Lekárne v súvislosti s omikronom neevidujú výpadky liekov

SlovenskoKoronavírus

Dopyt je však po samotestoch.

Húfne vykupovanie liekov, respirátorov či dezinfekcie, ktoré si pamätáme z prvej vlny pandémie, nás tentoraz minulo aj napriek rýchlo sa šíriacemu variantu omikron. Výpadok liečiv nie je ani na východnom Slovensku. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa, distribúcia liekov nemá regionálny charakter. Problémy, ktoré evidovali v prvej vlne, vyplývali z náhlej zmeny a nepripravenosti. Lekárne sú momentálne naprieč všetkým kategóriám dobre zásobené, dopyt po liekoch je úmerný dopytu v čase zimnej sezóny.

„Pokiaľ sa bavíme o výdaji liekov bez lekárskeho predpisu, tak, samozrejme, v súvislosti, a to nielen s covidom, ale aj so zimnou sezónou, je vždy zvýšený záujem o výdaj liekov s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, teda liečiv, ktoré sú na liečbu horúčky či bolesti, samozrejme, antitusiká, teda lieky na upokojenie kašľa, ale aj vitamíny C, D, zinok a podobne. Toto je viac-menej súvisiace s covidom, o čo ľudia majú vyšší záujem,“ uviedol pre Rádio Košice Sukeľ.

Foto
Aj lekárne sú pripravené na možný výpadok zamestnancov / TASR

Niektoré lekárne však zaznamenali zvýšený záujem aj o domáce samotesty, čo nám potvrdil PR manažér siete lekární Dr. Max Peter Sedláček:

„V prípade voľnopredajného sortimentu pretrváva u zákazníkov lekární Dr. Max záujem o výživové doplnky a ďalší sortiment na podporu imunity. Taktiež je dopyt po produktoch proti nachladnutiu a chrípke. Posledné tri mesiace tiež evidujeme zvýšený záujem o antigénové testy. V súčasnosti nemáme avizované žiadne špeciálne výpadky liekov, ktoré by spôsobila pretrvávajúca vlna pandémie COVID-19.“

V prípade, ak by sa niektorý produkt minul, lekárne sú schopné zrealizovať opätovné zásobenie niekoľkokrát za deň. Sukeľ zdôraznil, že v nasledujúcich týždňoch by nemalo dôjsť k výpadku liekov nad tie bežne sa vyskytujúce počas roka:

„Pred týždňom až dvoma, keď začali masívne stúpať pozitívne prípady, tak sa vo vyššej miere predpisovali niektoré antibiotiká, vtedy prechodne na dva – tri dni chýbali v lekárňach, pretože tie zásoby aj zásobovanie vychádza z nejakých štandardov, z nejakého časového vývoja a keď sa to náhle zmení, tak je možné, že niečo deň či dva bude chýbať. Ale vo všeobecnosti, dá sa povedať, že okrem tých štandardných výpadkov nie je nič, čo by chýbalo.“

Rovnako ako ďalšie inštitúcie, aj lekárne sú podľa Sukeľa pripravené na možný výpadok zamestnancov:

„Pokiaľ sa stane v lekárni, že viacerí zamestnanci sa dostanú do karantény, tak je možné, že tá konkrétna lekáreň bude aj zatvorená. Tam sa nedá predvídať čo a ako. Viem, že napríklad tie lekárne, ktoré majú väčší počet zamestnancov, tak si pre istotu vytvorili dva tímy, ktoré sa navzájom nestretnú.“

Lekárne pri takejto situácii upozorňujú aj na možnú zmenu otváracích hodín danej prevádzky, prípadne presúvanie odborného personálu. Platí však, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti by bola dodržaná a zabezpečená na potrebnej odbornej úrovni.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre