Uvoľnenie lavíny najčastejšie spôsobuje jej vlastná váha a človek.
Ak sa chystáte vycestovať do hôr kvôli zimným športom či turistike, pomôže vám pravidelná kontrola aktuálnej situácie. Vo vysokohorskom teréne hrozí aj lavínové nebezpečenstvo. „Lavíny, to je fenomén, pred ktorým je niekedy veľmi ťažko sa nejako uchrániť. Často sú nevyspytateľné. Vydávajú sa varovania o lavínovom nebezpečenstve v rôznych stupňoch. Je päťstupňová škála lavínového nebezpečenstva. Pokiaľ sa dostaneme do nejakej trojky, už tí neskúsení turisti by naozaj mali radšej zostať doma, túru odložiť alebo urobiť takú túru, ktorá je skutočne bezpečná, to znamená, že sa vyhýba tomu lavínovému terénu,“ uviedol predseda Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru Jaroslav Švorc.
Lavína sa najčastejšie môže uvoľniť buď kvôli vlastnej váhe, alebo jej k tomu pomôže človek. Záchranári radia, že v prvom rade je dôležité sledovať lavínové nebezpečenstvo. „Lavíny si v Tatrách vyžiadali množstvo ľudí. Pamätáme si na to najväčšie lavínové nešťastie v Tatrách, ktoré sa odohralo 20. januára 1974, keď pri jednom lavínovom nešťastí v Mengusovskej doline naraz prišlo o život dvanásť ľudí. Tam tá šanca pri zasypaní naozaj je veľmi malá, najmä čo sa týka času,“ dodal Švorc. Šance na prežitie sú pomerne vysoké v tom prípade, ak sa človek dokáže z lavíny dostať do pätnástich minút. Po tomto čase však šanca rapídne klesá, čo potvrdil aj Švorc. „Po nejakej trištvrte hodiny už šanca na prežitie v tej lavíne je veľmi malá, pretože je tam obmedzené dýchanie, podchladenie. Pokiaľ by ľudia plánovali nejakú náročnejšiu zimnú turistiku, určite by nemala v ich výbave chýbať lavínová výbava, to znamená elektronický lavínový prístroj, vyhľadávač, lavínová sonda a lavínová lopatka. Minulého roku boli zaznamenané obete lavín. Bola obeť vo Veľkej Studenej doline, kedy zahynul skialpinista.“
V prípade lavínového nešťastia hrá dôležitú úlohu predovšetkým čas. „Chcel by som apelovať na ľudí, ktorí vstupujú do terénu v zime. Po prvé, aby nikdy nechodili sami, lebo v prípade, že idú sami, ani sa nikto nemusí dozvedieť o tom lavínovom nešťastí, ale aby vždy išli minimálne dvaja alebo trojčlenné skupiny, kde je možné, ak dôjde k lavínovému nešťastiu, môže postihnúť niekoho z tej skupiny, a tí ďalší dvaja sú schopní mu pomôcť. Veľmi dôležitá je tu tá okamžitá svojpomoc,“ dodal Švorc. Vo Vysokých a Západných Tatrách v súčasnosti prevláda tretí stupeň pred lavínovým nebezpečenstvom.
Autor: RÁDIO KOŠICE