Leonard Horváth bol oslobodený spod obžaloby v kauze policajnej razie v osade v Moldave nad Bodvou

KošiceSpravodajstvo

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Okresný súd v Košiciach dnes oslobodil spod obžaloby Leonarda Horvátha, ktorý bol spolu s ďalšími Rómami obžalovaný z krivého obvinenia a krivej výpovede v kauze policajnej razie z roku 2013 v osade v Moldave nad Bodvou. Je to prvé rozhodnutie po tom, čo prokurátor v marci ustúpil od obžaloby u piatich zo šiestich obvinených. Urobil tak po oboznámení sa so stanoviskom Generálnej prokuratúry a prehodnotení skutkového stavu veci.

Počas razie, ku ktorej došlo 19. júna 2013 na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou, zasahovalo vyše 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Inšpekcia rezortu vnútra skonštatovala, že policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra pôvodne poškodených Rómov obžalovala z trestného činu. Svoju vinu odmietali a celý proces považovali za nespravodlivý.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) v septembri 2020 vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných a priznal im odškodnenie. Sťažnosti sa týkali porušenia viacerých článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach. ESĽP tvrdí, že štátne orgány porušili právo obžalovaných na ochranu pred policajným násilím a právo na účinné vyšetrenie tohto násilia.

Foto
Roman Kvasnica si nevie vysvetliť, prečo nedošlo k ustúpeniu od obžaloby aj u Ireny Matovej / TASR

„Myslím si, že toto nie je nejaké víťazstvo spravodlivosti. Dosiahli sme stav, že obeť trestnej činnosti nebude stíhaná a potrestaná za to, že vypovedala o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky. Ja osobne to vnímam ako víťazstvo všetkých slušných ľudí, ktorí stáli pri našich rómskych spoluobčanoch od začiatku týchto trestných vecí. Treba ukázať rómskej menšine na Slovensku, že aj toto je Slovensko, že nie sú sami v prípade, ak sa dostanú pod takýto totálny tlak štátu a že sú tu ľudia, ktorí sa ich dokážu zastať,“ reagoval právny zástupca obžalovaných Roman Kvasnica, ktorý si nevie vysvetliť, prečo nedošlo k ustúpeniu od obžaloby aj u Ireny Matovej, pretože podľa neho ide o trestnú vec, ktorá je najslabšia, čo sa týka dôvodov obžaloby.

„Je neprijateľné, aby v demokratickom a právnom štáte čelili obete policajného násilia podobným obvineniam, ako to bolo v tomto prípade. Od samotného incidentu uplynulo už skoro osem rokov. Z hľadiska trvania zásahu do ľudských práv obete to bolo mimoriadne dlhé a náročné obdobie, no je evidentné, že presadzovanie ľudských práv má svoje opodstatnenie,“ uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Súdne pojednávania v prípade ďalších štyroch Rómov sa uskutočnia v najbližších týždňoch, pričom sa očakáva rovnaký verdikt. Matová zostáva obžalovanou, keďže pri nej prokurátor neustúpil od obžaloby.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre