Laureátkou Nobelovej ceny za mier sa stala iránska aktivistka Narges Mohammadiová

SvetZaujímavosti

Je väznená v Teheráne.

Nórsky Nobelov výbor vyhlásil, že tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získala iránska ľudskoprávna aktivistka Narges Mohammadiová, ktorá bola ocenená za boj proti utláčaniu žien v jej krajine a úsilie v oblasti podpory ľudských práv a slobôd.

„Bojuje za ženy voči systematickej diskriminácii a utláčaniu,“ zdôraznila predsedníčka výboru Berit Reiss-Andersenová s tým, že Mohammadíová bola 13-krát zatknutá a 5-krát odsúdená celkovo na 31 rokov väzenia a 154 rán bičom.

Foto
Laureátkou Nobelovej ceny za mier sa stala iránska aktivistka Narges Mohammadiová / TASR

Napriek tomu, že je vo väzení, stále otvorene vystupuje proti trestu smrti v Iráne či povinnému noseniu hidžábu. Mohammadíová bola zatknutá v novembri 2021 a odvtedy je vo väzení v Teheráne, odkiaľ sa na jeseň minulého roka vyjadrovala k protestom v Iráne, ktoré prepukli po smrti mladej Kurdky Mashy Amíníovej v policajnej väzbe.

Nobelov výbor vybral laureátku spomedzi 391 kandidátov, konkrétne 59 jednotlivcov a 92 organizácií. Vlani ju získal bieloruský aktivista v oblasti ľudských práv Ales Biaľacki, ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinská ľudskoprávna organizácia Centrum pre občianske slobody (CCL).

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre