Lesníci zarybňujú toky na území TANAP a PIENAP

VýchodSpravodajstvo

Ryby záujemcom ponúkajú lesníci aj na predaj, a to nielen vo forme násad, ale i na konzum.

Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) začali v týchto dňoch so zarybňovaním tokov na území Tatranského a Pieninského národného parku, ktoré majú vo svojej správe. „Nová generácia pstruhov oživí horské bystriny od Oravíc až po Červený Kláštor. Rovnako ako po minulé roky vysadia celkovo 60-tisíc kusov násad pstruha potočného a 5-tisíc kusov lipňa tymiánového,“ uviedla Martina Petránová zo ŠL TANAP.

V každom z 11 ochranných obvodov ŠL TANAP vypustia do vodných tokov pracovníci Strediska genofondu rýb vo Východnej v priebehu júna po 5-tisíc kusov násad pstruha potočného. „Robíme tak každý rok najmä preto, aby sme udržali populácie pôvodných druhov rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti,“ vysvetľuje vedúci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP Peter Kriššák.

Foto
Štátne lesy Tatranského národného parku začali v týchto dňoch so zarybňovaním tokov na území Tatranského a Pieninského národného parku / TASR

Ďalších po 5-tisíc kusov násad pstruha potočného a lipňa tymiánového začne svoju púť vo vodách Bieleho Váhu. „Rybky v tatranských bystrinách majú ideálne životné podmienky. Po čase, keď dorastú, dostanú sa aj do nižších úsekov riek Oravy, Popradu a Dunajca,“ dodáva Kriššák. Okrem pstruhov potočných a lipňov tymiánových vo Východnej chovajú aj pstruhy dúhové, hlavátky či sivone americké. Ryby záujemcom ponúkajú lesníci aj na predaj, a to nielen vo forme násad, ale i na konzum.

 

Zdroj: TASR

Komentáre