Situácia so zdravotníckym personálom je vážna.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil, že slovenské lekárske fakulty by mohli na najbližších prijímacích skúškach prijať o 150 študentov viac, čo by predstavovalo nárast o 20 percent. Podľa jeho slov by to nebola jednorázová aktivita, ale záväzok k ďalšej diskusii o skvalitňovaní vzdelávania. Pellegrini tvrdí, že je potrebné dobudovať priestory či vybaviť fakulty modernou technikou. Zároveň sa chce zaoberať pedagógmi, aby mal kto učiť medikov. Predseda Národnej rady pripomenul nedostatok lekárov a nutnosť riešiť túto situáciu. V prípade, ak sa štát nezačne tomu venovať, situácia so zdravotníckym personálom bude kritická.
Minister školstva Tomáš Drucker povedal, že to chcú riešiť v predstihu, aby sa školy pripravili na zmeny technicky aj personálne. Na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave by malo nastúpiť o 45 študentov viac a počet medikov na Jeseniovej lekárskej fakulte v Martine by sa mal navýšiť o 30 medikov.
„Na Lekársku fakultu v Košiciach o 45 študentov medicíny viacej a na Slovenskú zdravotnícku univerzitu o 30 študentov viacej,“ konkretizoval Drucker s tým, že je potrebné, aby to odobrili akademické senáty jednotlivých škôl.
Šéf rezortu školstva potvrdil, že v rozpočte na tento účel vyčlenili peniaze navyše:
„Môžem povedať, že je to viac ako priemer na jedného študenta tak, aby sme sa približovali alebo možno boli na tej úrovni, koľko sa platí za zahraničných študentov.“
Drucker považuje internacionalizáciu a zahraničných študentov ako znak dobrej kvality slovenského vysokého školstva. Prioritou je podľa neho zabezpečiť objednávku štátu. Na Slovensku chýba približne 3400 lekárov. Navýšenie počtu medikov úplne nepokryje potreby slovenského zdravotníctva, ale výučbové pracoviská majú svoje limity. Drucker doplnil, že do začiatku ďalšieho akademického roka chcú lekárskym fakultám dať približne jeden milión eur. Ide o začiatočný krok, nie riešenie problému s nedostatkom lekárov.
Vytvorená pracovná skupina sa podľa ministra školstva zaoberá praktickými otázkami vrátane zrušenia diplomových prác pre medikov, vďaka čomu by sa mohli venovať veciam, ktoré potrebujú. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková skonštatovala, že študenti by mali absolvovať praktickú výučbu mimo lekárskych fakúlt, v zdravotníckych zariadeniach. Z tohto dôvodu je potrebné zadefinovať kompetencie medikov. Kontakt s reálnou medicínou môže podľa nej zvýšiť šancu, že ostanú pracovať v odbore. Navýšenie počtu medikov považuje za predpoklad na to, aby študovali na Slovensku a ostali tu pôsobiť. Zároveň doplnila, že nechýbajú len lekári, ale aj zdravotné sestry či ošetrovatelia.
Zdroj: SITA