Lavička lásky, omeleta či majstrovstvá v hode mobilom: Pozrite si prehľad netradičných slovenských rekordov

SlovenskoZaujímavosti

Fantázia nemá hraníc.

V roku 2022, ktorý sa chýli ku koncu, bolo do Knihy slovenských rekordov zapísaných aj niekoľko tých, ktoré sa považujú za netradičné. Prinášame vám ich prehľad.

V obci Skalité, na vrchole kopca Trojak v nadmorskej výške 845 metrov nad morom, sa nachádza najväčšia lavička lásky na Slovensku s výškou 3 metre a dĺžkou 5,3 metra. S nápisom „Pravá láska trvá večne“ láka mnohé páry aj zvedavcov.

Na Štrbskom Plese sa v marci uskutočnil najpočetnejší zjazd na lyžiach v rade za sebou. Celkovo 346 lyžiarov sa spustilo dole svahom, a tak vytvorili pohybujúci sa rad. Takýmto spôsobom sa im podarilo prekonať ustanovujúci rekord z roku 2019, ktorého sa zúčastnilo 285 ľudí.

Na salaši Pastierska pri Jalovci sa začiatkom júna plieskalo bičom v časovom limite 30 sekúnd, takzvane do osmičky. Certifikát za ustanovujúci slovenský rekord získal Miroslav Kamhal, ktorý 75-krát švihol bičom.

Žiaci Základnej školy na Lipovej ulici v Spišskej Novej Vsi v rámci projektového dňa Bezpečne na cestách priniesli hračkárske autíčka, z ktorých vytvorili najdlhšiu kolónu s dĺžkou 188 metrov.

Piati vodáci na kanoe z Klubu Malý Dunaj z Novej Dedinky stanovili ustanovujúci slovenský rekord v splave Malého Dunaja, pričom 128 kilometrov splavili za 11 hodín 43 minút a 27 sekúnd čistého času po odrátaní prestávok. Štartovali v Bratislave a cieľ bol v Komárne.

Foto
Len dve vajíčka stačili na to, aby padol nový rekord (Ilustračná fotografia) / TASR

Občianske združenie Nobis Prospere zo Žiliny v júni zorganizovalo podujatie, na ktorom pripravili omeletu z 1022 vajíčok. Držiteľom gurmánskeho rekordu vo varení omelety boli doposiaľ Topoľčany, ktoré vlani použili na prípravu omelety 1020 vajíčok.

Ľubomír Samseli zo Spišskej Novej Vsi má najväčšiu zbierku modelov kamiónov v mierke 1:87. V roku 2019 ich mal 1065, v auguste 2021 ich bolo 2301 a v súčasnosti má 3200 kusov modelov kamiónov, ktoré sú uložené podľa abecedy a ročníkov.

Na futbalovom štadióne v Lučenci sa koncom augusta uskutočnili prvé oficiálne Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky, konkrétne Nokiou 3310 s batériou. Matej Šándor z Banskej Bystrice ho hodil do diaľky 66,4 metra. V rámci najmladších súťažiacich zvíťazil Jakub Rusnák s hodom 41,5 metra a v kategórii ženy vyhrala Lenka Gunišová, ktorá dohodila mobil do vzdialenosti 39,7 metra.

Soňa Rebrová za štyri dni preplávala slovenský úsek Dunaja od Devína po maďarský Ostrihom, pričom prekonala vzdialenosť 162,290 kilometra a vo vode strávila 34,583 hodiny, čím vytvorila ustanovujúci slovenský rekord. V roku 2021 ako prvá Slovenka preplávala šesť slovenských vodných nádrží.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre