Lekárske fakulty oceňujú výzvu na simulátorové centrá, tam to však podľa nich nekončí

SlovenskoSpravodajstvo

Cieľom je prepojiť štúdium s praxou a urobiť lekárske odbory viac atraktívne.

Rezort školstva vyhlásil výzvu na simulátorové centrá lekárskych fakúlt, ktoré sa majú stať štandardom v systéme vzdelávania budúcich lekárov. Vyčlenil na to vyše 51,5 milióna eur a cieľom je prepojiť štúdium s praxou a urobiť lekárske odbory viac atraktívne. Možnosť zapojiť sa do výzvy chce využiť aj Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Na Lekárskej fakulte UPJŠ máme centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny, ktoré je najmodernejším na Slovensku. Pre študentov je to neoceniteľná pomoc. Môžu si tam nacvičiť rôzne vyšetrovacie techniky, s ktorými sa bežne nestretnú. Preto sme s veľkou radosťou privítali, že ministerstvo školstva vyhlásilo výzvu, do ktorej sa, samozrejme, plánujeme zapojiť. Radi by sme rozšírili naše simulátorové centrá kúpou nových simulátorov a rozšírením priestorov, v ktorých bude prebiehať výučba simulátorovej medicíny,“ uviedol dekan fakulty Peter Jarčuška.

Financie z výzvy môžu čerpať všetky fakulty verejných vysokých škôl s lekárskymi a zdravotníckymi študijnými odbormi, a to aj v spolupráci so strednými zdravotníckymi školami. O tom, že sú takéto výzvy pre školy naozaj potrebné, nás informovala aj Prešovská univerzita. Zo stanoviska Fakulty zdravotníckych odborov vyplýva, že by tu zo získaných peňazí chceli vytvoriť ďalšie simulátorové centrum, ktoré doplní už fungujúce laboratóriá:

„Naším cieľom bude vytvoriť školiace simulačné centrum s jasne vymedzenou víziou a poslaním, vrátane kvalifikovaného personálu a simulačným vybavením s príslušnými technológiami v súlade s aktuálnymi vedeckými dôkazmi a medzinárodnými odporúčaniami pre simulačnú výučbu. Simulačné centrum bude cvičným zdravotníckym pracoviskom, kde pacientov budú predstavovať sofistikované moderné simulátory s vysokou mierou reálnosti. Študenti si budú môcť bez obáv vyskúšať a precvičiť široké spektrum diagnostických a terapeutických postupov a byť lepšie pripravení pre reálnu prax.

Univerzita už v súčasnosti disponuje simulátorovými centrami, avšak takýchto projektov podľa nej nikdy nie je dosť.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rovnako už desať rokov takéto centrum funguje na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

„Naše simulačné centrum je najvyťaženejšie na Slovensku, počas semestra prejde cezeň okolo 2000 študentov za jeden týždeň. Podporu štátu potrebujeme hlavne na podporu simulačnej výučby zvýšeného počtu medikov, ktorí boli prijatí na našu lekársku fakultu, ako aj na obnovu simulátorov a rozšírením priestorov tak, aby sme mohli učiť ešte kvalitnejšie budúcich lekárov. Naše simulačné centrum je vysoko profesionálne, ale jeho rozvoj závisí na finančných prostriedkoch mimo rozpočtu, pretože simulátory, trenažéry, ako aj vybudovanie infraštruktúry potrebnej na prevádzku stoja nemalé financie, pričom niektoré potrebné simulátory na kvalitnú prípravu nových lekárov stoja státisíce, uviedla prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií Silvia Hnilicová.

Aktivity simulačného centra plánuje fakulta rozšíriť aj v súvislosti so záverečnými skúškami študentov podľa medzinárodne známej metódy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Aj preto sa plánuje uchádzať o financie v rámci uvedenej výzvy ministerstva školstva.

Lekárskych fakúlt sme sa však pýtali, aké ďalšie výzvy by od štátu uvítali a v čom pociťujú najväčšie rezervy od štátu. Z odpovedí vyplynulo, že sa vyvíja najmä oblasť diagnostických a terapeutických postupov v jednotlivých odboroch. Potreba efektívnych metód školenia, ktoré zlepšujú výsledky učenia a pripravujú študentov na reálne scenáre, preto nikdy nebola dôležitejšia. To si vyžaduje aj prípravu pedagógov v oblasti simulačnej výučby, resp. vytvorenie školiacich centier pre lektorov v takejto výučbe. V zahraničí, napríklad v Česku a Poľsku, dlhodobejšie fungujú cvičné nemocnice a simulačné centrá pre vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov s vytvorenými podmienkami pre vzdelávanie a školenie pedagógov. To by uvítali aj fakulty na Slovensku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre