Lesk a bieda covidovej telemedicíny: Prečo chceme byť ambulantne vyšetrení

SlovenskoKoronavírus

Každé akútne ochorenie začína pre pacienta aj pre lekára v ambulancii. A každý pacient má na ambulantné vyšetrenie zo zákona právo. To sme v našej krajine v priebehu prvých dvoch a v prvej časti tretej vlny dokázali z väčšej časti úspešne odignorovať. Ale.

Foto
Posledná, štvrtá verzia dokumentu ministerstva zdravotníctva s názvom Štandardný postup pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre dospelých počas pandémie COVID-19 je platná od 25. novembra. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Niekde na Slovensku. Niekedy v rokoch 2020 až 2021:

Dobrý deň. Som telemedicínsky hlasový asistent vášho praktického lekára.

Ak ste zdravý a chcete mi zablahoželať k narodeninám, meninám alebo inému úspechu stlačte stovku.

Ak ste chorý a máte negatívny PCR test na COVID-19 stlačte jednotku.

Ak ste zdravý a máte pozitívny PCR test na COVID-19 stlačte dvojku.

Ak ste chorý a máte pozitívny PCR test na COVID-19 stlačte trojku.

Ak ste zdravý alebo chorý a máte negatívny alebo pozitívny PCR test na COVID-19 stlačte štvorku.

Ak ste na ceste do mojej ambulancie okamžite zaveste. Vráťte sa domov, zavolajte ešte raz a riaďte sa pokynmi hlasového asistenta.

Ak vám došla trpezlivosť, ste z týchto inštrukcií zmätený alebo nahnevaný a chcete aby som vrátil diplom, postupujte nasledovne: Dajte si čaj a paralen. Počkajte kým nebudete môcť dýchať a potom si zavolajte sanitku.

Foto
Každé akútne ochorenie začína pre pacienta aj pre lekára v ambulancii. A každý pacient má zo zákona právo na ambulantné vyšetrenie. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Všetci sa tu hnevajú. Ambulantní lekári na nedisciplinovaných pacientov, že k nim s covidom chodia osobne a nedodržiavajú odporúčané vzdialenosti a pokyny na telemedicínsku liečbu cez telefón a email.

Nemocniční lekári sa zasa hnevajú na praktických lekárov, že nie sú schopní (nechcú, nevedia, nemôžu ... ?) svojich pacientov včas a efektívne liečiť. A že potom končia v ťažkých stavoch na kyslíku. V preplnených a kolabujúcich nemocniciach.

A pacienti, tí sa hnevajú úplne na všetkých. Najprv doma, potom na sociálnych sieťach a nakoniec v nemocnici. Na ambulantných aj na nemocničných lekárov. Na zdravotné sestry, na politikov, na vládu. Na farmaceutické firmy, na korporáty, na európske a svetové elity.

Na Šorošov, na Gejtsov, na sprisahancov, na zapredancov aj na makovo-šúľancov. Na slobodomurárov, slobovodárov aj slobodovčelárov. Etsetera, etsetera. Niekto predsa musí byť na vine za tento stav. Za chorobu, za vírus, za pandémiu. Za krajinu, za nešťastie, za všetko. Za moje problémy. Ta ne? 

Z pohľadu post-covidových duší v húfoch sa vznášajúcich nad pandémiou skúšanými budovami nemocníc, musíme vo svojej mentálnej, časovej aj priestorovej (po)malosti nevyhnutne vyzerať ako krajina nahnevaných a večne vinu hľadajúcich Slováčikov.   

Foto
COVID-19 je ochorenie, ktoré môže končiť smrťou ale aj ťažkými následkami. Preto takéhoto pacienta nemôžeme nechávať v domácej starostlivosti, aby nám len referoval ako sa cíti. (Ilustračná fotografia)  / Flickr/Archive

Nie, nikdy neexistuje niekto, kto je za to všetko vinný. Naposledy sa nám to pred dvetisíc rokmi pokúšal vysvetliť Nazaretský. Vieme ako to dopadlo a čo sme s ním urobili. Výsledok sa blíži k nule. Po dvoch miléniách boja dobra a zla, krvi, vojen, konfliktov a revolúcií sme stále tam, kde sme boli predtým, než nad Betlehémom vyšla jasná hviezda. A možno ešte hlbšie.   

Evolučný biológ mi povedal: „Ten vírus by bol úplný idiot, keby nevyužil také perfektné podmienky, ktoré sme mu v našom civilizačnom laboratóriu za dvesto rokov pripravili. Za posledných päťdesiat rokov sa populácia ľudí zdvojnásobila, o niekoľko stupňov sme globálne zvýšili teplotu a koncentrácia CO2 je najvyššia za posledných 500-tisíc rokov. Patogénne vírusy a baktérie sa najlepšie šíria v teplom a vlhkom prostredí. Nejaké ďalšie otázky?“  

„Myslíš si, že sme jeho nepriatelia a preto nás chce vírus pozabíjať? Nie. Takto uvažuje iba človek. Vírus nepozná nepriateľa. Iba hostiteľa. Myslíš si, že lev alebo vlk je nepriateľom svojej koristi? Nie, potrebuje ju na prežitie. To len človek si urobil nepriateľa a zároveň korisť pomaly z celej zemegule. Sme super-predátori, navyše premnožení. Toto dokážeme iba my, kamarát. Vírus na to iba reaguje,“ dodal priateľ biológ.

Foto
Praktické skúsenosti pacientov z doterajších troch slovenských pandemických vĺn ukazujú, ako rôzne sa ku konkrétnej liečbe koronavírusového ochorenia stále stavajú praktickí lekári naprieč celým Slovenskom. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Poďme naspäť k ambulantnému liečeniu covidu. Prečo? Pretože každé akútne ochorenie začína pre pacienta aj pre lekára v ambulancii. A každý pacient má na ambulantné vyšetrenie zo zákona právo. To sme síce v našej krajine v priebehu prvých dvoch a v prvej časti tretej vlny dokázali z väčšej časti úspešne odignorovať. Ale.   

Verejný mediálny diskurz, diskusie na sociálnych sieťach a hlavne praktické skúsenosti pacientov z doterajších troch slovenských pandemických vĺn ukazujú, ako rôzne sa ku konkrétnej liečbe koronavírusového ochorenia stále stavajú praktickí lekári. Naprieč celým Slovenskom.

Zo širšieho rodinného okolia mám osobnú skúsenosť - a nie som žiadna výnimka - s oboma extrémami. Odkazovacou nezastihnuteľnou telemedicínou aj angažovaným kreatívnym osobným prístupom. Bohužiaľ, pre mnoho lekárov je aj počas tretej vlny pandémie pohodlné čakáreň a ambulanciu skôr zamknúť a (ne)liečiť pacienta telemedicínsky. Otázka je, či je to dobré aj pre pacientov.

Foto
Nič lepšie ako vakcínu sme pre prevenciu ochorenia COVID-19 zatiaľ nevymysleli / TASR

Druhá skupina všeobecných praktikov, a verme že sa ich rady budú rozširovať, sa zhoduje na tom, že odporúčania, metodiky a liečebné postupy by najmä pri pandémiách z dosahom na veľkú časť populácie (ako je práve tá, uprostred ktorej sa nachádzame), mali byť jednoduché a zrozumiteľné. Ak nie je, situáciu to iba skomplikuje.

Posledná, štvrtá verzia dokumentu s názvom: Štandardný postup pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre dospelých počas pandémie COVID-19 je platná od 25. novembra.

Ministerstvo zdravotníctva v nej všeobecným lekárom odporúča starostlivo monitorovať dospelých nehospitalizovaných pacientov s dýchacími ťažkosťami formou telemedicíny alebo osobnej konzultácie. Formu zdravotnej starostlivosti necháva plne na ošetrujúcich lekárov.

Na rozdiel od predchádzajúcich dlhých, neprehľadných a nezrozumiteľných verzií, je hlavne na základe tlaku príčetných praktických lekárov a odborníkov, posledná verzia covidových pokynov pre ambulancie zrozumiteľnejšia, jednoduchšia a konkrétnejšia. Ponúka jasné a konkrétne odporúčania ambulantného manažmentu ochorenia, ktoré sú výsledkom vyhodnotenia publikácií zahraničných aj slovenských zdrojov k tejto problematike k novembru 2021.         

Foto
Pre mnoho lekárov je aj počas tretej vlny pandémie pohodlné čakáreň a ambulanciu skôr zamknúť a liečiť pacienta telemedicínsky. (Ilustračná fotografia) / TASR

„COVID-19 je ochorenie, ktoré začína v ambulancii. Iba nesprávne liečený pacient sa dostane do stavu, ktorý vedie k hospitalizácii. Samozrejme existujú aj pacienti s chronickými ochoreniami, ktorí sa napriek správnemu ambulantnému manažmentu covidu dostanú do nemocnice. Ale aj tým vieme pomôcť,“ hovorí bratislavská praktická lekárka, internistka a klinická farmakologička Etela Janeková.

Ľady ministerských odporúčaní sa pohli aj vďaka jej mediálnej a publikačnej aktivite k téme efektívneho a hlavne včasného ambulantného liečenia covidových pacientov. A hlavne kvôli jej výsledkom.   

Ambulanciu počas pandémie doktorka nezavrela ani na jeden deň. Ošetrila stovky covidových pacientov. Od septembra 2021 ich v tretej vlne odliečila takmer 300. Ani jeden z nich neskončil v nemocnici s ťažkým stavom. Pacientov lieči dostupnými a povolenými liekmi, očkuje a presviedča o dôležitosti očkovania proti covidu.

Je zástancom osobného vyšetrovania. „COVID-19 je ochorenie, ktoré môže končiť smrťou ale aj ťažkými následkami. Preto takéhoto pacienta nemôžeme nechávať v domácej starostlivosti, aby nám len referoval ako sa cíti,“ vysvetľuje.

Foto
Ministerstvo všeobecným lekárom odporúča monitorovať dospelých nehospitalizovaných pacientov s dýchacími ťažkosťami formou telemedicíny alebo osobnej konzultácie. Formu zdravotnej starostlivosti necháva plne na ošetrujúcich lekárov. (Ilustračná fotografia)

Covidových pacientov rozdeľuje do dvoch skupín. Tým, ktorí jej telefonicky alebo emailom oznámia, že sú pozitívni ale nemajú žiadne prejavy ochorenia, odporučí vitamínovú a preventívnu liečbu: 500 mg vitamínu C, 4000 jednotiek vitamínu D, 100 mg zinku a 500 mg aspirínu denne. Pacientov zároveň požiada, aby v prípade prvých príznakov ochorenia okamžite, hneď ráno, prišli do jej ambulancie.

Druhú skupinu tvoria symptomatickí pacienti. V ambulancii pacientovi odoberie krv, vyšetrí horné dýchacie cesty a pľúca. V prípade podozrenia na zápal pľúc ho hneď pošle na röntgen. Podľa výsledkov z laboratória, osobného vyšetrenia a symptómov pacienta následne upraví a naordinuje ďalšiu liečbu.

Ak je napríklad zistí vysokú hodnotu CRP (C-reaktívny proteín) nasadí antibiotiká. Ak je vysoký iný, pri covide sledovaný parameter - takzvaný D-dimér, nasadí pacientovi podľa jeho hmotnosti nízkomolekulový heparín proti vytváraniu trombov. V prípade zníženia všetkých krvných zložiek v krvnom obraze, takzvanej pancytopénie (nízkeho počtu bielych, červených krviniek a trombocytov), nasadí kortikosteroidy.

Foto
Praktická lekárka, internistka a klinická farmakologička Etela Janeková liečila v priebehu pandémie stovky pacientov s covidom. V nemocnici s ťažkým priebehom neskončil ani jeden  / FB MUDr. Janeková radí

Pacientov z dobrými hodnotami po prvom odbere, čaká v jej ambulancii po týždni ešte jeden. V prípade, že je v poriadku, pacient je zo sledovania vyradený. Ak sú výsledky horšie, ďalšia liečba sa upraví. Pacient a jeho krvné parametre sa potom až do konca terapie každých sedem dní kontrolujú.

V druhej vlne po schválení ministerstvom zdravotníctva podávala Etela Janeková aj ivermektín. Keďže jej povolenie skončilo 9. septembra 2021, momentálne ho predpisovať nemôže. Ministertsvo však požiadala o ďalšie povolenie. Je presvedčená, že pri preventívnej a včasnej liečbe má jeho podávanie lekárske aj vedecké opodstatnenie.    

„Správy a analýzy zo zahraničia boli a stále sú veľmi presvedčivé a pozitívne. Dokonca už máme k dispozícii takzvané meta-analýzy klinických štúdií ivermektínu. Navzájom v nich porovnávali viac ako 60 klinických štúdií,“ hovorí.

„Ukázalo sa v nich, že pri včasnej liečbe ochorenia COVID-19 ivermektínom bola na vzorke 27-tisíc pacientov úspešnosť až 67 %, čo je veľmi pekné číslo. Pri preventívnom podávaní – profylaxii na vzorke 13-tisíc pacientov, bolo zlepšenie dokonca v 85 % prípadov,“ dodáva lekárka.

Zdroj: tasr/wikipedia/FB Etela Janeková/health.gov.sk

Komentáre