Les spomienok funguje už druhý rok

KošiceZaujímavosti

Je alternatívou ku klasickému pochovávaniu.

V areáli Krematória na Zelenom dvore sa na ploche viac ako 500 metrov štvorcových nachádza prírodný cintorín Les spomienok. Za jeho vznikom stojí mesto Košice, Správa mestskej zelene (SMsZ) a občianske združenie Živica.

„Prírodný cintorín ponúka alternatívu ku klasickým formám pochovávania. Je miestom, na ktorom sa spája úcta k zosnulým so šetrnosťou k prírode. V Lese spomienok je popol zosnulých ukladaný do zeme ku koreňom stromov priamo alebo v urnách z rozložiteľných materiálov. Nenájdete tu žiadne klasické náhrobky, ich úlohu preberajú stromy. Na ich kmeňoch sú umiestnené tabuľky s menami zosnulých,“ opísal prírodné pochovávanie Marek Lukáč zo SMsZ v Košiciach.

V Lese spomienok nie sú povolené umelé kahance, vence či vázy. Lukáč doplnil, že na prírodnom cintoríne sa všetko recykluje a kompostuje:

„Na prírodnom cintoríne je k dispozícii 119 hrobových miest, ktoré sa sústredia v kružniciach okolo stromov a sú jednotne označené tabuľkami z cortenu, pripevnenými na stromy pomocou pružín. Momentálne je v lese pochovaných 41 ľudí a rezervovaných je ďalších 13 miest.“

Sviečky je možné zapáliť iba na vodnej hladine kamenného diela, ktorý bol pre tento účel vytvorený. Cintorín je celoročne prístupný verejnosti. Pochovávanie je v Lese spomienok možné od marca do konca novembra.

Komentáre