport

Klub HC Košice ukončil nedokončenú sezónu 2019-20 na treťom mieste, no bronzové medaily si "oceliari" neprevzali. Viac ako konečné ich umiestnenie ich momentálne trápia silné finančné straty, ktoré pandémia koronavírusu spôsobila. Ako ich plánujú Košičania riešiť a ako to vyzerá s budúcnosťou osemnásobného majstra Slovenska? Odpovede na tieto otázky sme hľadali u prezidenta klubu Júliusa Langa.

Foto
Július Lang stojí pred úlohou previesť HC Košice neľahkým obdobím / KOŠICE ONLINE

Pán Lang, aká je vlastne momentálna situácia HC Košice?

Reálne môžem povedať, že nielen Košice, ale všetky slovenské hokejové kluby momentálne bojujú o prežitie.

Prečo?

Má to samozrejme viacero dôvodov. Prvým bolo predčasné ukončenie sezóny, ktoré nás obralo o zdroj príjmov. Už len z pohľadu príjmu zo vstupného nasvedčovalo všetko tomu, že pôjde o najlepšiu sezónu za posledné roky. Stratili sme tak státisíce. Ešte horší je však následok koronakrízy pre našich sponzorov. Tí majú vlastné problémy a chvíľu potrvá, kým sa vrátia do obvyklého chodu a začnú opäť zarábať.

Aký je teda podľa vás ideálny scenár z pohľadu termínu štartu novej sezóny?

My by sme uvítali, ak by sa otvorila čo najskôr, ale ak berieme do úvahy reálne fakty, tak bude vhodnejšie posunutie štartu. My by sme boli za december, to by mohlo byť optimálne. Vytvorilo by to priestor pre našich sponzorov, ktorí by už dovtedy mohli fungovať v klasickom režime.

Hlavným sponzorom HC Košice je už roky spoločnosť U. S. Steel, v ktorej pôsobíte aj vy. Tá má však problémy a avizuje prepúšťanie stoviek ľudí. Môžu hokejisti naďalej počítať s podporou zo strany tejto spoločnosti?

Nie je to tajné, náš generálny sponzor má momentálne veľmi veľké problémy. Nielen on. Trápia sa automobilky a firmy po celom svete. Aj preto hovoríme o potrebe odloženia štartu sezóny. Športoví sponzori potrebujú čas na spamätanie sa. Verím, že ku koncu roka už bude situácia lepšia a firmy budú môcť podporiť šport i kultúru. Čo sa týka spoločnosti U. S. Steel, tak príspevky od tejto spoločnosti sú z roka na rok nižšie a my s tým počítame. Už vlani tam bol veľký výpadok, ale dokázali sme to nahradiť ziskom iných sponzorov a šetrením nákladov. Videli ste, že sme potom dokázali získať zvučného trénera a vyskladali sme slušný káder. Do budúcnosti je tu však veľký otáznik, či bude vôbec U. S. Steel schopný podporovať košický hokej akýmkoľvek spôsobom.

Dá sa kvantifikovať, o koľko nižší bude rozpočet pre budúcu sezónu?

My ho znížime určite aspoň o 40 percent.

Foto
Straty z nedohranej sezóny sú podľa prezidenta klubu státisícové / KOŠICE ONLINE

Predstavitelia Steel arény naznačili, že máte nejaké resty aj voči hale. Môžete to potvrdiť?

Áno, máme podĺžnosti. Liga bola ukončená predčasne a len na vstupnom sme prišli o pol milióna eur. Nepopieram, máme záväzky voči Steel aréne i našim ostatným dodávateľom. Snažíme sa s nimi túto situáciu riešiť a hľadať spôsoby k zaplateniu záväzkov.

Minulý týždeň ste rokovali s primátorom mesta Jaroslavom Polačkom. Očakávate pomoc od mesta? Týkala by sa práve financovania nájmu v Steel aréne?

Toto je jedno z riešení a s pánom primátorom rokujeme práve o tom, aby nám pomohol s ľadovou plochou pre mládež, ale aj seniorský hokej.

Existuje aj možnosť, že by ste hrali inde ako v Steel aréne?

Ekonomika nepustí. V tejto sezóne sme mali priemernú návštevnosť 5221 divákov. Ak by sme teda išli do malej Crow arény, tak by sme takýto záujem nevykryli a nie je to teda reálne.

Hovorilo sa aj o zriadení B-tímu, ktorý by pomáhal výchove hráčov a ich následnému predaju. Je táto myšlienka reálna?

Úprimne poviem, pred pandémiou to bola naša stratégia a chceli sme sa do toho pustiť. Dnes je to však z ekonomického hľadiska nereálne. Akonáhle však budeme opäť silnejší, tak je to výborný nápad. Pre taký klub, akým je HC Košice, ide o veľmi rozumné riešenie.

Môžete potvrdiť rokovania o sponzorskom partnerstve s Red Bullom?

Áno, my už dlhodobo pracujeme na zisku sponzorov zo zahraničia. Vlani sme rokovali s Red Bullom, ale v súčasnosti to vzhľadom na situáciu vo svete reálne nie je.

Od čias VSŽ nemal košický klub sponzorský názov. Je možné, že vás súčasná situácia prinúti prehodnotiť tento postoj?

Áno, je to možné. Ak by sa objavil sponzor, ktorý by nám pomohol výrazným spôsobom, tak by to mohlo byť reálne.

Kedy plánujete podpisovať hráčske zmluvy?

Na to je ťažko odpovedať. S hráčmi sme v kontakte. Komunikujeme s Haščákom, Skokanom či Chovanom a chápem, že sú netrpezliví. Sami však čakáme, čo sa bude diať. Tu by som uvítal väčšiu koordináciu zo strany zväzu a Pro-Hokeja. Nevieme, kedy sa sezóna začne a ako bude vyzerať. Bez zodpovedania týchto otázok je ťažké riešiť káder.

Niektorí hráči sa už vyjadrili, že ak ich oslovia kluby zo zahraničia, tak nebudú váhať. Čakať na zmluvy do neskorej jesene je totiž pre nich veľmi nepríjemné. Počítate s tým?

Samozrejme. Táto sezóna bude výnimočná a šancu dostane veľmi veľa lokálnych hráčov. Myslím si, že tento tím bude viac košický ako kedykoľvek predtým. Zároveň to bude šanca pre mladých hráčov ukázať sa.

Bez skúsenejších hráčov by to však asi nešlo...

To je nám jasné. Aj preto by sme to chceli vyskladať tak, že budeme mať skúsenú kostru a pri týchto hráčoch sa budú učiť naši mladí chlapci.

Hráči A-tímu nebudú mať spoločnú prípravu. Ako je na tom mládež?

V tomto smere už padlo dôležité rozhodnutie a hoci nás stojí mládež 600 000 eur, budeme ju naďalej plne podporovať. Pripravujeme tréningové procesy, ktoré odštartujú v blízkom čase.

Ostane pri A-mužstve tréner Peter Draisaitl?

S hlavným trénerom máme veľmi dobrý vzťah a hovoril som s ním aj včera. Máme džentlmenskú dohodu a akonáhle budeme vedieť ďalšie smerovanie, skontaktujeme sa. On by v Košiciach ostať chcel a my máme záujem o jeho zotrvanie.

Podľa našich informácií by sa mali stať novými asistentmi trénera Miroslava Chudého v Michalovciach Juraj Faith a Ivan Droppa. Plánujete osloviť klubovú ikonu Petra Bartoša, ktorý sa tým pádom stane voľným?

S Peťom sme v kontakte a rokujeme. Jeho návrat do Košíc teda nevylučujem.

Ako je na tom manažér Jan Šťastný? Ostáva v Košiciach a ako môže úradovať v danej situácii?

Áno, s prácou pána Šťastného sme spokojní. Bol by samozrejme najradšej v Košiciach, ale cez hranice sa na prvý pokus nedostal. Momentálne je teda v Prahe. Riešilo sa to a myslím, že koncom týždňa by už mal byť v Košiciach.

Čo hovoríte na pripravovaný Superpohár?

Nie sme proti. Každá kreatívna myšlienka je fajn a s týmto problém nemáme.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre