Laureátom Akademickej Nitry sa stal folklórny súbor Hornád z Košíc

KošiceZaujímavosti

Uspel s programom Kolorované.

V Nitre sa tento týždeň opäť tancovalo a spievalo. Slávnostným galaprogramom v Divadle Andreja Bagara vyvrcholil 47. ročník medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra. Víťazom sa stali východniari, konkrétne folklórny súbor Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. 

„Sú to veľmi pekné pocity, je to odzrkadlenie práce a vidno, že to, čo robíme, tak  robíme asi naozaj dobre, keďže sa nám ocenenia za ostatné mesiace kopia, čím ďalej, tým viac,“ povedala predsedníčka OZ FS Hornád Alexandra Ťasková.

FS Hornád nedávno získal aj ocenenie Osobnosti Košického samosprávneho kraja, a zároveň si prevzal cenu aj v diváckej ankete.

„Určite dostanú teraz členovia nejaké voľno, aby si trochu zresetovali hlavy, ale myslím si, že aj oni budú nabudení pracovať na sále o to viac, lebo vidia, že tá práca, ktorú robíme na sále, ale aj mimo nej, má zmysel a nevydychujeme, ideme ďalej,“ uviedol podpredseda OZ FS Hornád Patrik Seliga.

Foto
Laureátom Akademickej Nitry sa stal folklórny súbor Hornád z Košíc / FS Hornád

FS Hornád mal tento rok na Akademickej Nitre azda najsilnejšiu konkurenciu za ostatné roky, predviedli sa tam totiž okrem domácich aj zahraničné súbory z Indie, Havaja, Bulharska, Poľska a Srbska. Slovenský folklór reprezentovali okrem Košičanov aj súbory Ekonóm, Mladosť, Poľana, Trnafčan a Zobor. 

„Každý súbor tam ide s tým, že chce ukázať to najlepšie, čo si pripravil a myslím, že táto choreografia, ktorú postavil Štefan Štec, mala veľký potenciál, keďže aj kroje boli robené podľa starých dobových fotiek, ktoré má na starosti práve Dušanka Štecová. Aj preto sme dúfali, že ten potenciál využijeme a na javisku ukážeme to, ako sme makali na sále,“ skonštatoval Seliga.

Choreografia vznikla pod rukami bývalého vedúceho súboru, ale ešte stále člena jedného z najlepších folklórnych súborov na Slovensku, čo potvrdila aj Ťasková:

Vystupovali sme s naším súťažným blokom Kolorované a opisoval život v zemplínskej obci Pozdišovce, jej piesne, tance, a hlavne kroje. Pozdišovce sme už tancovali, ale táto choreografia je z tých novších a aj sme to trénovali celkom dlho, pretože sme si na tejto choreografii dali naozaj záležať, aj čo sa týka vizuálnej, ale aj tanečnej, speváckej a hudobnej stránky, takže bol to taký trošku dlhší proces.“

Počas doterajších ročníkov festivalu sa na Akademickej Nitre prezentovalo takmer 190 slovenských, 110 zahraničných súborov a bezmála 1300 tanečníkov. Laureáta Akademickej Nitry 2025 zastupovalo približne 35 Hornádčanov. 

Komentáre